کارشناس F-Secure: تلفن های شیائومی اطلاعات کاربران را می دزدند!‎

شیائومی، برند چینی که چند وقتی است به دلیل تلفن های قدرتمند و ارزان قیمت اش سر و صدای زیادی به پا کرده. مدتی قبل در مطلب "۷ چیزی که شیائومی آشکارا از اپل تقلید کرده است" به کپی کاری های این شرکت پرداختیم و حالا به نظر می رسد خطر بزرگی در کمین کاربران است و آن چیزی نیست جز دزدی اطلاعات!

به گفته کارشناس موسسه امنیتی F-Secure این موضوع کاملا صحت دارد و تلفن های شیائومی در پس زمینه اطلاعات زیادی را به سرورهای این شرکت منتقل می کنند. برای اطمینان از صحت این موضوع کارشناس این شرکت تستی را به روی تلفن مدل RedMi 1S انجام داد.

xiaomi_redmi

محصول انتخاب شده کاملا نو بوده و بعد از خارج کردن از جعبه هم هیچ اکانتی را به روی آن سوار نگردیده بود‎. بنابراین منطقا هیچ اطلاعاتی نباید از این دستگاه به سرورهای پردازش ابری ارسال می شد. سپس آنها مراحل زیر را طی کردند:

  • قرار دادن سیم کارت
  • ارتباط به وای فای
  • اجازه به سرویس GPS برای مکان یابی
  • اضافه کردن یک مخاطب جدید به دفترچه تلفن
  • ارسال و دریافت یک پیامک متنی (SMS) و یک پیام چند رسانه ای (MMS)
  • ارسال و دریافت یک تماس تلفنی

طی این عملیات رفتار پس زمینه دستگاه کاملا تحت نظر بود و همین حین کارشناسان متوجه شدند RedMi 1S در حال ارسال اطلاعات ذخیره شده (شامل پیامک ها و دفترچه تلفن) به همراه IMEI و شماره تلفن دستگاه به سرور api.account.xiaomi.com است!

xiaomi_data

آنها این آزمایش را مجددا تکرار کردند ولی این بار دستگاه را به سرویس پردازش ابری شیائومی، یعنی Mi Cloud متصل کردند و متوجه شدند که علاوه بر اطلاعات قبل، شماره کد و اطلاعات موجود در IMSI سیم کارت هم به سرور یاد شده ارسال گردید.

به نظر می رسد شیائومی از نظر امنیتی اوضاع نابسامانی دارد. چرا که کارشناسان امنیتی قبلا هم نسبت به وجود اپلیکیشن های مشکوک در تلفن های این شرکت هشدار داده بودند.

به نظر شما بین حمایت بیش از حد کشور چین از شیائومی و اطلاعات لو رفته از وضعیت امنیتی تلفن های این شرکت ارتباطی وجود دارد و همچنین، حاضر به خرید چنین محصولی با این درجه از ضعف امنیتی هستید؟

موبایلت

نظرات ۵۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟