همکاری فیسبوک و موزیلا برای بهینه سازی تصاویر موجود در محیط وب

زنده باد JPEG !

این شعاری است که این روز ها از داخل دو شرکت فیسبوک و موزیلا شنیده می شود. بزرگترین شبکه اجتماعی دنیا و یکی از محبوب ترین مرورگر های اینترنتی دست در دست هم قرار داده اند، تا فرمت JPEG را زنده نگه دارند و بدون اینکه در گیر و دار معرفی فرمتی جدید بیفتند، با رمزنگاری های جدید، تصاویر موجود در محیط وب را بهینه سازی کنند.

گوگل پیش از این تصمیم گرفت برای بهینه سازی تصاویر و پایین آوردن حجم آن ها، فرمت جدیدی به نام WebP را معرفی کند. اما موزیلا در سال ۲۰۱۳ با انجام تحقیقاتی نشان داد که فرمت جدید گوگل با شاخه هایی خاص از JPEG مانند JPEG XR تفاوت چندانی ندارد و بر همین اساس تصمیم گرفت تا وارد چالش فرمتی جدید نشود و همان JPEG قدیمی را بهینه سازی کند.

آگهی استخدام

موزیلا در راستای اهداف خود رمزنگاری جدیدی از JPEG را با نام Mozjpeg معرفی کرد که با استفاده از آن حجم تصاویر تا ۱۵ درصد نیز کاهش پیدا می کرد. فیسبوک به عنوان مجموعه ای که روزانه میلیون ها تصویر را پردازش می کند، بلافاصله تصمیم گرفت از Mozjpeg استفاده کند تا بدین وسیله در مصرف پهنای باند خود صرفه جویی نماید.

به واسطه همکاری جدیدی که بین فیسبوک و موزیلا شکل گرفته است، زاکربرگ و تیمش مبلغ ۶۰ هزار دلار را برای توسعه Mozjpeg اهدا کرده اند. مهندس ارشد نرم افزار فیسبوک، Stacy Kerkela، در این رابطه می گوید: «رمزنگاری جدید موزیلا برای فرمت JPEG تا کنون با موفقیت توانسته بدون اینکه کیفیت تصاویر را تحت تاثیر قرار دهد، حجم آن ها را پایین بیاورد. ما بسیار مشتاق هستیم تا در آینده شاهد بهینه سازی هایی بیشتر باشیم که با mozjpeg 2.0 به همراه می آیند. »

نظرات ۱۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟