همه چیز درباره آیفون 13
گوگل و تلاش برای آزمایش موتور سیکلت های خودران

گوگل و تلاش برای آزمایش موتور سیکلت های خودران

ران مدفورد مدیر بخش ایمنی خودروهای بدون راننده یا در اصطلاح خودران گوگل در مصاحبه ای اعلام داشته است، که به احتمال زیاد در آینده یی نزدیک گوگل قصد داشته باشد سیستم های خود ران تولیدیش را بر روی موتور سیکلت ها و همینطور وسایل نقلیه ی سنگین تر مورد آزمایش قرار دهد.

اگر متخصصین ما اطمینان حاصل کنند بکارگیری چنین تکنولوژی بر روی وسایل نقلیه ی مذکور به اندازه ی کافی دارای استانداردهای ایمنی است، بلافاصله آزمایش های یاد شده را آغاز خواهیم نمود. گوگل تا کنون تکنولوژی خودرهای بدون راننده ی خود را در ایالت کالیفرنیا و بر روی دو مدل خودروی تویوتا پریوس (Prius) و لکسوس RT450h تست کرده است، و خودرهای تحت این تکنولوژی بیش از ۷۰۰ هزار مایل که تقریباً معادل یک میلیون ۱۲۷ هزار کیلومتر است را سفر کرده اند.

2

حدس زده می شود پیشنهاد تست موتورسیکلت های خودران از جانب یکی از مهندسین تیم مرتبط به این تکنولوژی یعنی آنتونی لواندوسکی مطرح شده باشد. وی در سال ۲۰۰۵ با شرکت در مسابقه یی مرتبط به وزارت دفاع ایالات متحده ی آمریکا یک نمونه از ربوبایک یا موتور سیکلتی که توانایی هدایت بدون نیاز به دخالت سرنشینش داشته است را ارائه نموده.

لواندوسکی در همان زمان گفته بود وسایل نقلیه ی دارای دو چرخ در صورتیکه در حین هدایت از خطاهای انسانی عاری شوند، به خاطر توان مانور بالاتری که دارند و امکان عبور از مسیرهای باریک تر بسیار ارزشمند تر و کاراتر از وسایل نقلیه مشابه خواهند شد.

وسایل نقلیه ی سنگین نیز بخش دیگری از توجه گوگل را جلب کرده، پیش از این در اروپا پروژه یی با عنوان SARTRE پیاده سازی شده است که محور فعالیتش در همین زمینه محسوب می گردد. مرسدس بنز نیز اخیراً تلاش های را برای ارائه کامیون های نیمه مستقل آغاز نموده است.

بر طبق آمار در سال ۲۰۱۰ وسایل نقلیه ی سنگین تنها ۴ درصد خودرهایی که در جاده های آمریکا تردد کرده اند را شامل می شدند، در صورتیکه که تکنولوژی ماشین های خودران گوگل بر روی این وسایل نقلیه به کار گرفته شود پیش بینی می گردد با حذف خطاهای انسانی و رانندگی بهینه مصرف سوخت آنها ۵ الی ۱۰ درصد کاهش یابد که صرفه جویی عظیمی محسوب می گردد.

البته بر مبنای قوانین ایالت کالیفرنیا آزمایش کامیون ها، موتورسیکلت ها و سایر وسایل نقلیه ی سنگین با تکنولوژی های خودران و بی نیاز از دخالت انسانی در هدایت ممنوع بوده، و هر چند گوگل آزمایش های مذکور را هنوز آغاز نکرده ولی همین محدودیت قانونی نیز خود چالش قابل توجهی محسوب می گردد.

نظرات ۷
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato