همه چیز درباره آیفون ۱۱

شغل های تکنولوژیک آینده چه هستند و برای ورود به آنها باید در پی چه دانش هایی باشیم؟

دنیایی را در آینده تصور کنید که در آن بتوان همه چیز را با کمک تکنولوژی کنترل کرد. پیتزاها با Drone به دست مشتریان برسند، چربی های اضافه با نانوربات ها به طور مستقیم از رگ های شما جمع آوری شوند و یا با فکر کردن به دمای خانه، آن را در حد مطلوب افزایش یا کاهش دهید.

یک دهه پیش این ایده ها فقط به درد فیلم های علمی تخیلی می خورد، اما حالا بخشی از واقعیت های علمی و عملی روزگار ما هستند.

در صورتی که شما هم اکنون دانش آموز یا دانشجو هستید و می خواهید آینده شغلی روشنی در حوزه تکنولوژی داشته باشید، لازم است مانند یک فیوچریست به سال های پیش رو نگاه کنید. داشتن درک صحیح از تکنولوژی و مسیری که در آن حرکت می کنید به شما کمک می کند که برای جایگاه شغلی موفقی که در آینده از خودتان انتظار دارید تصمیم بگیرید و تحصیلات یا مطالعات خود را به سمتی مناسب جهت دهی کنید.

خرید بلیط هواپیما

کاربرد تکنولوژی در آینده حیطه های زیادی را در بر خواهد گرفت. واقعیت افزوده، هوش مصنوعی، Droneها و حتی بیوتکنولوژی احتمالا در آینده بیشتر از بقیه مورد توجه قرار خواهند گرفت. در این صورت اگر بخواهید در یکی از آنها پیشرفت کنید، می دانید از کجا باید شروع کنید؟

در ادامه این مطلب مثال هایی از شغل های آینده -که بر پایه برخی از تکنولوژی های اشاره شده ممکن است به وجود آیند- آورده شده است. این موارد طی ۵ تا ۱۰ یا ۲۰ سال آینده تعداد زیادی مهندس و فرد ماهر را صاحب شغل خواهند کرد. بد نیست نگاهی به آنها بیندازید تا علاوه بر نیم نگاهی به آینده دنیا، برنامه ریزی برای آینده شغلی خود را هم بهتر جهت دهی کنید.

مداوای مغز و بیماری های مغزی

future-jobs1

به آینده نگاه کنید. ممکن است در آینده نه چندان دور مغز بیماران علاوه بر پزشکان تحت نظر متخصصان تکنولوژی نیز باشد. واقعیت این است که بیماری های مغزی تعداد زیادی از جمعیت انسان ها را درگیر خود کرده اند و وضع در برخی کشورها بدتر از بقیه است. متاسفانه در بیست سال اخیر بیشتر درمان های مرتبط با این بیماری ها به داروهایی وابسته است که اغلب شان اثرات جانبی منفی زیادی بر روی بیماران می گذارند و البته هرگز هم بیماری را به طور کامل دفع نمی کنند.

از طرفی عصب شناسان هم قدم به قدم به روش های ترسناک تری برای درمان بیماران کشف کرده و مورد استفاده قرار داده اند. یکی از این ابزارها، دستگاه تحریک الکتریکی است که بیشتر برای درمان بیماران مبتلا به صرع، افسردگی و پارکینسون استفاده می شود.

اما اولین نمونه های این دستگاه ها تصوری فجیع در ذهن ما ایجاد می کنند. اگر فیلم دیوانه از قفس پرید را دیده باشید حتما به یاد دارید که برای درمان یا حتی تنبیه بیماران چگونه از آن الکترودهای دردناک استفاده می شد. البته امروزه دیگر از آن روش های ترسناک استفاده نمی شود. بیماران در یک پروسه درمانی مشخص به آرامی روند بهبود را طی می کنند. هر چند که امروز هم دستگاه های محرک الکتریکی وجود دارند اما دانش ساخت آنها به جایی رسیده که می توانند دُز مشخصی از انرژی لازم برای هر بیمار را به آنها برسانند. انرژی ای بسیار متناسب با نیاز بیمار و فارغ از اثرات جانبی درمان توسط برق با ولتاژ بالا. فراموشی، از اثرات جانبی آن روش درمان مهیب بود.

مساله مهمتر اما اینجاست که دانشمندان نمی دانند چرا استفاده از جریان الکتریکی بر نتیجه درمان موثر است. عصب شناسان هنوز جواب قانع کننده مشخصی برای این مساله پیدا نکرده اند. اما در نتیجه تحقیقاتی که توسط مرکز تحقیقاتی فیلیپس منتشر شده در مقاله ای با عنوان «راه حل هایی برای آینده نوروتراپی» -که توسط پروفسور میشل دِکره نوشته شده- از امیدهایی نوید داده می شود که درمان های شفابخش را منتج خواهد شد.

در بخشی از آن مقاله آمده: «ما به آرامی در حال درک رابطه اعصاب و نحوه عملکرد دقیقا آنها هستیم. ما در حال کشف تکنیک های تحریک مغزی بیشتر و بهتری هستیم که روش درمان با الکتریسیته را راه حلی سیستماتیک و موثر تبدیل خواهد کرد.»

با این تکنولوژی، شما می توانید دستگاه هایی برای تحریک بخش های مختلف مغز بسازید. این جهشی فوق العاده در علم عصب شناسی، درمان بیماران و بهبود قابلیت های مغز است.

بر اساس این گفته ها، می توان پیش بینی کرد که در آینده ای نه چندان دور این مطالعات به توسعه و ساخت دستگاه هایی بیانجامد که توان تحریکات عمیق و دقیق مغزی را در فرکانس های منظم داشته باشد. دستگاه هایی که واقعا بتوانند بیماری هایی مانند پارکینسون، افسردگی حاد و موارد مشابه را درمان کنند و رقیب خوبی برای داروهای دیگر باشند.

زمانی که این تکنولوژی به بازار آید و روند شفای بیماران مغزی آغاز شود، جایگزین و راه درآمدی بسیار پولسازی برای شرکت های داروسازی تبدیل خواهد شد. و این دستگاه های الکترونیکی و درمان با کمک آنها نیاز به متخصصانی دارد که از نحوه عملکرد و کارکرد آنها آگاهی کامل داشته باشند. شما نمی خواهید یکی از آنها باشید؟
امنیت سایبری

future-jobs2

با افزایش تعداد سرویس های ابری و افراد و شرکت هایی که هر روز بیشتر به بانکداری و تجارت الکترونیک روی می آورند، تقاضا برای استخدام متخصصان امنیت در حوزه آنلاین رشد روز افزونی داشته است. و این روند افزایشی در سال های اخیر در مقولاتی همچون جنگ و جاسوسی سایبری حتی بیشتر هم بوده است.

در ماه فوریه امسال، کیت الکساندر، ژنرال ارتش آمریکا و فرمانده دفاع سایبری به واشنگتن پست گفت که به رغم رشد سریع حملات سایبری، هنوز هیچکس آمادگی مقابله به آنها را ندارد.

او در بخشی از صحبت هایش می گوید: «با وجود پیشرفت آمریکا در حوزه سایبری، من نگرانم که ما نتوانیم در این برهه از پس دفاع همه جانبه در این حوزه بر آییم. حملات سایبری به کشور ما بسیار زیاد هستند.»

به هر شکل اگر از سطح ملی و بین المللی به سطوح شرکتی و حتی شخصی باز گردیم، روش های حمله و هک به سیستم های کوچک و بزرگ هر روز متنوع تر و پیچیده تر می شوند و متقابلا نیاز به متخصصان امنیت در این حوزه بیشتر و بیشتر خواهد شد. اگر فکر می کنید به این حوزه علاقمندید، حوزه امنیت سایبری چیزی است که باید برای مطالعات و تحصیلات خود برگزینید.

برنامه نویس Drone

flying-drone

احتمالا شما هم تا به حال در مورد پروژه آمازون برای استفاده از Droneها جهت ارسال محصولات خریداری شده مشتریان شنیده اید. پروژه ای که آمازون حتی برای آن پتنت ثبت کرده و قرار است سفارشات مشتریان را ظرف ۳۰ دقیقه و از طریق هوا به دستشان برساند.

البته کار همینجا تمام نمی شود. Droneها در صنایع بسیاری کاربردهای فراوان دارند. برای مثال در کشاورزی،جستجو و نجات و حتی عکاسی و فیلم سازی.

واقعیت این است که همه این پرنده ها در همه صنایع نیاز به متخصصانی دارند که در برنامه نویسی برای آنها توانا باشد، آنها را به پرواز در آورد و در صورت لزوم تعمیرشان کند.

این روزها همه درباره Drone حرف می زنند. فیلم سازان به دنبال استفاده از آنها در کارهایشان هستند. مشاوران املاک از آنها برای عکاسی جهت تخمین اراضی و بازرسی سازه ها استفاده می کنند و روزنامه نگاران برای جستجوی اطلاعات می خواهند از این پرنده ها بهره ببرند.

شاید شما هم بخواهید یکی از افرادی باشید که یکی از این پرنده های کنترل از راه دور را مهندسی، کنترل و تعمیر کرده و یا تجارت خود را بر اساس کارکردی که از آنها می شناسید پایه گذاری کنید.

نانوتکنولوژی در طب

future-jobs3

اگر می خواهید در آینده یکی از حرفه های مرتبط با پزشکی را پیش گیرید، شاید بد نباشد نگاهی به نانوتکنولوژی بیاندازید. نانوربات ها قابلیت های عظیمی را در حوزه طب از خود نشان داده اند. فقط برای مثال، سال ۲۰۱۲ و وقتی که محققان دانشگاه هاروارد چیزی به اسم DNA Origami ساختند را یادآور می شویم. آنها در واقع نانوربات هایی بودند که می توانستند تغییر شکل دهند. آنها به سمت محل بیماری که در تحقیق مورد نظر غدد لنفاوی بود رفته و با سرعت به شکل استوانه هایی در آمده و DNA hinge ها را رها می کردند. بدین ترتیب سلول ها طی فرایندی که روشن شدن کلید خودکشی نام داشت خود را نابود می کردند که باعث نابودی سلول های سرطانی میشد.

ما نهایتا به ترکیب منطق کامپیوترها و ساختارهای نانو خواهیم رسید که موجب ساخت داروها و روش های درمانی هوشمند در این حوزه خواهد شد.

جرج چارچ از محققان این پروژه توضیح میدهد که در آینده با ادغام تکنولوژی هایی مثل برنامه نویسی، روباتیک و پزشکی، بستری فراهم می شود که امکان برنامه نویسی نانوربات ها با هدف رفع بیماری ها را نتیجه می دهد. نانوربات هایی که برای ماموریت هایی مانند کشتن ویروس ها و باکتری های بیماری زا و یا تغییر عملکرد بخشی از بدن به منظور بهبودی، به داخل بدن فرستاده می شوند.

در واقع هر کسی که بتواند به درک کافی از پزشکی، مهندسی کامپیوتر و برنامه نویسی برسد توان گرفتن جایگاه های شغلی در این حوزه را خواهد داشت.

طراحی واقعیت مجازی

future-jobs4

اگر فیلم Inception را دیده باشید، احتمالا به یاد دارید که ستارگان فیلم چگونه در دنیای رویا یک دنیای واقعی برای خود یا سایرین خلق می کردند تا بتوانند تجارب جدیدی را درک کنند. آینده Virtual Reality یا واقعیت مجازی نیز دقیقا چنین خواهد بود.

برخلاف تصور عام، واقعیت افزوده اصلا به بازی های کامپیوتری خلاصه نمی شود. این تکنولوژی در حال حاضر جنبه های زیادی را پوشش می دهد و در آینده میزان استفاده از آن در حوزه هایی مانند پزشکی، کشاورزی، علم و مهندسی بیشتر هم خواهد شد.

قابلیت طراحی و نوشتن برنامه هایی که به این منظور و به صورت بسیار واقعی و باورپذیر طراحی شوند، به خلاقیت و مهارت بسیاری نیاز دارد. اگر در خود چنین خلاقیت و مهارت هایی می بینید و به این حوزه علاقه دارید، شاید بتوانید در آینده موقعیت شغلی خوبی برای خود داشته باشید.

 

سایر شغل های آینده
نمونه های فوق تنها مثال هایی از نیازهای شغلی آینده حساب می شوند که بیشتر به دنیای تکنولوژی وابسته هستند و البته ممکن است پنج تا بیست سال زمان برای تبدیلشان به شغل هایی مورد نیاز جامعه لازم باشد. اما اگر کمی به افق تکنولوژی های رو به رشد دقت کنید، شاید موقعیت های بهتری نیز پیدا کنید.

برخی مثال های دیگر در زیر آورده شده اند:

برنامه نویسی خودرو: ماشین های آینده که احتمالا با انرژی الکتریکی حرکت می کنند به احتمال زیاد به طور کامل بدون راننده هستند. با اشراف به الگوریتم های مرتبط با این حوزه می توانید به عنوان یک تکنیسین ماهر با دانش کامپیوتر و برنامه نویسی در این حوزه موفق باشید.

برنامه نویسی خانه های هوشمند: همانند ماشین ها، خانه ها هم در آینده بسیار هوشمند خواهند شد. خانه هایی که به طور خودکار اموری همچون تنظیم نور یا دمای محیط تا موارد پیچیده تر را به صورت خودکار انجام خواهند داد. متخصصان این حوزه برای بهبود و تعمیرات زیرساختی این سیستم های هوشمند و خودکار، شغل های خوبی در آینده نزدیک خواهند داشت.

تخصص در خودکارسازی فرآیندها: در حال حاضر بسیاری از کارخانه ها بخش اعظمی از کارشان را به صورت خودکار و توسط ربات ها انجام می دهند. و البته در پشت صحنه تکنولوژی های بسیاری برای مدیریت و نظارت خودکار به این روند مشغول کار هستند. توسعه دهنده های این حوزه در آینده شغل های خوبی در راستای هوشمندسازی بیشتر و کنترل بهتر این ابزارها خواهند داشت.

برنامه نویسی هوش مصنوعی: شکی نیست که حوزه هوش مصنوعی یکی از پیشروترین مباحث در حوزه تکنولوژی هست و خواهد بود. برای مثال سیری اپل یا بهتر از آن کورتانای مایکروسافت نمونه هایی عالی و البته بسیار ساده از کاربرد و قدرت هوش مصنوعی در صنایع آینده هستند. هوش مصنوعی در تکنولوژی ها و توان ربات های هوشمند آینده تاثیری خواهد گذاشت که تکنولوژی امروز را برای ما مثل یک بازی کودکانه خواهد کرد. دانش برنامه نویسی و بسط این حوزه یکی از موفق ترین شغل های سال های آتی خواهد بود و هم اکنون نیز چنین است.

•••

اگر در پی رسیدن به شغلی وابسته به تکنولوژی در آینده هستید، بد نیست نگاهی دقیق به این حوزه ها داشته باشید. این موارد می توانند تا حدودی به شما کمک کنند که درک بهتری از آنچه پیش خواهد آمد پیدا کنید. در این صورت آینده روشنی انتظارتان را می کشد.

مطالب مرتبط

آمریکا آماده به روز رسانی سیستم کنترل سلاح های هسته ای خود می شود

ایالات متحده آمریکا دهه هاست که به موجب توافق بین المللی خلع سلاح های هسته ای، برنامه جنگ افزارهای اتمی خود را به روز رسانی نکرده است. حال به نظر می رسد که این کشور درصدد آن است که برنامه مذکور را نوسازی و به روز رسانی کند تا برای فعالیت بر بستر شبکه آماده باشد.... ادامه مطلب

کمپانی Bose به جاسوسی از کاربران به کمک اسپیکرها و هدفون هایش متهم شد

پس از انتشار اخبار مربوط به ابزارهای هک آژانس اطلاعات مرکزی برای جاسوسی از دیوایس های مک و آیفون از سوی ویکی لیکس، به نظر می رسد که یکبار دیگر رخنه در حریم خصوصی و امنیت اطلاعات کاربران به تیتر اصلی خبرگزاری ها تبدیل شده اند. اخیراً شخصی به نام «کایل زَک» با تشکیل پرونده... ادامه مطلب

این ربات با استفاده از هوش مصنوعی در بازی جنگا شکست ناپذیر است [تماشا کنید]

در حال حاضر هوش مصنوعی در بازی‌های ویدیویی عملکرد بهتری از انسان دارد اما محققان دانشگاه MIT یک قدم پا را فراتر گذاشته یک ربات را برای شکست دادن انسان در بازی فیزیک محور جنگا توسعه داده‌اند.تمرکز روی جنگا از آن جهت اهمیت دارد که این بازی بر خلاف بازی‌هایی مبتنی بر نشانه‌های بصری مانند... ادامه مطلب

هوش مصنوعی حالا طراح بدافزارها را هم شناسایی می کند

اغلب برنامه نویس ها در نحوه طراحی الگوریتم ها و ماژول های کد سبک خاص خود را دارند اما شناسایی برنامه نویس از طریق این الگوها با توجه به خطوط کد فراوان کار چندان ساده ای نیست.اخیرا محققان سیستم یادگیری ماشینی را توسعه داده اند که می تواند از طریق کد خام منبع یا نسخه... ادامه مطلب

حمله های سایبری به کامپیوترها به بیشترین سطح در طول تاریخ دیجیتال رسیده است

در سال های گذشته تعداد بدافزارها رشدی تصاعدی داشته است. به طوری که طی دو سال گذشته بیش از مجموع بدافزارهای ۱۰ سال اخیر ، بدافزار تولید شده است. این آمار نشان می دهد که کامپیوترها بیش از هر زمانی در خطر حمله و هک هستند.آلودگی توسط بدافزارها و کدهای مخربی که تحت عنوان ویروس... ادامه مطلب

مروری بر زندگی Ada Lovelace نخستین برنامه نویس دنیا که جهان را متحول کرد

نویسنده این کدها (تصویری که در ادامه می بینید) آگوستا آدا کینگ، کُنتس Lovelace است که بیشتر به نام Ada Lovelace شناخته می شود. خود برنامه هم بخشی از یک مقاله دانشگاهی بوده که در دهه 1840 میلادی منتشر گردید.آدا یک نویسنده و ریاضی دان قابل بود با این همه، بیشتر به خاطر نقش موثرش در دنیای... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x