نگاهی کوتاه به تاریخچه ۳۰ ساله ویجت ها [گالری]

اپل در هفته ای که گذشت از iOS 8 رونمایی کرد که با هر معیاری بزرگترین تغییر در تاریخ این سیستم عامل به حساب می آید و در این بین، اضافه شدن ویجت های جدید، این روح های کوچک بیرون آمده از اپلیکیشن ها که اطلاعات مختصر را نمایش می دهند و وظایف کوچک را به انجام می رسانند، iOS و OS X را به سطح جدیدی از کاربرد پذیری آسان سوق خواهد داد.

ویجت ها به عنوان بخشی از iOS 8 و OS X Yosemite در پاییز امسال عرضه می شوند و با یک سوایپ یا کلیک (بسته به سیستم عامل) قابل دسترسی اند و بیت های کوچک ولی گوارای اطلاعات را به کاربران نشان می دهند. اما وجودشان چیز تازه ای برای اپل نیست و این شرکت ۳۰ قبل ایده ای مشابه را در مکینتاش ارائه کرده بود و بعد از آن هم چند شرکت دیگر هم این مدیوم را به جلو پیش رانده بودند.

در اینجا یک تاریخچه کوتاه از ویجت ها و اپلیکیش های ریزه میزه می بینید که مربوط به قبل از ارائه آنها به شکلی جدید در پاییز امسال توسط اپل است. با دیجیاتو همراه باشید.

ابزارهای رومیزی اپل (۱۹۸۴)؛ این ابزارها توسط اندی هرتزفلد، از اعضای تیم موسس گروه مک و با استفاده از ایده «باد تریبل» از کارمندان اولیه اپل ساخته شد. هدف این بود که اپهایی با کاربردهای منفرد، مثل ماشین حساب، ساعت، بازی پازل، برگه یادداشت، و کنترل پنل تنظیمات در دسترس باشند.

ابزارهای رومیزی یا Desk Ornaments از اپل (سال ۱۹۸۴)؛ این ابزارها توسط «اندی هرتزفلد» از اعضای تیم موسس گروه مک و با استفاده از ایده «باد تریبل» از کارمندان اولیه اپل ساخته شدند. هدف این بود که اپهایی با کاربردهای منفرد، مثل ماشین حساب، ساعت، بازی پازل، برگه یادداشت، و کنترل پنل تنظیمات در دسترس باشند. در زمانی که مک در آن واحد تنها قادر به اجرای یک اپلیکیشن بود، این اپهای کوچکتر طراحی شدند تا بسیار سبک از پس کارهایی که در ذات شان بود، بر آیند.

اکتیو دسکتاپ یک حرکت جدی از مایکروسافت برای غنی کردن دسکتاپ با اینترنت بود.

اکتیو دسکتاپ (سال ۱۹۹۷)؛ این یک حرکت جدی از مایکروسافت برای غنی کردن دسکتاپ با اینترنت بود. مخلوطی از ویندوز ۹۵ و اینترنت اکسپلورر ۴ با محتواهایی که روی دسکتاپ زندگی می کردند و از طریق وب آپدیت می شدند. عناصری مثل استیکرها، فیدهای خبری، و ... در آن بودند ولی در اصل این ایده، خود خود ویجت نبود. مایکروسافت حتی یک سادیبار برای میان بُر به وبسایت های خودش و شرکا نیز در اکتیو دسکتاپ قرار داده بود. سال ها بعد این ایده با ویجت های ویندوز ویستا جانشینی مناسب یافت.

کانفبیولیتر (Konfabulator) اولین نرم افزار ویجت های دسکتاپ نبود ولی یکی از جالب ترین تاریخچه ها را داشت. به شما امکان می داد ویجت های کوچک و تک منظوره را روی دسکتاپ خود قرار دهید و در ضمن، روی مک و پی سی قابل نصب بود.

کانفبیولیتر (Konfabulator) سال ۲۰۰۳؛ اولین نرم افزار ویجت های دسکتاپ نبود ولی یکی از جالب ترین تاریخچه ها را داشت. به شما امکان می داد ویجت های کوچک و تک منظوره را روی دسکتاپ خود قرار دهید و در ضمن، روی مک و پی سی قابل نصب بود. در سال ۲۰۰۵ که اپل داشبورد را معرفی کرد بسیاری افراد از جمله خالق کانفبیولتر این شرکت را متهم به سرقت ایده اصلی و تعدادی از ویجت ها کردند. فقط چند ماه بعد از معرفی داشبورد در مک، یاهو کانفبیولیتر را خرید آن را به یاهو ویجتس تغییر نام داد و رایگان عرضه کرد. یاهو سر انجام در سال ۲۰۱۲ این سرویس را تعطیل کرد و تلاش های ویجتی خود را به تلویزیون ها معطوف ساخت.

Dashboard_verge_super_wide

داشبورد مک از اپل (سال ۲۰۰۵)؛ همراه با او اس ۱۰.۴ تایگر معرفی شد و لایه ای بر روی دسکتاپ قرار می داد با ویجت های تک منظوره. این ویجت ها در موقع نیاز با استفاده از یک میان بُر کیبورد ظاهر و محو می شدند. در ابتدا فقط ۱۴ ویجت به این منظور وجود داشت که معدودی از آنها به اینترنت وصل می شدند. بقیه مانند ماشین حساب، دفتر آدرس ها، آیتونز ریموت، و ویجت یادداشت در اصل مکملی برای اپلیکیشن های اصلی سیستم عامل بودند. اپل سر انجام در او اس ۱۰ لاین به سال ۲۰۱۱، داشبورد را به یک "اسپیس" در سیستم عامل تبدیل کرد که در سمت چپ دسکتاپ اصلی زندگی می کرد.

ویندوز ویستا سایدبار (۲۰۰۶)؛ این نوار کناری در سمت راست دسکتاپ قرار می گرفت و میزبان چیزهایی بود که مایکروسافت آنها را گجت ها نامیده بود. از جمله یک ساعت کوچک، فیدخوان، تقویم، تبدیل کننده ارزها، برگه یادداشت ها، ویجت آب و هوا، و نشانگر CPU. یک صفحه نیز برای دانلود سایر گجت ها تعبیه شده بود. اما با ویندوز ۸ مایکروسافت این گجت ها را کلا از سیستم عاملش بیرون ریخت.

ساید بار ویندوز ویستا از مایکروسافت (۲۰۰۶)؛ این نوار کناری در سمت راست دسکتاپ قرار می گرفت و میزبان چیزهایی بود که مایکروسافت آنها را گجت می نامید. از جمله یک ساعت کوچک، فیدخوان، تقویم، تبدیل کننده ارزها، برگه یادداشت ها، ویجت آب و هوا، و نشانگر CPU. یک صفحه وب نیز برای دانلود سایر گجت ها تعبیه شده بود. اما با ویندوز ۸ مایکروسافت این گجت ها را کلا از سیستم عاملش بیرون ریخت.

گوگل اندروید (۲۰۰۸)؛

اندروید از گوگل (۲۰۰۸)؛ ویجت ها بخشی از اولین نسخه اندروید بودند. گوگل آنها را اپهایی کوچک در نظر گرفته بود که داخل اپ صفحه خانگی زندگی می کردند. ایده آنها مربوط به ۲ سال قبل از عرضه اولین تلفن اندرویدی بود. قرار بود استفاده از ویجت ها ساده باشد و نمایندگانی گرافیکی برای داده هایی مثل وضع آب و هوا، قرار ملاقات ها در تقویم، قیمت ارزها، نتایج مسابقات ورزشی و ... باشند. از آن زمان ویجت ها به عنوان همراهانی برای اپهای اصلی اندروید در زندگی ما حضور دارند.

کاشی های زنده ویندوز فون (۲۰۱۰)؛ قبل از ویندوز فون ۷، ویندوز موبایل دارای ابزارک هایی بود که امکان نمایش ویجت های متفرقه در "صفحه امروز" را می دادند. مایکروسافت نیاز به آنها را با ایده جدید صفحه خانگی در ویندوز فون ۷ رفع کرد. اطلاعات خاصی بر روی آیکن اپلیکیشن به نمایش در می آمدند. مثلا وضع آب و هوا، تقویم، ایمیل و ... اطلاعات جدید دریافتی را روی خود حک می کردند تا بتوانید بدون ورود به اپلیکیشن از آنها اطلاع یابید. در ضمن مایکروسافت امکان تغییر اندازه کاشی ها را هم به وجود آورد تا اطلاعات بیشتری قابل نمایش باشند. در ویندوز فون ۸.۱ کاشی های زنده همچنان حضور دارند ولی امکان شفاف شدن شان برای نمایش تصویر پس زمینه نیز وجود دارد.

کاشی های زنده ویندوز فون  از مایکروسافت (۲۰۱۰)؛ قبل از ویندوز فون ۷، ویندوز موبایل دارای ابزارک هایی بود که امکان نمایش ویجت های متفرقه در "صفحه امروز" را می دادند. مایکروسافت نیاز به آنها را با ایده جدید "صفحه خانگی" در ویندوز فون ۷ رفع کرد. اطلاعات خاصی بر روی آیکن اپلیکیشن به نمایش در می آمدند. مثلا اپ آب و هوا، تقویم، ایمیل و ... اطلاعات جدید دریافتی را روی خود حک می کردند تا بتوانید بدون ورود به اپلیکیشن از آنها اطلاع یابید. در ضمن مایکروسافت امکان تغییر اندازه کاشی ها را هم به وجود آورده تا اطلاعات بیشتری قابل نمایش باشند. در ویندوز فون ۸.۱ کاشی های زنده همچنان حضور دارند ولی امکان شفاف شدن شان برای نمایش تصویر پس زمینه هم وجود دارد.

او اس ۱۰ یوسمیتی (۲۰۱۴)؛ داشبود مک همچنان در یوسمیتی حضور دارد ولی اپل تاکید خاصی بر روی ویجت های مرکز اعلان ها قرار داده. این سایدبار که با کلیک روی آیکن آن در گوشه راست بالا یا سوایپ دو انگشتی از لبه راست-بیرون ترکپد به نمایش در می آید، حالا میزبان انواع و اقسام ویجت ها خواهد بود کهدر بخش "امروز" مرکز اعلان اطلاعات را نشان می دهند. ویجت های بیشتر از مک اپ استور قابل دانلود هستند.

او اس ۱۰ یوسمیتی از اپل (۲۰۱۴)؛ داشبود مک همچنان در یوسمیتی حضور دارد ولی اپل تاکید خاصی بر روی ویجت های مرکز اعلان ها قرار داده. این سایدبار که با کلیک روی آیکن آن در گوشه راست-بالای نمایشگر یا سوایپ دو انگشتی از لبه راست-بیرون ترکپد به نمایش در می آید، حالا انواع و اقسام ویجت ها را در بخش "امروز" مرکز اعلان ها میزبانی می کند و اطلاعات شان را نشان می دهند. ویجت های بیشتر از مک اپ استور قابل دانلود هستند.

آی او اس ۸ (۲۰۱۴)؛ ویجت های iOS 8 ربطی به ویجت های داشبود ندارند، همین طور شباهتی به ویجت های اندروید و کاشی های ویندوز فون نیز ندارند. در عوض، اپل آنها را در مرکز اعلان ها (سوایپ از لبه بالای نمایشگر) قرار داده و می توان آنها را باز آرایی کرد یا حذف نمود یا افزود. این ویجت ها با نمونه های مشابه در یوسمیتی هم فرق دارند و کارکردشان بیشتر شبیه کارت های اطلاعاتی در سیری است. چیزهایی مثلا نمایش نتایج ورزشی، اخبار جدید، و اطلاعاتی از شرکت های ارسال محصول. در کل اطلاعات زودگذر که می توان در یک نظر آنها را خواند و فهمید.

آی او اس ۸ از اپل (۲۰۱۴)؛ ویجت های iOS 8 ربطی به ویجت های داشبورد ندارند، همین طور شباهتی به ویجت های صفحه خانگی اندروید و کاشی های ویندوز فون نیز ندارند. در عوض، اپل آنها را در مرکز اعلان ها (سوایپ از لبه بالای نمایشگر) قرار داده و می توان آنها را باز آرایی کرد یا حذف نمود یا افزود. این ویجت ها با نمونه های مشابه در یوسمیتی هم فرق دارند و کارکردشان بیشتر شبیه کارت های اطلاعاتی در سیری است. چیزهایی مثل نمایش نتایج ورزشی، اخبار جدید، و اطلاعاتی از شرکت های ارسال محصول. در کل اطلاعات زودگذر که می توان در یک نظر آنها را خواند و فهمید.

malltina

مطالب مرتبط

بهترین ترفندهای ویندوز 10 برای بالا بردن سرعت سیستم

برای همه ما پیش می‌آید که متوجه می‌شویم سیستممان پس از مدتی کند می‌شود و دیگر سرعت عمل روزهای ابتداییش را ندارد. از طرفی ممکن است روی سیستم قدیمیمان یکی از جدیدترین نسخه‌های ویندوز را نصب کرده باشیم و متوجه شویم که همه چیز مطابق آنچه انتظار داشتیم پیش نمی‌رود. به کمک ترفندهای ویندوز 10... ادامه مطلب

مینگ‌-چی کو: تولید دوربین آیفون ۱۲ به مشکل خورده است

«مینگ-چی کو»، تحلیلگر سرشناس اپل که قبلا به درستی از تاخیر یک ماهه در تولید انبوه مدل‌های ۵.۴ و ۶.۱ اینچی سری آیفون ۱۲ خبر داده بود، حالا گزارشی منتشر کرده که از به مشکل خوردن تامین کنندگان اپل در تولید قطعات دوربین این پرچمدارها حکایت دارد.هر چهار عضو خانواده آیفون ۱۲ فارغ از برخی... ادامه مطلب

انتقاد مایکروسافت از اپل به خاطر عدم انتشار xCloud در اپ استور: تبعیض قائل می‌شوید

سرویس استریم بازی xCloud که مایکروسافت ماه آینده آن را منتشر می‌کند، به خاطر محدودیت‌های اپ استور در دسترس کاربران آیفون و آیپد قرار نمی‌گیرد.سرویس Xbox Game Pass و قابلیت xCloud آن به کاربران اجازه استریم صدها بازی روی گوشی را می‌دهد. حال اپل می‌گوید چون امکان بررسی تمام بازی‌های موجود در Game Pass وجود... ادامه مطلب

بتای عمومی macOS Big Sur منتشر شد

اپل نسخه بتای عمومی macOS Big Sur را منتشر کرد. در این نسخه ظاهر سیستم عامل macOS دچار تغییرات گسترده شده و قابلیت‌های جدیدی به آن اضافه شده است.پس از نصب نسخه بتای macOS Big Sur متوجه تغییرات ظاهری چشمگیر در مقایسه با نسخه‌های قبلی macOS می‌شوید. برای مثال تأکید بر رنگ سفید در پنجره‌ها... ادامه مطلب

اپل و دانشگاه UCLA تحقیق سه ساله در مورد افسردگی و اضطراب را شروع کردند

یکی از دانشگاه‌های آمریکا در همکاری با اپل تحقیق سه ساله‌ای را آغاز کرده تا از تأثیر فاکتورهایی مثل خواب و ورزش بر علایم افسردگی و اضطراب آگاه شود.دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA) می‌خواهد به کمک اپل از تأثیرات عواملی مثل خواب و فعالیت جسمانی بر افسردگی و اضطراب مطلع شود. این مطالعه از هفته... ادامه مطلب

یوتیوب هزاران کانال وابسته به چین را به دلیل دروغ پراکنی حذف کرد

گوگل از حذف تقریباً ۲۶۰۰ کانال یوتیوب به دلیل دروغ پراکنی در مورد مسائل سیاسی در سه ماهه دوم سال جاری میلادی خبر داد.گروه تجزیه و تحلیل تهدیدات گوگل موسوم به TAG که با حملات سایبری گروه‌های هک وابسته به دولت‌ها مبارزه می‌کند، اعلام کرد که ۲۶۰۰ کانال یوتیوب را حذف کرده که تقریباً نیمی... ادامه مطلب

نظرات ۴۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟