نگاهی کوتاه به تاریخچه ۳۰ ساله ویجت ها [گالری]

اپل در هفته ای که گذشت از iOS 8 رونمایی کرد که با هر معیاری بزرگترین تغییر در تاریخ این سیستم عامل به حساب می آید و در این بین، اضافه شدن ویجت های جدید، این روح های کوچک بیرون آمده از اپلیکیشن ها که اطلاعات مختصر را نمایش می دهند و وظایف کوچک را به انجام می رسانند، iOS و OS X را به سطح جدیدی از کاربرد پذیری آسان سوق خواهد داد.

ویجت ها به عنوان بخشی از iOS 8 و OS X Yosemite در پاییز امسال عرضه می شوند و با یک سوایپ یا کلیک (بسته به سیستم عامل) قابل دسترسی اند و بیت های کوچک ولی گوارای اطلاعات را به کاربران نشان می دهند. اما وجودشان چیز تازه ای برای اپل نیست و این شرکت ۳۰ قبل ایده ای مشابه را در مکینتاش ارائه کرده بود و بعد از آن هم چند شرکت دیگر هم این مدیوم را به جلو پیش رانده بودند.

در اینجا یک تاریخچه کوتاه از ویجت ها و اپلیکیش های ریزه میزه می بینید که مربوط به قبل از ارائه آنها به شکلی جدید در پاییز امسال توسط اپل است. با دیجیاتو همراه باشید.

ابزارهای رومیزی اپل (۱۹۸۴)؛ این ابزارها توسط اندی هرتزفلد، از اعضای تیم موسس گروه مک و با استفاده از ایده «باد تریبل» از کارمندان اولیه اپل ساخته شد. هدف این بود که اپهایی با کاربردهای منفرد، مثل ماشین حساب، ساعت، بازی پازل، برگه یادداشت، و کنترل پنل تنظیمات در دسترس باشند.

ابزارهای رومیزی یا Desk Ornaments از اپل (سال ۱۹۸۴)؛ این ابزارها توسط «اندی هرتزفلد» از اعضای تیم موسس گروه مک و با استفاده از ایده «باد تریبل» از کارمندان اولیه اپل ساخته شدند. هدف این بود که اپهایی با کاربردهای منفرد، مثل ماشین حساب، ساعت، بازی پازل، برگه یادداشت، و کنترل پنل تنظیمات در دسترس باشند. در زمانی که مک در آن واحد تنها قادر به اجرای یک اپلیکیشن بود، این اپهای کوچکتر طراحی شدند تا بسیار سبک از پس کارهایی که در ذات شان بود، بر آیند.

اکتیو دسکتاپ یک حرکت جدی از مایکروسافت برای غنی کردن دسکتاپ با اینترنت بود.

اکتیو دسکتاپ (سال ۱۹۹۷)؛ این یک حرکت جدی از مایکروسافت برای غنی کردن دسکتاپ با اینترنت بود. مخلوطی از ویندوز ۹۵ و اینترنت اکسپلورر ۴ با محتواهایی که روی دسکتاپ زندگی می کردند و از طریق وب آپدیت می شدند. عناصری مثل استیکرها، فیدهای خبری، و ... در آن بودند ولی در اصل این ایده، خود خود ویجت نبود. مایکروسافت حتی یک سادیبار برای میان بُر به وبسایت های خودش و شرکا نیز در اکتیو دسکتاپ قرار داده بود. سال ها بعد این ایده با ویجت های ویندوز ویستا جانشینی مناسب یافت.

کانفبیولیتر (Konfabulator) اولین نرم افزار ویجت های دسکتاپ نبود ولی یکی از جالب ترین تاریخچه ها را داشت. به شما امکان می داد ویجت های کوچک و تک منظوره را روی دسکتاپ خود قرار دهید و در ضمن، روی مک و پی سی قابل نصب بود.

کانفبیولیتر (Konfabulator) سال ۲۰۰۳؛ اولین نرم افزار ویجت های دسکتاپ نبود ولی یکی از جالب ترین تاریخچه ها را داشت. به شما امکان می داد ویجت های کوچک و تک منظوره را روی دسکتاپ خود قرار دهید و در ضمن، روی مک و پی سی قابل نصب بود. در سال ۲۰۰۵ که اپل داشبورد را معرفی کرد بسیاری افراد از جمله خالق کانفبیولتر این شرکت را متهم به سرقت ایده اصلی و تعدادی از ویجت ها کردند. فقط چند ماه بعد از معرفی داشبورد در مک، یاهو کانفبیولیتر را خرید آن را به یاهو ویجتس تغییر نام داد و رایگان عرضه کرد. یاهو سر انجام در سال ۲۰۱۲ این سرویس را تعطیل کرد و تلاش های ویجتی خود را به تلویزیون ها معطوف ساخت.

Dashboard_verge_super_wide

داشبورد مک از اپل (سال ۲۰۰۵)؛ همراه با او اس ۱۰.۴ تایگر معرفی شد و لایه ای بر روی دسکتاپ قرار می داد با ویجت های تک منظوره. این ویجت ها در موقع نیاز با استفاده از یک میان بُر کیبورد ظاهر و محو می شدند. در ابتدا فقط ۱۴ ویجت به این منظور وجود داشت که معدودی از آنها به اینترنت وصل می شدند. بقیه مانند ماشین حساب، دفتر آدرس ها، آیتونز ریموت، و ویجت یادداشت در اصل مکملی برای اپلیکیشن های اصلی سیستم عامل بودند. اپل سر انجام در او اس ۱۰ لاین به سال ۲۰۱۱، داشبورد را به یک "اسپیس" در سیستم عامل تبدیل کرد که در سمت چپ دسکتاپ اصلی زندگی می کرد.

ویندوز ویستا سایدبار (۲۰۰۶)؛ این نوار کناری در سمت راست دسکتاپ قرار می گرفت و میزبان چیزهایی بود که مایکروسافت آنها را گجت ها نامیده بود. از جمله یک ساعت کوچک، فیدخوان، تقویم، تبدیل کننده ارزها، برگه یادداشت ها، ویجت آب و هوا، و نشانگر CPU. یک صفحه نیز برای دانلود سایر گجت ها تعبیه شده بود. اما با ویندوز ۸ مایکروسافت این گجت ها را کلا از سیستم عاملش بیرون ریخت.

ساید بار ویندوز ویستا از مایکروسافت (۲۰۰۶)؛ این نوار کناری در سمت راست دسکتاپ قرار می گرفت و میزبان چیزهایی بود که مایکروسافت آنها را گجت می نامید. از جمله یک ساعت کوچک، فیدخوان، تقویم، تبدیل کننده ارزها، برگه یادداشت ها، ویجت آب و هوا، و نشانگر CPU. یک صفحه وب نیز برای دانلود سایر گجت ها تعبیه شده بود. اما با ویندوز ۸ مایکروسافت این گجت ها را کلا از سیستم عاملش بیرون ریخت.

گوگل اندروید (۲۰۰۸)؛

اندروید از گوگل (۲۰۰۸)؛ ویجت ها بخشی از اولین نسخه اندروید بودند. گوگل آنها را اپهایی کوچک در نظر گرفته بود که داخل اپ صفحه خانگی زندگی می کردند. ایده آنها مربوط به ۲ سال قبل از عرضه اولین تلفن اندرویدی بود. قرار بود استفاده از ویجت ها ساده باشد و نمایندگانی گرافیکی برای داده هایی مثل وضع آب و هوا، قرار ملاقات ها در تقویم، قیمت ارزها، نتایج مسابقات ورزشی و ... باشند. از آن زمان ویجت ها به عنوان همراهانی برای اپهای اصلی اندروید در زندگی ما حضور دارند.

کاشی های زنده ویندوز فون (۲۰۱۰)؛ قبل از ویندوز فون ۷، ویندوز موبایل دارای ابزارک هایی بود که امکان نمایش ویجت های متفرقه در "صفحه امروز" را می دادند. مایکروسافت نیاز به آنها را با ایده جدید صفحه خانگی در ویندوز فون ۷ رفع کرد. اطلاعات خاصی بر روی آیکن اپلیکیشن به نمایش در می آمدند. مثلا وضع آب و هوا، تقویم، ایمیل و ... اطلاعات جدید دریافتی را روی خود حک می کردند تا بتوانید بدون ورود به اپلیکیشن از آنها اطلاع یابید. در ضمن مایکروسافت امکان تغییر اندازه کاشی ها را هم به وجود آورد تا اطلاعات بیشتری قابل نمایش باشند. در ویندوز فون ۸.۱ کاشی های زنده همچنان حضور دارند ولی امکان شفاف شدن شان برای نمایش تصویر پس زمینه نیز وجود دارد.

کاشی های زنده ویندوز فون  از مایکروسافت (۲۰۱۰)؛ قبل از ویندوز فون ۷، ویندوز موبایل دارای ابزارک هایی بود که امکان نمایش ویجت های متفرقه در "صفحه امروز" را می دادند. مایکروسافت نیاز به آنها را با ایده جدید "صفحه خانگی" در ویندوز فون ۷ رفع کرد. اطلاعات خاصی بر روی آیکن اپلیکیشن به نمایش در می آمدند. مثلا اپ آب و هوا، تقویم، ایمیل و ... اطلاعات جدید دریافتی را روی خود حک می کردند تا بتوانید بدون ورود به اپلیکیشن از آنها اطلاع یابید. در ضمن مایکروسافت امکان تغییر اندازه کاشی ها را هم به وجود آورده تا اطلاعات بیشتری قابل نمایش باشند. در ویندوز فون ۸.۱ کاشی های زنده همچنان حضور دارند ولی امکان شفاف شدن شان برای نمایش تصویر پس زمینه هم وجود دارد.

او اس ۱۰ یوسمیتی (۲۰۱۴)؛ داشبود مک همچنان در یوسمیتی حضور دارد ولی اپل تاکید خاصی بر روی ویجت های مرکز اعلان ها قرار داده. این سایدبار که با کلیک روی آیکن آن در گوشه راست بالا یا سوایپ دو انگشتی از لبه راست-بیرون ترکپد به نمایش در می آید، حالا میزبان انواع و اقسام ویجت ها خواهد بود کهدر بخش "امروز" مرکز اعلان اطلاعات را نشان می دهند. ویجت های بیشتر از مک اپ استور قابل دانلود هستند.

او اس ۱۰ یوسمیتی از اپل (۲۰۱۴)؛ داشبود مک همچنان در یوسمیتی حضور دارد ولی اپل تاکید خاصی بر روی ویجت های مرکز اعلان ها قرار داده. این سایدبار که با کلیک روی آیکن آن در گوشه راست-بالای نمایشگر یا سوایپ دو انگشتی از لبه راست-بیرون ترکپد به نمایش در می آید، حالا انواع و اقسام ویجت ها را در بخش "امروز" مرکز اعلان ها میزبانی می کند و اطلاعات شان را نشان می دهند. ویجت های بیشتر از مک اپ استور قابل دانلود هستند.

آی او اس ۸ (۲۰۱۴)؛ ویجت های iOS 8 ربطی به ویجت های داشبود ندارند، همین طور شباهتی به ویجت های اندروید و کاشی های ویندوز فون نیز ندارند. در عوض، اپل آنها را در مرکز اعلان ها (سوایپ از لبه بالای نمایشگر) قرار داده و می توان آنها را باز آرایی کرد یا حذف نمود یا افزود. این ویجت ها با نمونه های مشابه در یوسمیتی هم فرق دارند و کارکردشان بیشتر شبیه کارت های اطلاعاتی در سیری است. چیزهایی مثلا نمایش نتایج ورزشی، اخبار جدید، و اطلاعاتی از شرکت های ارسال محصول. در کل اطلاعات زودگذر که می توان در یک نظر آنها را خواند و فهمید.

آی او اس ۸ از اپل (۲۰۱۴)؛ ویجت های iOS 8 ربطی به ویجت های داشبورد ندارند، همین طور شباهتی به ویجت های صفحه خانگی اندروید و کاشی های ویندوز فون نیز ندارند. در عوض، اپل آنها را در مرکز اعلان ها (سوایپ از لبه بالای نمایشگر) قرار داده و می توان آنها را باز آرایی کرد یا حذف نمود یا افزود. این ویجت ها با نمونه های مشابه در یوسمیتی هم فرق دارند و کارکردشان بیشتر شبیه کارت های اطلاعاتی در سیری است. چیزهایی مثل نمایش نتایج ورزشی، اخبار جدید، و اطلاعاتی از شرکت های ارسال محصول. در کل اطلاعات زودگذر که می توان در یک نظر آنها را خواند و فهمید.

مطالب مرتبط

ارائه آپدیت ویندوز 10 موبایل باز هم به تعویق افتاد

مایکروسافت باز هم کاربران خود را نا امید کرد. اگر خاطرتان باشد اوایل پائیز امسال اعلام کرده بود که آپدیت ویندوز 10 برای اسمارت فون های مبتنی بر ویندوز فون 8 تا انتهای سال 2015 یعنی دی ماه عرضه خواهد گشت. اما این اتفاق روی نداد و این به روز رسانی به اوایل سال 2016... ادامه مطلب

اپلیکیشن جدید Phone Insider کلیدی بر حل معمای ویندوز 10

به تازگی اپلیکیشن ویندوز فونی جدیدی به نام Phone Insider به فروشگاه مایکروسافت افزوده شده است که گمانه زنی ها در مورد عرضه قریب الوقوع نسخه پیش نمایش از ویندوز 10 را برای اسمارت فون ها تقویت می کند.در توضیحات کوتاهی که پیرامون این اپلیکیشن ذکر شده آمده است که:برنامه Phone Insider به آن دسته... ادامه مطلب

یک میلیون نفر مشغول آزمایش کردن ویندوز ۱۰ و کمک به مایکروسافت در توسعه آن هستند

مایکروسافت در ابتدای اکتبر دست به عرضه ی اولین نسخه ی پیش نمایش فنی از نسل بعدی سیستم عاملش موسوم به ویندوز ۱۰ زد و حالا این کمپانی اعلام کرده است یک میلیون نفر در حال تست نسخه ی یاد شده هستند و تلاش می کنند به صورت روزانه نقطه نظرات متعددی را برای بهبود... ادامه مطلب

پشتیبانی از کارت گرافیک اکسترنال در به روز رسانی جدید سیستم عامل macOS

بالاخره با عرضه نسخه 10.13.4 سیستم عامل macOS برای رایانه های مک، اپل چندین قابلیت که در زمان کنفرانس توسعه دهندگان خود در سال گذشته وعده آنها را داده بود را در اختیار کاربران رایانه های رومیزی و لپ تاپ هایش قرار خواهد داد.از جمله مهمترین قابلیت های به روز رسانی تازه macOS High Sierra... ادامه مطلب

احتمالا بزودی امکان باز کردن قفل مک به کمک سنسور Touch ID آیفون فراهم می شود

روز گذشته برایتان نوشتیم اخیرا اسکرین شات هایی در فضای مجازی منتشر شده اند که حکایت از عرضه دستیار صوتی سیری در کنار نسخه جدید پلتفرم OS X دارند. در همین راستا، سوالی که برای بسیاری پیش آمد، این بود که اپل چگونه از سیری برای متصل کردن دستگاه های آیفون و مک به یکدیگر... ادامه مطلب

آمار بازدید فروشگاه ویندوز از ۳ میلیارد گذشت

مایکروسافت اخیراً از جدیدترین آمار مربوط به فروشگاه نرم افزاری ویندوز پرده برداشته که بر اساس آن می توان به جزئیات قابل توجهی دست یافت، از جمله اینکه از زمان عرضه ویندوز ۱۰ تاکنون ۳ میلیارد بازدید از ویندوز استور انجام شده و علاوه بر این، ویندوز ۸ هنوز بخش مهمی از دانلود های فروشگاه مایکروسافت را در اختیار... ادامه مطلب

نظرات ۴۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟