انویدیا چیپ ۱۹۲ هسته ای Tegra K1 خود را رونمایی کرد

به نظر می رسد نکسوس ۸ حاوی یک چیپ بسیار پرقدرت خواهد بود. این موضوع را از رونمایی چیپ جدید ۶۴ بیتی انویدیا، یعنی Tegra K1 می توان دریافت. این محصول با نام Denver در نوع خود اولین پردازنده ARM با معماری ۶۴ بیتی محسوب می شود.

انویدیا در مطلبی در وب سایت اش اطلاعاتی در رابطه با این چیپ فوق العاده قدرتمند داد که باعث تعجب ما شد: چیپ ۶۴ بیتی Tegra K1 دارای یک پردازنده گرافیکی ۱۹۲ هسته ای با معماری Kepler است و به خوبی با پردازنده های ARMv8 سازگار است و سرعتی بسیار بالاتر از نسل های پیشین خود دارد.

دنور طوری طراحی شده که پردازنده ها هر کدام به تنهایی بالاترین عملکرد را داشته باشند. تگرا کی۱ ۶۴ بیتی جدید از کش 128K + 64K L1 بهره می برد که نسبت به نسخه ۳۲ بیت که 32K + 32K بود، به روز رسانی بسیار قابل توجهی به حساب می آید.

بنا به ادعای انویدیا تلفن های همراه با این چیپ جدید عملکری حتی بهتر از رایانه های خانگی خواهند داشت. اپلیکیشن ها، بازی ها، مرورگرهای اینترنتی همه و همه بسیار بالاتر از حد استاندارد ظاهر می شوند. در کنار تمام این ها بهتر شدن مصرف باتری هم از جمله ادعاهایی است که انویدیا در رابطه با دنور مطرح کرده.

با تمام این اطلاعات باید گفت اگر چنین چیپی در نکسوس بعدی قرار بگیرد ما باید منتظر یک تبلت ۸ اینچی بسیار فوق العاده باشیم. پیش از این هم گفته شده بود که نکسوس ۸ دارای ۴ گیگابایت رم خواهد بود و حالا با هیولای ۶۴ بیتی جدید انویدیا به یک تبلت تمام عیار تبدیل می شود.

به نظر می رسد تکنولوژی معماری ۶۴ بیتی در حال رسوخ بیشتر در تلفن های همراه است و ما بالاخره یک پیشرفت بسیار خوب در این صنعت داریم می بینیم.

 

نظرات ۶۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟