نسل نوین نانوایی های جهان، با طراحی های مدرن و چشمگیر [گالری]

آیا چیزی آشنا تر و عادی تر از نان در زندگی ما وجود دارد؟ مسلما خیر، ولی همین نان عادی می تواند لوکس هم باشد. بسیاری از ما عاشق برش های سفید و تازه نان هستیم. همه جا دنبال نان های تازه ی خوش پخت با مواد طبیعی ودانه های اصیل گندم با کشت ارگانیگ می گردیم. آنهایی که به مزه خوب و سلامت نان اهمیت می دهند، حاضرند بهای کیفیت را هم بپردازند واین کیفیتی که مردم خواستار آن هستند باعث افزایش قیمت می شود، بنابراین لزوم طراحی خوب نانوایی ها هم اهمیت پیدا می کند.

مردم این سوال را از خود می پرسند: چرا باید نانی را که اینچنین فوق العاده و سالم است از یک نانوایی با ظاهر کثیف و وحشتناک بخرم؟ چیزی که ما در کشورمان زیاد می بینیم. محصولات مصرفی خانگی دلچسب و عالی هستند، اما آیا لزومی دارد که محیط اطراف شان هم طراحی "خانگی" داشته باشد؟ خیر.

bread

امروزه در سرتاسر دنیا نانوایی هایی با طراحی های جالب می بینیم که روز به روز هم به آنها اضافه می شود. تصاویر این گالری نمونه هایی از نانوایی هایی زیبا در سرتاسر دنیا است که حداقل های زیبایی بصری را رعایت کرده اند. این تصاویر به کمک تعداد زیادی از مردمِ سرتاسر دنیا  گرد آوری شده.

اگر نان ها و سایر محصولات ارائه شده در این فروشگاه ها به خوبی معماری داخلی آنها باشند، می توان روی هر کسی به عنوان یک طرفدار واقعی محصولاتشان حساب باز کرد! برای آشنایی با نانوایی و شیرینی فروشی هایی با طراحی های عالی از سرتاسر دنیا، ادامه این مطلب دیجیاتو را از دست ندهید.

Praktik Hotels، بارسلونا، اسپانیا

p_bakery-digiato (1)

گروه "هتل های پرکتیک" برای خلق آخرین هتل شان به نام "نانوایی پرکتیک" در بارسلونا، باز هم به سراغ طراح زبردستشان "لازارو روزا ویولَن" رفتند. نانوایی پرکتیک یک هتل 74 خوابه است و انتخاب نام نانوایی نه تنها یک نام تجاری هوشمندانه است، بلکه نشان می دهد نان روح واقعی جاری در هتل نیز هست.

p_bakery-digiato (2)

"فورن بالارد" در مجموعه نانوایی پرکتیک توسط «آنا بلزولا» (Anna Bellsolà) گردانده می شود و دومین نسل از نانوایان خانوادگی است که به خاطر حرفه ای بودن خود در منطقه ی ساحلی طبقه کارگر در بارسلونتا شناخته شده هستند.

p_bakery-digiato (3)

هتل به مهمانانش با عطر و بوی نان تازه که در لابی پیچیده شده، خوش آمد می گوید و حس حضور در خانه، میهمانان را فرا می گیرد. به خاطر اشراف کامل مهمانان به همه جای نانوایی جذابیت بصری لابی افزایش یافته است.

طراحی داخلی نانوایی نسبتا پر آب و تاب است، یک اجاق نه چندان کوچک در گوشه ی کافه قرار دارد و نانوایی همان حال و هوای فضای شهری که مردمش در طول روز به آن رفت و آمد می کنند را دارد. نانوایی، لابی، و کافه فضایی مقبره مانند دارند، مانند همان فضای سرد و خالی که هنوز هم در اکثر هتل ها مرسوم است.

p_bakery-digiato (4)

مثل همیشه، ما خطوط صاف و سطوح طرح دار و ترکیب بندی تک رنگ مینیمال را می پسندیم و البته عاشق نان و نانوایی هستیم. اصلا کسی هست که نان را دوست نداشته باشد؟


 

 Blé، تسالونیکی، یونان

ble4

"نانوایی  بیلی"(به فرانسوی گندم) واقع در تسالونیکی در کشور یونان نانوایی بعدی است که توسط معماران مینیمال  "کلودیو سیلوسترین و جولیانا ساماسو" واقع در میلان و لندن طراحی شده است. این نانوایی که از ماده ای کاه گل مانند متشکل از خاک رس سفید و شن و ماسه و ساقه های نی ساخته شده، بزرگترین اجاق غول پیکر چوبی در جهان به بلندی 12 متر را دارد!

hnaa20120410

ble

ساختمان چهار طبقه بل شامل شیرینی فروشی، نانوایی، اغذیه فروشی و کافه است.

ble1

ble3


 

Electra، ادسا، یونان

edessa1

یکی دیگر از نانوایی های جالب توجه در شمال یونان با فاصله ای دوساعته از "دسالونیکی" در شهری به نام "اِدِسا" قرار دارد. این فروشگاه که نانوایی مرکزی الکترا است، از طراحی حاکم بر فروشگاه های زنجیره ای نانوایی الکترا پیروی می کند که به صورت خانوادگی گردانده می شوند.

این طراحی باز و مینیمال توسط استودیوی Studioprototype Architects واقع در ادسا انجام شده و به بهبود ظاهری این فضای کوچک 35 متر مربعی در یک تقاطع شلوغ کمک شایانی کرده است.

edessa

فضای بزرگی برای نشستن در بیرون این نانوایی تعبیه شده و دیوار های شیشه ای فضای داخل و خارج را به یکدیگر پیوند می دهند. مبلمان این فضا از برند  "Xavier Pauchard" و نورپردازی ها از برند "Tom Dixon" انتخاب شده اند.


 

VyTA Boulangerie Italiana، تورین، ایتالیا

vyta-digiato (1)

در ایتالیا درام هرگز به پایان نمیرسد، حتی در یک نانوایی. نانوایی "ویتا بولنگری" طراحی شده توسط معمار رمی «دنیلا کولی»، در کانون زندگی پر مشغله شهری، یعنی ایستگاه قطار «پورتا نووا» در شهر «تورین» واقع شده. کنتراست بین چوب های بلوط روشن و سطوح پلیمری تیره فروشگاه بیشتر شبیه یک بوتیک فشن آخرین مدل یا یک کافه است تا یک نانوایی سنتی آن هم با مواد تشکیل دهنده طبیعی.

vyta-digiato (3)

با این حال نانوایی با کانتر بزرگ L شکلش و هود بزرگی از جنس چوب بلوط روی ویترین شیرینی به همراه تزئینات شش ضلعی کندو مانند، محیطی بسیار جذاب است. ویتا بولنگری فروشگاه هایی هم در رم، میلان، تورین، ناپلس دارد.


 

Princi، میلان، ایتالیا

princi

البته که میلان، محل ظهور نانوایی های طراحی شده به سبک دراماتیک است. "پرینسی" هم توسط "کلادیو سیلوسترین" طراحی شده و نان هایی ارگانیک و همچنین خوراکی هایی تهیه شده از دستورهای غذایی سنتی را ارائه می کند. این فروشگاه 24 ساعت شبانه روز و حتی تعطیلات رسمی هم باز است.

صاحب این فروشگاه «روکو پرینسی» اولین نانوایی اش را در سال 1986 گشود. او در حال حاضر صاحب چهار فروشگاه در میلان و یکی هم در سوهوی لندن است.


 

 Joseph – Brot vom Pheinsten، وین، اتریش

joseph

در وین اتریش، بهترین جایی که دوستداران نان های ارگانیک می روند، "جوزف - بروت فوم فِستِن" است (به معنی جوزف - بهترین نان)، که در منطقه 1 نگلگراسه 9 واقع شده است.

joseph1

این اولین فروشگاه خرده فروشی صاحب آن، آقای «جوزف ویکَپت» و استاد نانوایش «فردریک پوتوکنیک» است. قبلا هم محصولات آنها در بهترین کافه رستوران و مغازه های شهرقابل تهیه بود. مشاور طراحی و گرافیک و هویت بصری این فروشگاه «مارتین دووراک» بوده.

joseph2


 

Baker D. Chirico، ملبورن، استرالیا

carlton

اگر در ملبورن استرالیا دنبال نان های شگفت آور و طراحی شیک نانوایی هستید فقط دو فروشگاه شما را راضی خواهد کرد، که هر دوی آنها هم متعلق به «دنیل چیریکو» است. دومین فروشگاه بیکرD چیریکو در "کارلتون" بر خلاف اولین فروشگاهش در نزدیکی "سنت کیلدا"، هیچ دستگاه قهوه یا اغذیه فروشی یا سایر خوراکی های متفرقه را ندارد.

carlto

اینجا همه چیز درباره ی نان است، و البته در مورد طراحی؛ ورق های چوب با انحناهای شگفت آورشان نور و گرما را به این فضای کوچک تزریق می کنند. خالق این فضا "استودیو مارچ" است.

baker


 

 Bécasse Bakery، سیدنی، استرالیا

becasse

"بکاسه"، نانوایی شیکی است که با الهام از طرح های فرانسوی در مرکز خرید «وست فیلد» در سیدنی استرالیا ساخته شده.

نانوایی بخشی از مجموعه موسساتی است که همه در طبقه پنجم این مرکز خرید قرار گرفته اند و متعلق به «جاستین نورث» و «جورجیا نورث» هستند؛ مواردی شامل رستوران، فروشگاه، مدرسه ی آشپزی "کوارتر تونی وان " و همچنین رستوران و نانوایی بکاسه.

nLYqbCBH6eOltR-640m

نانوایی توسط گروه طراحی "میما دیزاین" به سرپرستی «مارک مک کونل» و «میشلاین لی یو فو» واقع در سیدنی طراحی شده.


 

Panscape Bakery، کیوتو، ژاپن

panscap

در کیوتو ژاپن نانوایی "پنسکیپ" ظاهر جدیدی از یک نانوایی مدرن را ارائه می کند. این نانوایی در فضای خیلی کوچکی به اندازه تنها 26 متر مربع ساخته شده و با سبک مینیمال و ساده ای که ژاپنی ها در آن استادند، بسیار تمیز و براق به نظر می رسد. با این حال با استفاده از حجم زیادی از سیمان و آلومینیوم به علاوه کلی چوب،  فضا حس استحکام و قدرت را نیز منتقل می کند.

طرح اولیه، معماری، و طراحی داخلی از یکی از معمارانِ گروه "هیروکی کاواتا" آقای «نینکی پن» ساکن "اوزاکا" است.

japann


 

Komsufirin، استانبول، ترکیه

turkey-digiato (1)

" کومسوفیرین"، در عمر کمتر از پنج سالش توانسته 60 فروشگاه در ترکیه افتتاح کند. فروشگاه فوق عمدتا محصولات از پیش پخته شده را عرضه می کند، بنابراین یک فروشگاه تولید کننده محسوب نمی شود. اما به خاطر سبک مینیمال و تمیزی که توسط گروه "اتوبان" واقع در استانبول باز طراحی شده، واقعا دوست داشتنی است.

turkey-digiato (3)

نام فروشگاه "اجاقی در همسایگی" ترجمه می شود. و سرپرستان اتوبان، «سیحان اوزدمیر» و «صفر کاگلار» از چوب بلوط طبیعی و کاشی های سفید برای آفریدن محیطی مدرن و دلباز به عنوان پس زمینه ای برای روند سنتی پخت و پز استفاده کرده اند.

turkey-digiato (2)

کومسوفیرین توسط گروه "دوروک" گردانده می شود و با سرعت نفس گیری در حال رشد است. هدف آنها ایجاد 1000 فروشگاه تا سال 2020 است.


 

نانوایی Helsinki، اوزاکا، ژاپن

helsinkibakery

شاید فکر کنید "نانوایی هلسینکی" باید در فنلاند باشد، اما نه، این یکی در اوزاکا، در بازار بزرگ سه ساله "Hankyu Nishinomiya Gardens" قرار دارد. و نه تنها اسم فروشگاه، بلکه طراحی اش با رنگ ها و فضای روشن و استفاده از چوب طبیعی، ارتباطی مستقیم با فنلاند برقرار می کند.

طراح ژاپنی الاصل این فروشگاه «آریهیرو میاکه» که هم اکنون ساکن هلسینکی فنلاند است، تحصیلاتش را در ژاپن و فنلاند به اتمام رسانده. سادگی و سلامت و طبیعی بودن شعار این نانوایی هستند و این طراحی اسکاندیناویایی خیلی خوب این مفاهیم را منتقل می کند.


 

نانوایی Lagkagehuset، کپنهاک، دانمارک

نام "لاگیج یوسِت" به معنی "خانه پای" است. اینجا که مسلما شبیه فضای یک پای فروشی خانگی نیست، توسط "اسپیس کپنهاگن" طراحی شده.

denmark

سرپرستان نانوایی «استین اسکالبَک» و«اوله کریستافرسن» تا سالهای 1990 به صورت مستقلی نانوایی داشتند، اما در سال 2008 موفقیت شان را با هم ترکیب کردند و لاگیج یوست را آغاز کردند که هم اکنون 18 شعبه در دانمارک دارد.

مطالب مرتبط

نگاهی به داخل فروشگاه Samsung 837 در نیویورک [تماشا کنید]

اگر نمی دانید Samsung 837 چیست باید بگوئیم نام یک فروشگاه بسیار شیک از کمپانی سامسونگ است که تازه دیروز در نیویورک افتتاح گشته. در این مغازه برخلاف نامش هیچ کالائی از شرکت مورد بحث فروخته نمی شود، بلکه در عوض به آنجا رفته و یک فنجان قهوه سفارش داده و هزینه ی آن را... ادامه مطلب

نگاهی بر 10 مورد از شاهکارهای مهندسی ساختمان در عصر کنونی

به نظر شما وجوه اشتراک عجایب هفت گانه دنیا در چیست؟ اغلب این سازه ها که با الهام از جهان گردان و نوابغ عالم ساخته شده اند صرفا به خاطر ابعاد و اندازه شان در این لیست جای گرفته اند.برای نمونه غول رودس ارتفاعی برابر با 33.5 متر داشت و تا قبل از آنکه این... ادامه مطلب

نگاهی به داخل خانه ساتیا نادلا که به قیمت 3.5 میلیون دلار برای فروش گذاشته شده

به گزارش LA تایمز، مدیر عامل کنونی مایکروسافت یعنی ساتیا نادلا خانه ی سیاتل خود را با قیمت 3.5 میلیون دلار برای فروش گذاشته.این خانه که در وب سایت املاک و مستغلات Redfin فهرست گشته، 4 اتاق خواب و سه سرویس بهداشتی دارد و  مساحت کلی آن نیز حدود 372 متر مربع اعلام گشته. این... ادامه مطلب

نگاهی به چشم انداز گوگل برای آینده پر از هرج و مرج پردازش کامپیوتری

ماتیاس دوآرته [Matias Duarte]، با یک مشکل بزرگ رو به روست. او می خواهد تا ده سال آینده، کامپیوتری که روی میز خود قرار داده اید و موبایلی که در جیب دارید را با انبوهی از اطلاعات هوشمند عوض کند. مشکلش اما اینجاست که برای انجام دادن چنین کاری، باید نحوه تعامل همه افراد با... ادامه مطلب

با «اکوکپسول» آشنا شوید؛ خانه ای متحرک با کلیه امکانات زندگی

این کپسول دوستدار محیط زیست که در ظاهر شبیه یک تخم بزرگ شترمرغ به نظر می رسد در واقع خانه ای مدرن با امکانات کامل است که به هیچ نوع شبکه برق یا سیستم لوله کشی آب نیاز ندارد و می توان حداکثر تا یک سال در آنها زندگی کرد.این اکوکپسول انرژی خود را از... ادامه مطلب

طرح نهایی استادیوم توکیو برای المپیک 2020 توسط نخست وزیر ژاپن رونمایی شد

همان طور که احتمالا می دانید، بازی های المپیک سال 2020 میلادی در کشور ژاپن و شهر توکیو برگزار خواهند شد. در همین راستا، دولت این کشور به دنبال ساخت یک استادیوم ملی در شهر مذکور بود و طراحی آن را به «زَها حدید»، یکی از برجسته ترین معمارهای انگلیسی سپرد که همیشه برای ساخت... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۳۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟