۵ استراتژی حافظه برای یادگیری سریعتر و بازیابی بهتر

اگر بتوانید اطلاعات بیشتری را نسبت به دیگران در زمان کوتاه تری به خاطر بیاورید، قطعا شانس بیشتری برای موفقیت در زمینه های درسی و شغلی خواهید داشت.

روانشناسان حوزه توسعه و دانشمندان ادراک، موارد مهمی را برای رسیدن به این توانایی کشف کرده اند.

در ادامه مطلب با دیجیاتو همراه باشید تا به مرور برخی از آن ها بپردازیم.

۱.با توجه به اینکه حافظه نیز قابل لمس است خواندن کتاب های فیزیکی به خاطر سپردن کلمات آن ها را آسان می کند.

همه ما معمولا از خواندن تحت عنوان تمرینی بصری یاد می‌کنیم؛ به هر حال فرآیند خواندن، نگاه کردن به کلمات است. اینطور نیست؟

نه دقیقا. گفته شده وقتی به چیزی را به صورت فیزیکی می خوانیم، بهتر آنها را به خاطر می سپاریم، به عنوان مثال یک کتاب. این موضوع به خاطر این است که فرآیند خواندن نیز قابل لمس است. وقتی کتابی را مطالعه می کنید، آن را نگاه داشته و وزنش را احساس می کنید. هنگامی که در کتاب پیش می روید، از صفحات از سمت راست به سمت چپتان انتقال می یابند و باعث حرکت وزن از سمتی به سمت دیگر می شوند. تحقیقات نشان داده اند که ذهن ما از این انتقال وزن در جهت به خاطر سپردن بهتر استفاده می کند.

۲. ازدواجی موفق به شما اجازه می دهد وظایف حافظه تان را بین خودتان و شریک زندگیتان تقسیم کنید.

تحقیقات نشان می دهند افراد حاضر در روابط بلند مدت، به علت داشتن زوجی مناسب، از مزایای زیادی در زمینه حافظه بهره مندند؛ مانند به یاد آوردن اتفاقات و اسم مردم.

زمانی که دو نفر در رابطه ای صمیمی و طولانی مدت شریک باشند، مسئولیت های ذهنشان را نیز دقیقا مانند کار های خانه تقسیم خواهند کرد.

به گفته یک نویسنده ی حوزه روان یک زوج نه تنها دو فرد که زمان زیادی را با یکدگیر سپری می کنند، بلکه یک ‘سیستم شناختی تقسیم شده ی اجتماعی’ هستند. ساده بگوییم، دو سر بهتر از یک سر است.

۳. کمی ‘نوشتن رسا’ به جز آزاد کردن منابع ذهنی تان، توانایی به یاد آوردن شما را نیز بهبود می بخشد.

دانشمندان برای ۳۰ سال، در حال تحقیق درباره ‘نوشتن رسا’ یا Expressive Writing -نوشتن درباره تجربیات سخت برای حداقل ۱۵ دقیقه- بودند. افرادی که به اینگونه نوشتن عادت دارند، معمولا از فشار خون پایین تر، بازده بالاتر و سلامت شخصی بهتری برخوردارند.

کیتی کلین، روانشناس دانشگاه کارولینای شمالی، اعتقاد دارد که اینگونه نوشتن ها روی حافظه نیز تاثیر مثبتی دارد. وی این مسئله را اینگونه توجیح می کند: نوشتن رسا، به افراد اجازه می دهد افکاری را که زمان زیادی صرف دوری از آن ها می کنند، فاش کنند و به این طریق انرژی بیشتری به حافظه اختصاص داده می شود.

۴. کمی قدم زدن در محیط های طبیعی به غیر از به آرامش رساندن شما، حافظه ی شما را نیز بهبود می دهد.

روانشناسان دانشگاه میشیگان، از دو گروه شرکت کننده در یک آزمایش خواستند که کمی پیاده روی کنند. یک گروه اطراف یکی از اماکن شهری، و دیگری اطراف جنگلی قدم زدند. سپس، هر دو گروه در یک امتحان یادآوری شرکت کردند. نتایج کسانی که در اماکن طبیعی (جنگل) قدم زده بودند، ۲۰ درصد از گروه دیگر بهتر بود.

۵. ادغام دانسته های تازه با مواردی که قبلا می دانستید، حافظه را تقویت می کند.

دانشمندان ادراک دانشگاه واشنگتن، هنری رودیگر و مارک مک دنیل، کتابی فوق العاده مفید به نام Make It Stick درباره روش یادگیری نوشته اند. این کتاب سرشار است از نکات مفید، و از بهترین های آن ها می توان به روش هایی برای تقویت حافظه اشاره کرد. یکی از تکنیک ها ادغام نام دارد. فرآیند اتصال اطلاعات رمان به چیز هایی که از قبل می دانستید.

هر چه بیشتر بتوانید ارتباط دانسته های جدید را با قبلی ها توضیح دهید، درک شما از آن به مراتب بهتر و به خاطر آوردن دوباره آن در آینده آسان تر خواهد بود.

به عنوان مثال، شما در حال یادگیری مسائل مربوط به انتقال گرما هستید. به جای حفظ کردن تعریف -گرما از جسم گرم به جسم سرد تر منتقل می شود- می توانید از یک مثال استفاده کنید، مثلا گرمای یک لیوان شکلات داغ در یک روز سرد زمستانی، باعث گرم شدن دستان شما می شود.

مطالب مرتبط

۶ توصیه ساده برای تقویت حافظه و حفظ سلامت مغز

از الگو های فکری گرفته تا احساسات، تمام جنبه های انسانی در محدوده ی ظرفیت فوق العاده ی ماده ی خاکستری و ماده ی سفید مغز ما قرار می گیرند. اما این عضو ۱۴۰۰ گرمی و اسرار آمیز بدن ما چگونه می تواند تا این حد بر مسائل مهمی نظیر زندگی، مرگ، آگاهی، ادراک، خواب و... ادامه مطلب

هشت نکته برای مطالعه اثربخش تر؛ روخوانی مکرر بی فایده است

به گفته Henry Roediger و Mark McDaniel روانشناسان دانشگاه واشنگتن، روشی که اکثر دانشجویان برای مطالعه استفاده می‌ کنند نادرست است. این دو محقق در مجموع به مدت ۸۰ سال در زمینه یادگیری و به یاد سپاری وقت صرف کرده اند و به تازگی یافته های خود را با همکاری نویسنده ای به نام Peter... ادامه مطلب

5 ترفند تقویت حافظه از زبان اِد کوک

اد کوک، مدیر عامل و یکی از مؤسسان Memrise به عنوان یک کارآفرین سابقه ی عجیبی دارد. او به جای پیوستن به مدرسه ی کسب و کار و یا سالها سابقه ی مشاوره، بخش اعظم جوانی خود را صرف شرکت در مسابقات سنجش حافظه کرده است و با نشان دادن استعداد خارق العاده در به... ادامه مطلب

حافظه خود را با نوشتن به جای تایپ کردن تقویت کنید

در واقعیتِ آمیخته با علم و فناوری زده ی امروز ما که همه چیز به هم متصل است، نوشتن با قلم و کاغذ اغلب یادگاری از گذشته های دور به حساب می آید. نامه نگاری های امروزی از طریق ایمیل، یادداشت برداری ها اغلب با استفاده از تبلت، و برنامه ریزی ها معمولاً روی تلفن های هوشمند انجام... ادامه مطلب

3 توصیه مفید برای مطالعه 100 عنوان کتاب در سال

راز شیوه ی تفکر یک مدیر عامل در چیست؟ به گفته ی جسیکا ماه، یکی از مؤسسین ایندنیرو، این سؤال پاسخ ساده ای دارد: اینکه سالی 100 کتاب بخوانید. او تنها کسی نیست که اصرار دارد اگر می خواهید به موفقیت های بزرگی دست پبدا کنید، باید بیشتر مطالعه کنید. بزرگان حوزه ی کسب و... ادامه مطلب

۴ استراتژی مفید برای آنکه هر چیزی را به خاطر بسپارید

اگر می خواهید چیزی یاد بگیرید به دو نوع دانش احتیاج دارید: یکی در مورد موضوع مورد نظر مثل ریاضی، تاریخ یا برنامه نویسی، و دیگری در مورد نحوه ی یادگیری. اما خبر بد این است که سیستم آموزش و پرورش فعلی تنها به یک مورد از این دو می پردازد. این موضوع با در... ادامه مطلب

نظرات ۲۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x