جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

۹ ترفند شرکت های بزرگ برای رشد کاربران در سال های اولیه تاسیس

شرکت های تکنولوژی بسیاری این روزها میلیون ها کاربر دارند و با عرضه خدمات خود سود بسیاری را به دست می آورند. این شرکت ها اما از همان ابتدا دارای این حد اعتبار و تعداد کاربر زیاد نبوده اند، آن ها برای دست یابی به این موفقیت استراتژی های گوناگونی را پیاده سازی کردند. گاهی خلاقیت های ساده و استفاده از ترفند ها کوچک، می تواند مسیر یک شرکت را تغییر دهد.

در ادامه مطلب با تصمیماتی آشنا خواهید شد که اعمال هر یک از آنها، توانسته بنیانگذار موفقیت شرکت های معروف کنونی در حوزه تکنولوژی شود. در ادامه مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

۱- شعار تبلیغاتی هات میل "صندوق ایمیل رایگان هات میل خود را دریافت کنید"

hotmail

هات میل به عنوان یکی از پیشگامان خدمات ایمیل، به جای هزینه کردن بودجه بازاریابی خود در بخش تبلیغات، تصمیم گرفت تا از پتانسیل کاربران موجود خود استفاده نماید. این سرویس یک ماه پس از افتتاح در سال ۱۹۹۶ حدود ۲۰ هزار کاربر داشت.  در آن زمان کاربران بیشتر به دوستان و آشنایان خود ایمیل می زدند. هات میل هم از فرصت استفاده کرد و یک استراتژی بسیار ساده را پیش گرفت : اضافه کردن یک شعار تبلیغاتی در انتهای هر ایمیل ارسالی با متن "صندوق ایمیل رایگان هات میل خود را دریافت کنید."

زمانی که کاربر اقدام به ارسال ایمیل می کرد، دریافت کننده متن تبلیغاتی را در انتهای ایمیل می دید و با کلیک به روی لینک آن مستقیما به صفحه ثبت نام هدایت می شد. در نتیجه این اقدام کمپانی تازه پای هات میل در ۶ ماهه نخست کاری خود توانست به یک میلیون کاربر دست پیدا کند.

۲- یک تیر و دو نشان پی پل و eBay

paypal

پی پل در سال ۱۹۹۸ پا به دنیای دیجیتال گذاشت.  این شرکت موفق شد به وسیله eBay درجه بالایی از محبوبیت را به دست آورد.  در آن سال ها eBay به عنوان یک پلتفرم جامع و حیاتی توزیع شناخته می شد. به همین دلیل شرایطی را فراهم کرد که به طور خودکار تمام نقل و انتقالات مالی در خریدها و حراج ها از طریق پی پل انجام شود. به دلیل سادگی پرداخت از طریق پی پل، این سرویس به سرعت شروع به محبوب شدن کرد. در این میان فروشندگان eBay هم بیش از پیش محصولات خود را از طریق پی پل به فروش رساندند. درنتیجه یک تیر درست به وسط ۲ نشان برخورد کرد.

۳-  کد تو کار یوتیوب

youtube-trend

یکی دیگر از مثال های ما در رابطه با اینگونه پیشرفت ها یوتوب است. این سایت در سال ۲۰۰۵ شبکه اجتماعی مای اسپیس را به دلیل داشتن نزدیک به ۲۵ میلیون کاربر فعال، به عنوان هدف سرلوحه کار خود قرار داد. شبکه اجتماعی مای اسپیس در آن سالها به دلیل حضور خواننده های فراوان جزو بهترین وب سایت های زمان خود محسوب می شد ولی هیچ وقت امکان پخش ویدیو را فراهم نکرد. دیگر سایت های پخش ویدیوی آنلاین هم هیچ گاه از کدهای تو کار (Embed Codes) پشتیبانی نکردند. چرا که میخواستند تمام ترافیک کاربران مستقیما به سایت خودشان هدایت شود. همچنین از هزینه کردن هاست جداگانه برای پشتیبانی از ویدیوهای توکار در دیگر وب سایت ها پرهیز می کردند.

برخلاف آنها یوتوب این هزینه را پرداخت کرد و اجازه استفاده از کد های توکار را به دیگر وب سایت ها داد. این موضوع منجر به رشد خیره کننده این سرویس معروف ویدیو شد و تبدیل به دلیلی گشت که گوگل برای خرید یوتوب دست به جیب گردد.

۴- دعوت دوستان در Dropbox و دریافت جایزه

dropbox

دراپ باکس در اوایل شروع کار خود با آزمایش کردن انواع و اقسام تبلیغات، دریافت که هزینه به دست آوردن مشتری جدید بسیار بالاتر از حفظ یک مشتری قدیمی است. ضمن اینکه همیشه گفته شده شاید تعدد مشتری در فروش خوب باشد اما حفظ مشتری، کاری بس دشوارتر ولی در سوددهی مطمئن تر است. به همین دلیل مدیران دراپ باکس مسیر دیگری را پیش گرفتند؛ دعوت دوستان و دریافت ۵۰۰ مگابایت فضای رایگان در ازای ثبت نام آنها.

با این کار نه تنها در هزینه ها صرفه جویی بسیاری شد، بلکه کاربران بسیاری هم روانه دراپ باکس شدند. به طوری که در آوریل ۲۰۱۰ حدود ۲.۸ میلیون دعوتنامه مستقیم از طریق دراپ باکس به دیگران ارسال شد.

استراتژی خوب هزینه کردن مطمئنا برگشت سرمایه و سود بسیار بالایی خواهد داشت. دراپ باکس یک نمونه کاملا بارز است. این استارت آپ تنها در یک بازه ۱۵ ماهه توانست تعداد کاربر خود را از ۱۰۰هزار به ۴ میلیون افزایش دهد.

۵ - فضای بسته فیسبوک

facebook

برای رشد روز افزون فیسبوک نمی توان هیچ ترفند خاصی پیدا کرد. فیسبوک به طور کامل از صفر شروع کرد و اکنون تبدیل به یکی از غول های اینترنتی شده است. اما رمز موفقیت فیسبوک در چیست؟ جواب : صبر و فضای بسته آن

فیسبوک به عنوان یک شبکه اجتماعی بسیار ابتدایی و با فضایی بسته از هاروارد شروع به کار کرد، به تعداد انگشت شماری کالج و سپس به تمام دانشکده ها راه یافت و امروزه میبینیم به حد بسیار زیادی در زندگی تک تک شهروندان دنیای اینترنتی نفوذ پیدا کرده. رشد آهسته ابتدایی، توام با صبر، باعث شد در هر مرحله از پیشرفت به سرعت جلوی توده های بحرانی گرفته شود و مقدمات برای میزبانی از میلیون ها کاربر فراهم گردد.

۶ - توییتر و توصیه افراد برای دنبال کردن

twitter

برخی اوقات ترفندهای پیشرفت با نگاه به گذشته پدیدار می شوند اما برخی شرکت های تکنولوژی با توجه به مسائل واضح ترفندهایی برای پیشرفت می یابند. توییتر یکی از همین شرکت ها است. این شرکت با مشکل عجیبی روبرو بود؛ کاربر جدید بعد از ثبت نام در سایت هیچ ایده ای برای فعالیت نداشت، در نتیجه تعداد انگشت شماری تبدیل به کاربر فعال می شدند.

با ارسال ایمیل به کاربران غیر فعال و تبلیغات سعی به بازگرداندن کاربران و جذب نیروی جدید شد اما باز هم آن نتیجه دلخواه حاصل نشد. تا اینکه مدیران سایت متوجه شدند اگر به هر کاربر تازه وارد تنها ۱۰ نفر را برای دنبال کردن پیشنهاد کنند، درصد بسیار بالایی از آنها جزو کاربران ثابت سایت خواهند شد. در همین راستا توییتر دست به تغییر ظاهر و تجربه کاربری سایت زد و با ایجاد این سیستم پیشرفت بسیار خوبی را برای خود به ارمغان آورد.

۷ - Airbnb و پشتیبانی از Craigslist

airbnb

شاید شما هم با این ۲ سایت آشنایی نداشته باشید؛ Airbnb سایتی برای اجاره اتاق و محل اسکان برای مسافرت ها (با پشتیبانی بیش از ۳۴هزار شهر) است و Craigslist به نوعی یک مجله نیازمندی ها محسوب می شود و تبلیغات بسیاری در حوزه های مخلتف در آن قرار دارد. شما می توانید در صورت در اختیار داشتن فضایی برای اجاره دادن، در سایت Airbnb درج و جذب مشتری کنید. راه موفقیت بسیار سریع این سایت در امکان انتشار تبلیغات شما در Craigslist تنها با یک کلیک است.

این موضوع باعث شد نه تنها از نظر درآمدی برای کاربران منفعت داشته باشد، بلکه از همین طریق سایت Airbnb هم بیش از پیش محبوب و پربازدید شد.

۸ - پینترست و عضویت تنها با ثبت نام

pinterest

پینترست با ایده گرفتن از فیسبوک، فضای بسته ای را ایجاد کرد و ورود به این شبکه اجتماعی تصاویر را تنها با دعوت نامه مقدور کرد. هر کسی باید ابتدا درخواست دعوتنامه می کرد و منتظر دریافت آن در سریع ترین زمان ممکن می ماند.

به هر صورت این یک حقیقت است که ایجاد همهمه و شوق ابتدایی برای کاربران بسیار دلچسب است و پینترست نیز با همین تکنیک توانست به موفقیت دست پیدا کند.

۹ - اینستاگرام و ارسال تصاویر به دیگر شبکه های اجتماعی

instagram

اینستاگرام با فراهم کردن امکان ارسال ساده تصاویر به دیگر شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، توییتر، تامبلر، فوراسکوئر و غیره خود را به سرعت در برابر دیدگان طیف وسیعی از کاربران قرار داد.

این یک امکان بسیار جذاب برای کاربران فیسبوک (و دیگر شبکه های اجتماعی) بود که ضمن ایجاد تصاویر و اعمال افکت های ساده، آن را به صفحه شخصی خود هم بفرستند. اما این موضوع برای اینستاگرام هم یک سود محسوب می شد. با این کار به نوعی با ارائه خدمات رایگان، تبلیغات رایگان هم دریافت کرد.


شاید از دور که به سیر پیشرفت اینگونه شرکت ها نگاه کنیم، به نظرمان بسیار عجیب و خارق العاده یا حتی جادویی باشد اما با کمی دقت در خواهیم یافت که راز پیشرفت آنها تنها در انتخاب استراتژی مناسب بوده. این موضوع برای کسب و کار شما هم صادق است . تنها با شناخت فرصت ها و نیاز بازار، خواهید توانست محصول یا شرکت خود را در کمترین زمان ممکن به بالاترین حد بازدهی برسانید.

 

مطالب مرتبط

توییتر و احتمال توسعه سرویسی حرفه ای با حق اشتراک ماهیانه 19.99 دلار

توییتر در نظر دارد تا یک سرویس مبتنی بر حق اشتراک را برای کاربران حرفه ای ارائه کند. کاربران توییتر اخیراً تصاویری را منتشر کرده اند که محیط کاربری نسخه پولی را به تصویر کشیده و امکانات جدید آن نظیر آمار و ارقام، هشدار خبرهای فوری و اطلاعات در مورد مباحث توییت شده توسط فالوورها... ادامه مطلب

حالت تصویر در تصویر یوتوب برای کاربران بیشتری در دسترس قرار گرفت

اگر به خاطر داشته باشید یوتوب TV اواخر نوامبر ۲۰۱۷ از ارائه قابلیت تصویر در تصویر برای کاربران اندروید ۸.۰ اوریو خبر داد. این خصوصیت کاربردی اندکی بعد برای سرویس استریمینگ Red (که حالا با نام‌های Premium و Music شناخته می‌شوند) هم منتشر شد. به لطف قابلیت تصویر در تصویر می‌توانید ویدیوهای در حال پخش را گوشه... ادامه مطلب

نماینده مجلس: توییتر باید رفع فیلتر شود؛ نباید هنر ما محدودیت و مسدودیت باشد

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر اینکه توئیتر باید رفع فیلتر شود گفت فیلتر راه حل و راهکار حل مشکلات فضای مجازی نیست بلکه به عنوان ابزار کنترلی موقت می‌تواند مورد توجه قرار گیرد. «احمد مازنی» در مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه فیلترینگ فضای مجازی کاربرد موقت دارد، تصریح کرد: دانش و تحول در... ادامه مطلب

دراپ باکس مشکل محدودیت حافظه در کامپیوترها را حل می کند

کمپانی دراپ باکس امروز از طرح جدیدی به نام «پروژه نامحدود - Project Infinite» رونمایی کرده که می تواند مشکل بسیاری از کاربران در رابطه با محدودیت حافظه داخلی کامپیوتر را برطرف نماید. ایده پروژه نامحدود بسیار ساده اما کارآمد است: از این پس می توان تمام فایل های موجود در فضای ابری دراپ باکس... ادامه مطلب

زنیمکس جان کارمک را به سرقت اطلاعات و تلاش برای لاپوشانی حقیقت متهم کرد

در حالی که روز گذشته، دادگاهی در ایالات تگزاس در پرونده زنیمکس علیه آکیلس، به نفع زنیمکس رای داد و غرامت 500 میلیون دلاری را برای زیرمجموعه فیسبوک در نظر گرفت، زنیمکس کماکان شمششیر خود را از رو بسته است. کمپانی مادر بتسدا، اخیراً با دعوت از شاهدی به دادگاه و طی بیانیه ای بلندبالا،... ادامه مطلب

اینستاگرام از سه قابلیت جدید و رابط کاربری تازه استوری‌ها پرده برداشت

بیش از 500 میلیون کاربر هر روز در بخش استوری اینستاگرام فعالیت می‌کنند تا با گشت و گذار در میان پست‌های به اشتراک‌گذاری شده، از روزمرگی‌های اعضای خانواده، دوستان خود و اینفلوئنسرها با خبر شوند. اینستاگرام در جریان کنفرانس F8 فیسبوک که ساعاتی پیش برگزار شد، از قابلیت‌هایی جدید و تغییراتی برای استوری‌ها پرده برداشت تا... ادامه مطلب

نظرات ۱۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x