جاسوسی از شما به وسیله ژیروسکوپ تلفن هوشمندتان

ژیروسکوپ در تلفن های هوشمند یک ابزار بسیار جذاب است که امکانات بسیار زیادی به گجت ها بخشید. به طور مثال در بازی هایی مثل Need For Speed تنها با حرکت دادن دستگاه می توانید خودروی خود را کنترل کنید. اما می دانستید عملکرد همین ابزار جذاب را می توان به سادگی استراق سمع کرد؟

محققان دانشگاه استنفرد راهی کشف کرده اند که ژیروسکوپ تلفن های هوشمند را به میکروفون ضعیف تبدیل کنند. نتایج این تحقیقات هفته آینده در کنفرانس امنیتی Usenix منتشر خواهد شد.

آنها بعد از آزمایشات به این نتیجه رسیدند که: ژیروسکوپ علاوه بر اینکه نسبت به ویبره تلفن حساس است (به دلیل درک جهت یابی دستگاه)، بلکه می تواند به صورت لحظه ای فرکانس ارتعاشات هوای پیرامون دستگاه را هم ثبت کند. در مقاله ای که وایرد منتشر کرده آمده:

این دریافت ارتعاشات به اندازه ای است که بتواند بخش کوچکی از کلمات ادا شده در اطراف تلفن را ثبت کند. محققان در آزمایشی شروع به ادا کردن اعداد از ۱ تا ۱۰ کردند و در نهایت تعجب، تنها با یک اسپیکر کوچک توانستند در حدود ۶۵ درصد اعداد را مجددا بشنوند. خطر این موضوع را می توان به طور مثال در بیان شماره کارت اعتباری و رمز آن حس کرد. همچنین در این آزمایش تا ۸۵ درصد اطمینان توانستند جنسیت فرد سخنگو را حدس بزنند. در تستی با حضور ۵ سخنگو در یک اتاق هم توانستند ۶۵ درصد افراد را درست تشخیص دهند.

عموما اپلیکیشن ها برای استفاده از سخت افزار تلفن همراه -مثلا میکروفون، جی پی اس و غیره- نیاز به کسب اجازه از صاحب تلفن دارند. اما دسترسی ژیروسکوپ هیچگونه اجازه ای نمی خواهد و همین نکته نگران کننده این موضوع است.

 

ویجیاتو

نظرات ۲۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟