دانشمندان شبیه ترین سیاره به زمین را کشف کردند

وب سایت Sci-News.com اعلام کرد که ستاره شناسان دانشگاه ولز جنوبی سیاره ای با شبیه ترین مشخصات به زمین کشف کردند که ۱۶ سال نوری با ما فاصله دارد. این سیاره که Gliese 832c نام گرفته، در حال چرخش به دور یک کوتوله قرمز با نصف جرم و شعاع خورشید ما است.

هر چرخش کامل سیاره گلیز حدود ۳۵ روز به طور می انجامد و جرمی بیش از ۵ برابر زمین دارد. از همه مهم تر چرخش این سیاره در فاصله و منطقه قابل سکونت کوتوله قرمز انجام می شود و انرژی دریافتی از آن، با انرژی خورشید برای زمین برابری می کند.

gliese_832c_and_earth

با در نظر گرفتن جرم این سیاره می توان حدس زد که به احتمال زیاد گلیز اتمسفری به مراتب متراکم تر از زمین دارد که باعث می شود آب و هوایی گرم و بی ثبات داشته باشد. در این صورت، این سیاره ممکن است بیشتر شبیه به یک "زهره عظیم الجثه" باشد تا زمین.

پروفسور کریس تینی، از اساتید دانشگاه ولز جنوبی در این رابطه می گوید: "اگر این سیاره دارای جوی مشابه زمین باشد، می توان آن را یک سیاره قابل سکونت در نظر گرفت. اگر چه تغییرات فصلی بسیار سریع و شدید است. با این حال گلیز ۸۳۲ سی یکی از شبیه ترین سیاره ها به زمین است که ما تا به حال با آن مواجه شده ایم."

آبل مندز تورس در وبلاگ "Planetary Habitability Lab" می نویسد: "گلیز ۸۳۲ سی با توجه به جریان ستاره ای و جرم آن یکی از سه سیاره با بیشترین شباهت به زمین است."

 

ویجیاتو

نظرات ۱۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟