منتظر اپراتورهای مجازی تلفن همراه در ایران باشید

منتظر اپراتورهای مجازی تلفن همراه در ایران باشید

از اواخر اردیبهشت امسال با طرح ارتقای شبکه های تلفن همراه در کمسیون تنظیم مقررات، بحث اپراتورهای مجازی در کشور آغار شد و امید به راه اندازی این اپراتورهای به نسبت کوچک و عملیاتی در دل مدیران برخی از شرکت ها زنده شد.

اما شاید شما هم بخواهید بدانید اپراتور مجازی تلفن همراه (MVNO) چیست و چگونه می تواند در سطح کشور به فعالیت بپردازد.

اپراتورمجازی تلفن همراه در واقع از امکانات فیزیکی و ساختاری شبکه های مخابراتی همراه برخوردار نیست. البته این جمله خیلی فنی شد.

با دیجیاتو همراه باشید.

بگذارید راحت تر بیان کنم، شرکتی که علاقه دارد در زمینه ارائه خدمات تلفن همراه فعالیت کند و در بین گستره ای از کاربران داخلی این خدمات را عرضه کند می تواند با ثبت یک قرارداد با اپراتورهای اصلی و کسب مجوز مربوطه به اصطلاح خرده فروشی کرده و ارائه خدمات خود را طبق پروانه کسب شده آغاز کند.

به عنوان مثال اگر شرکتی با نام «الف» بخواهد به 70 تا 100 هزار مشترک در استان های تهران و اصفهان خدمات ارائه کند، می تواند پس از کسب مجوز لازم با یکی از 3 اپراتور تلفن همراه قرار داد بسته و سیم کارت های خود را با همان نام برند الف در شهرهای این دو استان به فروش رساند و بدین ترتیب تجارت خود را در زمینه اپراتوری تلفن همراه آغاز نماید.

تماس با تلفن همراه

در همین رابطه معاون بررسی های فنی و صدور پروانه رگولاتوری از بررسی و مطالعه ورود اپراتور چهارم تلفن همراه و تدوین اصول حاکم بر مجوز اپراتورهای مجازی تلفن همراه (MVNO) با همکاری پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات و با استفاده از مشاوران داخلی و خارجی خبر داد.

صادق عباسی شاهکوه معاون بررسی های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: مطالعات اولیه که براساس برآوردهای اقتصادی و حقوقی انجام شده، نشان می‌دهد برای ارتقاء رقابت بین اپراتورها، شرایط حاضر، زمان مناسبی است تا اپراتورهای مجازی تلفن همراه وارد بازار شوند. بر همین اساس تدوین اصول حاکم بر مجوز این اپراتورها در مراحل نهائی است و پس از ارائه و تصویب در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات احتمالاً تا پایان سال، اپراتورهای مجازی، مجوز ورود به بازار تلفن همراه کشور را دریافت می‌کنند.

اپراتور مجازی

این معاون رگولاتوری همچنین درباره نتایج مطالعات انجام شده برای ورود اپراتور تلفن همراه افزود: بر مبنای مطالعات صورت گرفته به نظر می‌آید که راه ورود اپراتور چهارم تلفن همراه از طریق MVNO می‌باشد، البته آنچه که می‌تواند عامل موفقیت اپراتور چهارم موبایل شود تخصیص فرکانس‌های مناسبتر در باندهای ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز است که در اینصورت فضا برای توسعه خدمات در مناطق محروم تر فراهم می‌شود.

لازم بذکر است فرکانس 700 مگاهرتز در کشور که یکی از بکرترین فرکانس های مخابراتی است و می تواند تحولی بسزایی در صنعت ارتباطات کشور انجام دهد در دست سازمان صدا وسیما قرار دارد و بلا استفاده مانده است. چند ماهی است که اپراتورهای تلفن همراه، شرکت های انتقال دهنده داده (PAP) و اپراتور رادیو ترانک عمومی کشور در حال مذاکره با این سازمان برای در اختیار گیری بخشی از این فرکانس حیاتی مخابرات هستند تا بتوانند سطح ارائه خدمات خود را ارتقا دهند.

نظرات ۴۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.