تبر مایکروسافت به ریشه نوکیا اکس، استودیو سرگرمی های اکس باکس و ۱۸هزار کارمند خود

تبر مایکروسافت به ریشه نوکیا اکس، استودیو سرگرمی های اکس باکس و ۱۸هزار کارمند خود

چند روزی بود شایعات ناخوش آیندی در رابطه با مایکروسافت به گوش می رسید که روز گذشته تماما تایید شدند.

اولین مورد آنها این که مایکروسافت اعلام کرد تولید سری نوکیا اکس به زودی متوقف خواهد شد. سیستم عامل این دستگاه ها اندروید بوده و طبق خبری که مایکروسافت منتشر کرد، به کل استفاده از این سیستم عامل در تلفن های هوشمند نوکیا و مایکروسافت متنفی خواهد بود.

مایکروسافت گفت به جای اندروید از ویندوز فون در سری اکس استفاده خواهد کرد و این دستگاه ها در سال آینده به عنوان تلفن های هوشمند میان رده و رده پایین ولی این بار با سیستم عامل جدید به بازار عرضه خواند شد. هنوز مشخص نیست به چه دلیل این تصمیم گرفته شده ولی به هر صورت مایکروسافت سابقه بدی در از بین بردن محصولات تولید شده خود و تغییر مسیر ناگهانی دارد.

اما خبر بد دیگری که روز گذشته تایید شده، اخراج بیش از ۱۸هزار کارمند این شرکت در سال آینده است که این جمعیت، معادل ۱۴ درصد نیروی کاری مایکروسافت است. این اخراج بی رحمانه به احتمال زیاد تمام بخش های تجاری این شرکت را تحت تاثیر قرار می دهد. اما متاسفانه اکثر این قربانیان، کارمندان نوکیا هستند که به تازگی به مایکروسافت پیوسته بودند. مایکروسافت دلیل این کار را صرفه جویی اقتصادی در حدود ۶۰۰ میلیون دلار در هزینه های سالانه و دور شدن مایکروسافت از برخی پروژه های پیشین نوکیا اعلام کرد. ضمن اینکه ساتیا نادلا با عملکرد خود نشان داد خرید نوکیا را یکی از اشتباهات استیو بالمر می داند و این قلع و قمع گسترده، در جهت برطرف سازی یکی از آن اشتباهات است.

در ادامه ماجرای اخراج و تعطیلی ها در مایکروسافت، گفته شده که استودیو سرگرمی های اکس باکس هم تعطیل خواهد شد. نانسی تلم، مدیر این استودیو به فعالیت های پیشین خود ادامه خواهد داد تا زمانی که همه پروژه های در حال توسعه مثل بازی Halo: Nighfall و سریال تلویزیونی Halo به اتمام برسند.

در این میان محصولات جدیدی مانند نوکیا اکس ۲ هم معرفی شده بود که با توجه به این تعطیلی ها، باید آنها را هم شکست خورده قلمداد کرد. عواقب این اتفاقات در گذر زمان خود را نشان خواهند داد و باید دید سیاست جدیدی که ساتیا نادلا در پیش گرفته باعث موفقیت بیشتر مایکروسافت خواهد شد یا خیر.

تصور شما در مورد این خبرها و آینده مایکروسافت چیست؟

 

نظرات ۳۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato