کارمندان اولیه اپل هرگز حاضر نیستند دوباره برای استیو جابز کار کنند

کارمندان اولیه اپل هرگز حاضر نیستند دوباره برای استیو جابز کار کنند

اگر اندکی با اپل و مدیر عامل سابقش آشنا باشید، قطعا می دانید که سخت گیری یکی از خصایص اصلی استیو جابز بوده است. او از آن دسته از مدیرانی به حساب می آمد که می توانند کابوس کارمندان باشند و زندگی را به شدت برایشان دشوار کنند.

استیو وزنیاک به تازگی در مصاحبه ای اعلام کرده که جابز آنقدر سخت گیر بوده که کارمندان را حسابی کلافه می کرده. به گفته شریک جابز، کارمندان اولیه اپل بیان کرده اند که اگر فرصتش پیش بیاید دیگر هرگز حاضر نیستند تا دوباره برای جابز کار کنند.

وزنیاک البته توضیح می دهد که در روزهای اولیه اپل، جابز بسیار جوان بود و تجربه چندانی نداشته است. او به کارمندانش فشار می آورده تا هرچه سریع تر محصول را آماده کنند و به بازار عرضه نمایند. با این وجود جابز برای کارمندانی که با استعداد بودند، احترام بسیاری را قائل بود. البته این افراد تنها کسانی نبودند که احترام جابز را بر می انگیختند:

استیو وزنیاک

استیو وزنیاک

او به صورت مستقیم به افراد پرخاش می کرد و در عمل آن ها را احمق خطاب می کرد. اما هنگامی که کارمندان در برابر حمله های او ایستادگی می کردند و با شهامت دلایل خود را توضیح می دادند، نظر جابز را به خود بر می گرداندند. او به کسی که بر روی عقاید خود پافشاری می کرد، احترام می گذاشت و در شرکت امتیازات ویژه ای را برایش قائل می شد. جابز از افراد بزدل که در اطرافش ساکت می شدند اصلا خوشش نمی آمد. 

جابز در مجموع از بازی کردن با انسان ها و آزمایش آن ها خوشش می آمده است. والتر آیزاکسون در کتاب زندگی نامه جابز می نویسد که مدیر عامل سابق اپل در مصاحبه های کاری، از افراد سوال های بسیار عجیب و نامعقولی را می پرسیده. در یکی از این مصاحبه ها، فرد جویای کار آنقدر دستپاچه شده که اتاق را ترک کرده است.

به هر ترتیب جابز با تمام این خصایص اخلاقی توانسته در دنیای تکنولوژی ماندگار شود و بنیانگذار محصولاتی شود که امروزه در زندگی همه ما تاثیر گذار هستند. روحش شاد و یادش گرامی.

نظرات ۳۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.