۵ نشانه ای که به شما می گویند در شغل مناسبی به سر نمی برید

داشتن یک مدرک تحصیلی بخصوص یا عنوان شغلی منحصر به فرد و یا چندین سال حضور در یک صنعت مشخص بدین معنی نیست که الزاماً شما باید الباقی عمر خود را نیز با شغل و حرفه ی فعلیتان بگذرانید. این روزها افراد بسیاری چندین شغل را در کنار هم تجربه می کنند و بیایید قبول کنیم اینکه فردی بداند حرفه یی را که در ۱۸ سالگی انتخاب می کند واقعاً مناسب وی خواهد بود یا خیر تفکری نامعقول است. در یک کلام می خواهم بگویم اگر در حرفه ی مناسب و دلخواه خود نیستید لازم است شغلتان را بدون تعارف عوض کنید.

اگرچه آزمایش های معینی وجود ندارند که شما با گذراندن آن ها بتوانید متوجه شوید در حرفه ی مناسب خود هستید یا خیر، ولی نشانه هایی وجود دارند که می توانند به سادگی به شما بگویند شغلی که ۱۰ سال پیش انتخاب کرده اید حالا دیگر با علایق شما منطبق نیست و آنچه را که از حرفه ی خود می خواهید برای شما برآورده نمی نماید.

در صورت وجود این نشانه ها برای شما، لازم است آنها را جدی بگیرید و در زندگی شغلی خود بازنگری نمایید. در ادامه با دیجیاتو همراه شوید تا نشانه هایی که به شما می گویند لازم است شغل خود را عوض کنید بهتر بشناسید.

۱- شغل شما با آنچه که در دوران تحصیل تصور می کردید مطابقت ندارد.

برخی مواقع درس خواندن در یک زمینه و داشتن فعالیت حرفه ای در همان زمینه ممکن است با یکدیگر متفاوت باشند. در واقع ممکن است برنامه ی درسی که برای آن حرفه در دانشگاه در نظر گرفته شده بود شما را به خود جلب کرده و واقعیت شغلی منتهی به آن برنامه ی درسی حالا برای شما چندان جذاب نیست.

در این شرایط به نظر می رسد دنیای آکادمیک برای شما جذابیت بیشتری داشته و اگر چنین است شاید بهتر باشد بجای فعالیت شغلی در زمینه یی که تحصیل کرده اید به تدریس در آن زمینه فکر کنید. موارد بسیاری وجود دارند که مطالعات تحصیلی به شغل انتخابی شباهتی ندارند و اگر شما دچار چنین وضعیتی شده اید گزینه هایی مانند تغییر حرفه یا بازگشت به دنیای آکادمیک راه حل های مناسبی به نظر می رسند.

۲- تلاش بسیار برای معمولی بودن.

به صورت معمول افراد از انجام دادن آنچه در آن تبحر دارند لذت می برند. اگر شما در انجام حرفه ی خود خوب نیستید و تلاش بسیاری می کند تا همپای همکاران معمولی خود بشوید احتمالاً علتش در این است که شغل شما مناسبتان نیست. این شرایط معمولا برای کسانی رخ می دهد که در زمینه های شغلی دهان پر کن مانند فیزیکدان و یا وکیل فعالیت می کنند.

برخی موارد یک عنوان شغلی سبب جذب افراد به آن می شود در حالی که نه در انجامش خوب هستند و نه از داشتن شغل مذکور لذتی نصیبشان می شود.

۳- شما به شغل خود عشق نمی ورزید.

Young businessman looking stressed

تقریباً در ۱۰۰ درصد موارد افراد از آنچه انجام می دهند رضایت کامل ندارند، ولی شما باید به طور متوسط حداقل از ۵۱ درصد یا به زبان دیگری نیمی از زمانی که صرف کار خود می کنید لذت برده و سرگرم شوید. اگر به زمینه ی شغلی خود عشق و علاقه یی ندارید و هیچ یک از روزهای هفته از آنچه انجام می دهید در انتهای روز احساس رضایت نمی کنید لازم است به این نشانه ها به عنوان یک پرچم بزرگ قرمز رنگ که عبارت هشدار بر روی آن درج شده است نگاه کنید.

در چنین مواردی اکثر افراد احساس می کنند در یک بن بست باقی مانده اند و اگر محل کار فعلیشان را ترک کرده و به محل کار جدیدی نیز بروند باز هم همین شرایط و احساس را خواهند داشت، پس اگر چنین احساسی دارید وقتش رسیده به حرفه ی جدیدی فکر کنید.

۴- روزهای بسیاری به بهانه مریض بودن مرخصی می گیرید، برای تعطیلات لحظه شماری می کنید و...

همه تعطیلات و مرخصی را دوست دارند و چه کسی است که به یک آخر هفته ی چند روزه و شانس مسافرت رفتن نه بگوید؟ با این وجود اگر هر روز در سرکار خود لحظه شماره می کنید تا ساعت کاری به پایان برسد و رهسپار خانه شوید و یا تقویم را زیر رو می کنید تا ببینید تعطیلی میان هفته ی بعدی چه روزی است و بعد روزها را برای رسیدنش می شمارید، باید بگویم لازم است در اولویت بندی های خود تغییر ایجاد کرده و اولویت اولتان را به عوض کردن شغل و وارد شدن به حرفه یی جدید تخصیص دهید.

۵- دوست ندارید از شما بپرسند به چه حرفه یی مشغول هستید.

اگر اولین باری است فردی را از جنس مخالف ملاقات می کنید و فکر می نمایید وی می تواند شریک آتی زندگی شما باشد ولی تمام مدت زمانی را که با او معاشرت می کنید امیدوار هستید از شما نپرسد به چه حرفه یی مشغول هستید و یا اگر این سئوال را مطرح کرد سعی می کنید از پاسخ دادنش فرار کنید و موضوع را به سمت دیگری هدایت نمایید، همه ی اینها نشانه های عدم رضایت شغلی است.

باید قبول کرد زندگی بسیار کوتاه تر از چیزی است که ما تصور می نماییم، و اگر یک یا چندین نشانه ی ذکر شده در بالا را در مورد خود مشاهده می کنید بهتر است حتی اگر لازم باشد، با پذیرفتن دشواری هایی مانند بازگشت به تحصیل، گذراندن دوران کارآموزی و... تصمیمی بزرگ بگیرید و از همین امروز برای تغییر شغل خود اقدام کنید.

بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

۶ مزیت به اشتراک گذاری تجربه و دانش در شرکت‌ها

به اشتراک گذاشتن دانش و اطلاعات کاری در هر شرکت و سازمانی می‌تواند تبعات بسیار خوبی برای آن مجموعه به دنبال داشته باشد. اگر در مجموعه کاری، تجربه، دانش و اطلاعات به شکل درستی به اشتراک گذاشته نشود، مشکلات جدی در روند کار پیش خواهد آمد. در هر شرکتی، افراد مختلفی مشغول به فعالیت هستند که... ادامه مطلب

چهار سوال سرنوشت‌ساز برای شکار مستعدترین نیروها در مصاحبه استخدامی

شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ، پیشرفت خود را مدیون پرسنل توانمند و متخصصی هستند که از هر نظر برای جایگاه شغلی به درستی انتخاب شده‌‌اند. یکی از رمز و رازهای موفقیت شرکت‌ها، استخدام نیروی متخصص و توانمند است. اما چگونه و به چه روشی می‌توان استعدادهای شاخص و برتر را شناسایی کرد؟ چطور می‌توان به روند... ادامه مطلب

سطح مطلوب استرس برای دستیابی به حداکثر بازدهی چقدر است؟

تحقیقات نشان داده رابطه مستقیم و معناداری بین کارایی و عملکرد فرد و میزان استرس وی وجود دارد. اگر میزان استرس از حدی بیشتر یا کمتر شود، کارایی فرد افت می‌کند ولی جالب است بدانید سطح مناسبی از استرس، به بهبود کارایی و عملکرد فوق‌العاده کمک می‌کند. اما چطور می‌توان متوجه شد که چه سطحی از... ادامه مطلب

هفت استراتژی برای تصمیم گیری گروهی بهتر

شاید شما هم شنیده باشید که می‌گویند در تصمیم گیری، دو فکر بهتر از یک فکر است و سه فکر بهتر از دو فکر. برخی افراد همین ایده را در زندگی و کسب و کار خود در پیش می‌گیرند و عموما وقتی مشکلی پیش می‌آید سعی می‌کنند، مساله را با تفکر گروهی به سمت حل... ادامه مطلب

۳ نشانه اینکه متحمل فشار کاری بیش از حد هستید

حتی تا قبل از دوران کرونا هم برخی از ما ساعت‌های طولانی را مشغول کار بودیم اما پس از شروع بحران دورکاری با کمرنگ کردن مرز بین کار و زندگی شرایط را بدتر کرده است. شاید تصور کنید با کار کردن بیشتر و بیشتر می‌توانید بازدهی را افزایش دهید اما عدم استراحت کافی نه تنها... ادامه مطلب

۳ قدم برای تبدیل شدن به متخصص در هر زمینه‌ای از زبان منتور گوگل

شاید بسیاری از ما در زمینه کاری‌مان خودمان را متخصص بدانیم اما آیا واقعاً اینگونه است؟ متخصص بودن چه تعریفی دارد و باید چه شرایطی را برای کسب این عنوان طی کرد؟ «دیوید میتراف»، مشاور بازاریابی و منتور گوگل که دکترای روانشناسی هم دارد طی یک «تد تاک» جذاب به بررسی مسیری پرداخته که برای... ادامه مطلب

نظرات ۱۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟