آیا کتاب های الکترونیک ما را کندذهن می کنند؟

نتایج تحقیقی که اخیرا انجام شده نشان می دهد میزان درک محتوا پس از مطالعه کتاب های کاغذی بیشتر و بهتر از زمانی است که از کتاب های الکترونیک برای مطالعه استفاده می شود. در این صورت آیا می توان نتیجه گرفت که با افزایش مطالعه کتاب های الکترونیک در مقابل کتاب های کاغذی، جوامع نهایتا کندذهن تر می شوند؟

در تحقیق انجام شده ۵۰ نفر برای مطالعه یک داستان انتخاب شدند. به نیمی از آنها نسخه چاپی کتاب و به بقیه نسخه الکترونیک روی کیندل داده شد تا شروع به خواندن داستان کنند. هر دو گروه در شرایطی مشابه اقدام به مطالعه کتاب کرده و پس از آن میزان درک مطلب از محتوای کتاب اندازه گیری شد. نتیجه نشان داد افرادی که نسخه چاپی کتاب را خوانده بودند در مجموع جزئیات بهتری را با دقت بیشتر توضیح می دادند.

استدلال اولیه محققان با توجه به نتیجه تحقیق این است که تفاوت میزان درک افراد پس از مطالعه نسخه چاپی و الکترونیکی کتاب، احتمالا بخاطر حس لمس برگه ها است. در این استدلال آنها معتقدند لمس ورق های کاغذ احتمالا منجر به ثبت لحظه برای خواننده می شود؛ چیزی که در کتابخوان های پلاستیکی الکترونیک بروز نمی کند. تئوری دیگری که برای این نتیجه به ذهن محققان رسیده این است که متون الکترونیک به اندازه متون چاپی برای خواننده ها قابل درک و هضم نیستند.

تمامی شرکت کنندگان در این تحقیق، دانشجویان دکترا و پست دکترا بوده اند و تنها دو نفر از آنها پیش از آن مطالعه از طریق کیندل را تجربه کرده بودند.

خانم Anne Mangen در این باره می گوید: آشکار است که ما هنوز نمی توانیم نتیجه دقیقی از تجربه مطالعه با ابزارهای مختلف از تحقیق انجام شده استخراج کنیم. بهبود نتایج ممکن است به آزمایشات بیشتر نیاز داشته باشد. آزمایشاتی که در آن کاربران بیشتری با تجربه مطالعه با کیندل در مقابل افرادی که تجربه مطالعه کتاب های چاپی بیشتری دارند را مورد مقایسه قرار دهد.

نتایج کامل چنین مقایسه ای شاید دهه ها طول بکشد. مقایسه کیفیت و سایز صفحه نمایش کتابخوان های الکترونیک در مقایسه با کتابهای چاپی و فاکتورهای متعدد دیگر ممکن است در نتیجه نهایی موثر باشند. همچنین تمرکز بر رفتار کودکان در کار با ابزارهای دیجیتال و قدرت و سرعت یادگیری آنها می تواند در فهم بهتر میزان درک کافی یا ناکافی انسان از مطالعه کتاب های الکترونیک به ما کمک کند.

البته برای بهبود مقایسه محتوای چاپی و دیجیتال، باید نوع محتوا، موضوع و سن کودکان یا سایر نمونه های بررسی نیز مورد توجه قرار گیرد.

همچنین همانطور که اشاره شد، میزان متنی که در هر صفحه از کتاب های چاپی و الکترونیک در معرض دید و مطالعه افراد قرار می گیرد نیز باید مورد توجه قرار گیرد. برای مثال، در این تحقیق، افرادی که از کتابخوان الکترونیک برای مطالعه داستان مزبور استفاده کرده بودند، در مقایسه با آنها که نسخه چاپی کتاب را خوانده اند، قدرت طبقه بندی و ترتیب دهی کمتری در اتفاقات داستان داشتند، که می تواند به نوعی توجیهی بر فاکتور اشاره شده باشد.

همچنین لازم است سایر حالاتی که ممکن است نتیجه تاثیر مطالعه کتاب چاپی یا الکترونیک باشد نیز باید مورد توجه و مقایسه قرار گیرد. بر اساس نتایج یک نظرسنجی مجزا، قدرت تشخیص همه کودکان سه تا پنج ساله که به محتوای چاپی دسترسی داشتند به یک اندازه و نامطلوب بوده است. در حالی که نیمی از کودکان سه تا پنج ساله که به صورت ترکیبی از محتوای چاپی و الکترونیک بهره می بردند دارای قدرت تشخیص و ارزیابی کافی از آن محتوا در سن خود بوده اند.

حدود پنج ششم کودکان دسته اول تا ۱۰ سالگی مهارت کافی در مطالعه ندارند و این نشان می دهد مطالعه محتوا به صورت ترکیبی از کتابهای چاپی و الکترونیک می تواند برای بچه ها موثرتر و البته مثبت باشد.

در مجموع اینکه چه شکلی از میزان مطالعه برای بزرگسالان بیشترین تاثیر را بر روی میزان درک مطلب داشته باشد، کماکان نامشخص است. اما احتمال می رود ترکیبی از هر دو نوع برای بهبود درک محتوا تاثیر بیشتری داشته باشد.

مطالب مرتبط

نگاهی به حواشی مجمع جهانی اقتصاد ۲۰۲۰ در داووس سوئیس

از سال ۱۹۷۱ میلادی، سیاستمداران، رهبران کسب و کار، دانشگاهیان، روزنامه نگاران و نمایندگان جامعه مدنی به داووس سوئیس، خاستگاه استکی سفر می کنند تا در مجمع جهانی اقتصاد شرکت کنند؛ شهری که توماس من در رمان کوهستان جادویی خود به بهترین شکل آن را جاودانه کرد.نشستی که در آن میلیاردرها به میلیونرها می گویند... ادامه مطلب

سازمان ملل متحد: گوشی مدیرعامل آمازون احتمالاً با جاسوس افزار اسرائیلی هک شده است

سازمان ملل متحد با انتشار گزارشی در روز چهارشنبه، شرکت جاسوسی اسرائیلی NSO را عامل اصلی هک گوشی جف بزوس توسط محمد بن سلمان معرفی کرده است.در گزارش سازمان ملل متحد آمده که بهار سال 2018 محمد بن سلمان و جف بزوس رابطه ای دوستانه در واتس اپ داشته اند. اما ارسال یک فایل ویدیویی... ادامه مطلب

توزیع بسته های آمازون در هند با 10 هزار ریکشای برقی [تماشا کنید]

آمازون به منظور نفوذ هر چه بیشتر در هند و مبارزه با تغییرات اقلیمی، از به کارگیری 10 هزار ریکشای برقی در این کشور تا سال 2025 خبر داد.ریکشاها ساخت هند بوده و تا پایان سال 2025 در بیش از 20 شهر هند به کار گرفته می شوند. آمازون پیش از این سفارش خرید 100... ادامه مطلب

خرید با اسکن کف دست؛ بلندپروازی آمازون یا دامی برای جمع‌آوری اطلاعات؟

آمازون در حال توسعه سیستمی است که خرید از فروشگاه های فیزیکی با اسکن کف دست را میسر می سازد.به گزارش وال استریت ژورنال آمازون و «ویزا» سرگرم آزمایش سیستمی هستند که امکان پرداخت وجه در کافی شاپ، رستوران، فروشگاه و مراکز دیگر را تنها با اسکن کف دست میسر می سازد. ظاهرا کمپانی در حال تست... ادامه مطلب

ساماندهی تظاهرات گسترده علیه جف بزوس در ۳۰۰ شهر هند

مدیرعامل آمازون قرار است هفته آینده به «دهلی نو» سفر کند اما خرده فروش‌های هندی از همین حالا خود را برای برپایی تظاهرات علیه وی آماده کرده اند.کمپانی آمازون هفته آینده برای برقراری ارتباط با کسب و کارهای کوچک و متوسط هندی رویدادی را در پایتخت این کشور برگزار خواهد کرد. به گفته منابع مختلف... ادامه مطلب

اخراج کارکنان آمازون به خاطر فروش اطلاعات محرمانه مشتریان

آمازون چندین کارمند خود را به خاطر استخراج اطلاعات محرمانه مشتریان و فروش آنها به اشخاص ثالث از کار برکنار کرده است. کمپانی مذکور در حالی با این رسوایی مواجه شده که شش ماه قبل هم درگیر آن شده بود.آمازون پس از شناسایی این کارکنان به تعدادی از مشتریان هشدار داده بود که آدرس ایمیل... ادامه مطلب

نظرات ۳۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟