دارپا و تبدیل آکیلس ریفت به ابزاری برای جنگ سایبری

دارپا و تبدیل آکیلس ریفت به ابزاری برای جنگ سایبری

شاید مطلب دیشب دیجیاتو درباره هدست واقعیت مجازی آکیلس ریفت را خوانده باشید. هدستی که با آن می توان به دنیاهای مجازی پا گذاشت و چیزهای عجیبی را تجربه کرد. دارپا (سازمان پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی پنتاگون) ۲ سال است که مشغول طرحی است تا جنگ سایبری را به سادگی انجام یک بازی ویدیویی کند.

این سازمان چهارشنبه گذشته در پنتاگون دمویی از Plan X را نشان داد که پروژه ای است با یک هدف مشخص: «طراحی یک پلتفرم نرم افزاری برای تشخیص حمله های دیجیتال و قرار دادن ابزارهای دفاع سایبری در اختیار هکرهای ارتش امریکا با یک اینترفیس ساده و قابل استفاده توسط هر فردی.» در چند ماه اخیر محققین دارپا از هدست واقعیت مجازی آکیلس ریفت برای کار با رابط بصری این پلتفرم استفاده کرده اند تا سربازان سایبری تصویری تازه و ۳ بعدی از شبیه سازی شبکه های اینترنتی در پیش چشم خود ببینند.

مدیر برنامه Plan X دارپا می گوید با این هدست دیگر "شما در یک گستره ۲ بعدی قرار ندارید بلکه می توانید به اطراف بچرخید و در شاخه های مختلف این شبکه اطلاعاتی، داده ها را کنکاش کنید."

با آکیلس ریفت انگار سربازان سایبری در محیط ۳ بعدی اینترنت شنا می کنند.

این طرح هنوز در مراحل اولیه است و آنچه در ویدیوی انتهای مطلب می بینید یک دمو از ایده مفهومی آن به شمار می آید و نه محیط واقعی. تا رسیدن به زمان استفاده از آن توسط سربازان سایبری امریکا چند سالی زمان نیاز است. با این حال، این تنها یکی از کاربردهای احتمالی واقعیت مجازی در دنیای آینده خواهد بود.

darpa-oculus-2-660x495
نمایی از یک ابزار دیگر که با نمایشگر لمسی در پایین، می توان در آن کنکاش کرد.

پروژه Plan X در اصل برای طراحی لایه یا رابط کاربری بصری مورد نیاز در عملیات های سایبری ارتش امریکا آغاز شده و خود سیستم بسیار پیچیده تر از اینها است. پنتاگون به طور مداوم در حال استخدام نیروهای جدید برای ارتش سایبری خود است و این تصور که بتوان بدون نیاز به دانستن حتی یک خط کد، در جنگ سایبری شرکت کرد برای سران آن به آرزویی وسوسه انگیز تبدیل شده.

با آکیلس ریفت و رابط بصری پلن اکس نیازی نیست سربازان سایبری کد نویسی بلد باشند.

پلن اکس تا سال ۲۰۱۷ ادامه خواهد یافت و آکیلس ریفت نیز تا آن زمان بسیار پیشرفت خواهد کرد و مشخص نیست هدست های نهایی که مورد استفاده سربازان سایبری امریکا قرار می گیرند، چه مشخصاتی خواهند داشت. البته برای ما مشخص نیست زیرا شرکت آکیلس وی.آر (زیر مجموعه فیسبوک) در حال حاضر نمونه ها و ایده های اینده برای توسعه ریفت را با پنتاگون در میان گذاشته.

(لینک دانلود مستقیم)

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato