همه چیز درباره آیفون 13
محققین به راه حلی برای جلوگیری از کاهش عمر باتری های لیتیوم یونی نزدیک شدند

محققین به راه حلی برای جلوگیری از کاهش عمر باتری های لیتیوم یونی نزدیک شدند

شما هم مثل دیگر کاربران تلفن ها، تبلت ها یا لپتاپ ها می خواهید عمر باتری دستگاه تان به مرور زمان تنزل پیدا نکند؟ حتما می دانید منظورمان چیست. با هر بار شارژ کردن باتری های لیتیوم-یونی، آنها کمی از ظرفیت خود را از دست می دهند. در نتیجه یک سال دیگر از امروز، دستگاه شما کمتر از آنچه اکنون با یک بار شارژ روشن می ماند، فعال و آماده به کار خواهد ماند.

برای مثال در زیر می بینید که با گذشت تقریبا یک سال، دستگاه من ۲.۶٪ از ظرفیت باتری خود را از دست داده و به جای نگه داشتن ۷۱۵۰ میلی آمپر ساعت شارژ، فقط ۶۹۶۵ میلی آمپر ساعت را در خود نگه می دارد.

Screen Shot 1393-04-01 at 4.30.39 PM

موقع تخلیه شدن باتری های لیتیوم یونی، یون های لیتیوم که بار الکتریکی دارند از آند به کاتد منتقل می شوند. با همین جا به جایی است که انرژی مورد نیاز دستگاه شما تامین می شود. اما این سیستم، آنقدرها هم قابل تکرار نیست. هر بار جا به جایی یون ها باعث تغییرات مینیاتوری در ساختار فیزیکی الکترودها می شود و این در نهایت ظرفیت باتری را کاهش می دهد.

حالا محققین با دریافتن نوع تغییراتی که در سطح اتم ها و به واسطه اضافه و کاسته شدن یون های لیتیوم به الکترودها رخ می دهد، به سمت استفاده از ورقه هایی می روند که مانع از کریستالیزه شدن کاتدها خواهد شد و در نتیجه امکان خرابی آنها را به صفر می رساند. نتیجه این کار چیزی نخواهد بود جز کاهش اثر تخریبی خالی شدن شارژ باتری های لیتیوم-یونی.

می دانم چه خواهید گفت: "اینها فایده ندارد، به عمر ما قد نمی دهد. محققین لطف کنند یک اَبر باتری درست و حسابی بسازند!" به هر حال هر بهبودی می تواند ما را یک گام به وضعیت ایده آل نزدیک کند. این طور نیست که آنها نخواهند، فعلا نمی توانند.

نظرات ۱۹
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato