بافتی از جنس فوم با عملکردی مانند ماهیچه که انقلابی در رباتیک ایجاد خواهد کرد

بافتی از جنس فوم با عملکردی مانند ماهیچه که انقلابی در رباتیک ایجاد خواهد کرد

وقتی به علم رباتیک فکر می کنیم، عملا تصور هم نمی کنیم که چیزی مثل فوم بتواند نقش مهمی در این زمینه بازی کند؛ اما این تصور دیگر صحیح نیست.

محققان دانشگاه Purdue در حال ساخت بافتی از جنس فوم هستند که می تواند صنعت رباتیک را به کلی متحول کند.

این بافت سبک و ظریف به واسطه قابلیت انقباض و انبساط می تواند شبیه ماهیچه های انسان و سایر موجودات زنده عمل کند. در واقع تیم تحقیقاتی مذکور پلیمری را کشف کرده اند که به واسطه گرما تغییر شکل می دهد و در نتیجه می تواند به صورت کنترل شده خم شود، تکان بخورد یا حرکت کند.

ربکا کرامِر از این تیم تحقیقاتی در این باره می گوید: «[با این کشف] ما به زودی می توانیم ربات هایی جدید طراحی کنیم. همه چیز می تواند با این تکنولوژی تازه به ربات تبدیل شود.»

مواد تشکیل دهنده این اعضای جدید ربات ها، آنها را به ابزارهایی ارزان قیمت و سبک تبدیل می کند که برای استفاده در ماموریت های فضایی و بسیاری شرایط دیگر ایده آل خواهند بود.

در واقع تحقیقات دانشگاه Purdue بخاطر برنامه Career Faculty award که ناسا مجری آن است و بر پایه ایجاد پوست منعطف برای ربات ها انجام شده و ظاهرا به نتیجه رسیده است.

نتایج این تحقیق نه تنها می تواند در حوزه رباتیک تاثیر انقلابی ایجاد کند، بلکه می تواند روی حوزه هایی مانند علوم پزشکی، نظامی و ... نیز تاثیرات مثبت زیادی بگذارد.

ویجیاتو

نظرات ۲۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato