تماشا کنید: OutRunner سریع ترین ربات پا دار دنیا است

تماشا کنید: OutRunner سریع ترین ربات پا دار دنیا است

تماشا کنید: OutRunner سریع ترین ربات پا دار دنیا است

در اینجا شما سریع ترین ربات پادار دنیا را می بینید. اوت رانر (OutRunner) که یک ماشین ۶ پا است و توسط Robotics Unlimited در فلوریدای امریکا ساخته شده، می تواند روی تردمیل تا ۷۲ کیلومتر بر ساعت سرعت بگیرد و در فضاهای آزاد نیز تا ۴۰ کیلومتر بر ساعت رکورد ثبت کند. با این سرعت ها بهترین رکوردها که قبلا با ۴۵ و ۲۵ کیلومتر بر ساعت (تردمیل و بیرون) در اختیار ربات ۴ پا و حیوان نمای Boston Dynamics بود، شکسته شده.

تیم توسعه دهنده این ربات در کیک استارتر یک کمپین ۱۵۰ هزار دلاری راه انداخته تا اوت رانر را برای فروش به تولید انبوه برسانند. تا الآن کمی بیش از ۴۳ هزار دلار از پول مورد نیازشان تامین شده و ۱۵ روز به پایان مهلت، باقی مانده است. آنها می گویند حاضر به میزبانی از رقابتی جهانی با حضور سایر ربات ها هستند و از برد ربات خود در آن اطمینان دارند.

سازندگان برای تست ثبات، اوت رانر را با ۴ پا هم به دویدن واداشته اند.

برخلاف ربات های پادار دیگر، اوت رانر نه شبیه انسان است و نه حیوان؛ نه ۲ پا و نه ۴ پا. اما همچنان با همان الگوی گام برداری و نسبت جرم به قد به حرکت می پردازد. مرکز ثقلش زیر مرکز دَوَران آن قرار دارد که این باعث ثبات در حین حرکت و حذف نیاز به استفاده از سنسورها و الگوریتم های  کنترلی شده. نتیجه اینکه اوت رانر می تواند روی چمن، سنگ ریزه، سراشیبی و حتی خمیدگی پیست مسابقه بدود.

هنوز برای گفتن اینکه کمپین جمع آوری سرمایه برای اوت رانر به موفقیت می رسد یا خیر، زود است. اما چنانچه امروز مسابقه سرعت ربات های پادار در دنیا برگزار می شد، احتمالا برنده آن همین ربات فوق العاده بود. ویدیوی آن را در زیر مشاهده کنید.

(دانلود ویدیو با لینک مستقیم)

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل