با Tesla D آشنا شوید؛ نسل جدید مدل S با دو موتور و سیستم ایمنی جدید

با Tesla D آشنا شوید؛ نسل جدید مدل S با دو موتور و سیستم ایمنی جدید

اگر به یاد داشته باشید در روزهای گذشته پوستری از تسلا رونمایی شد که خبر از نسل جدید اتومبیل های تسلا میداد. ساعاتی پیش تسلا در مراسمی که در لس آنجلس برگزار شد از Tesla D پرده برداشت. اتومبیلی با دو موتور که نسخه جدیدی از Model S سدان است. بازدهی بیشتر در شرایط مختلف جوی و البته شتاب خیره کننده از مهمترین قابلیت های این نسخه جدید هستند. مواردی که مدل S به شدت در آن ضعف داشتند و بیشترین تمرکز آقای Musk (مدیر شرکت تسلا) بر روی قابلیت های تازه و مشکلات رفع شدهٔ آن در مدل جدید خودروی شرکتش است.

ماسک در مورد این ماشین می گوید: «ما تقریبا همه چیز را در این مدل جدید بهبود داده ایم.»

در ادامه این مطلب جزئیات بیشتری در خصوص معرفی این مدل و قابلیت های جدید را مطالعه کنید.

در مدل های تازه حرف D به انتهای نام مدل های پیشین اضافه شده. دلیل اضافه شدن آن تغییر سیستم موتور و دو موتوره شدن این مدل هاست. در نمونه های تازه دو موتور برای تامین نیروی پیشرانه چرخ های عقب و جلو در خودرو تعبیه شده است.

تسلا سه مدل جدید را در این مراسم معرفی کرده است. ۸۵D ،۶۰D و P85D این سه نمونه هستند. مدل P85D از ماه دسامبر سال جاری میلادی به بازار عرضه می شود و مدل های ۸۵D و ۶۰D از ماه فوریه ۲۰۱۵ در بازار خواهند بود.

slide_0003

آقای ماسک در این مراسم صحبت دقیقی در رابطه با قیمت مدل های جدید تسلا نکرد اما این ماشین ها هرگز ارزان نبوده و نیستند. ظاهرا تسلا قیمت پایه برای مدل P85D را ۱۲۰ هزار و ۱۷۰ دلار تعیین کرده است.

DSCF8329.0

در مدل S -که اولین نمونه آن در سال ۲۰۱۲ عرضه شد- عدم امکان تقسیم نیرو بین ۴ چرخ نقص مهمی بود. البته قابلیت All-Wheel-Drive که در این مدل تازه توسط تسلا ارائه شده چیز تازه ای نیست و در اتومبیل های ساخته شده توسط اغلب شرکت های مهم این حوزه مانند آئودی، BMW، مرسدس بنز و ... دیده می شود.

[videojs mp4="http://cdn.digiato.com/Riding in the Tesla P85D.mp4"]

آقای ماسک در گفتگویی که با روزنامه USA Today داشته در خصوص بازدهی بیشتر در پیکربندی داخلی خودروهای تازه شرکتش گفته که بازدهی در این مدل ها تا حدود ۱۶ کیلومتر با هر بار شارژ خودرو افزایش یافته است. همچنین شتاب خودرو رشد قابل توجهی یافته. افزایش سرعت در P85D از ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت، تنها به ۳٫۲ ثانیه زمان نیاز دارد. در ادامه در خصوص شتاب این خودرو توضیحات بیشتری داده شده است.

teslad

در کنار افزایش امکانات در موتور، تسلا یک سیستم ایمنی جدید به مدل های S جدید اضافه کرده که به خودرو اجازه کنترل خود بدون دخالت راننده را می دهد. در این سیستم از دوربین ها و سنسورهای متعددی برای تشخیص موانع و ماشین های اطراف و همینطور تشخیص علائم جاده و مسیر حرکت استفاده شده است.

Screen Shot 2014-10-10 at 16.29.43

با استفاده از این سیستم جدید، -همانطور که احتمالا در ویدئوی فوق مشاهده کردید- خودرو قابلیت تشخیص تابلوهای راهنمایی و رانندگی، خصوص جاده و همینطور اتومبیل های دیگر را دارد و در قبال آنها به صورت خودکار به کاهش یا افزایش سرعت و همینطور تغییر مسیر اقدام می کند. تمامی این امور بدون دخالت مستقیم راننده انجام می شوند. قابلیت های امنیتی تازه در خودروهای تسلا البته چیز جدیدی در دنیای خودروهای مدرن نیست. همانند موتور، این امکانات نیز در اتومبیل های سطح بالای ساخته شده در اکثر شرکت های معتبر خودروسازی دنیا دیده می شوند. اما به گفته آقای ماسک، ساخته های سایر شرکت ها هنوز ۵ تا ۶ سال با بازار و عرضه رسمی به دنیا فاصله دارند.

DSCF8340.0.0_standard_800.0

در این خودرو از سیستم ها و تکنولوژی های متفاوتی مانند رادار، دوربین های مجهز به قابلیت پردازش تصویر، سیستم رادار صوتی ۳۶۰ درجه برای تشخیص موانع و خطوط استفاده شده است. ماسک، از این سیستم با نام autopilot یا سیستم 'خلبان خودکار' که در صنایع هوایی روی هواپیماها نصب می شود یاد می کند. در این سیستم، خودرو علاوه بر کنترل خود در حال حرکت، امکان پارک خودکار را نیز دارد و می توان آن را برای پارک دوبل به حال خود رها کرد.

تکنولوژی های خودران در صنایع اتومبیل سازی تا به حال بیشتر در کنترل تعادل خودرو مورد استفاده قرار می گرفتند و به نظر میرسد حرکت بعدی را به صورت عملی تسلا انجام داده است.

شتاب؛ آیا مدل جدید تسلا یک Super Car است؟

تسلا P85D شتاب فوق العاده ای دارد. همانطور که گفته شد رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت با این مدل تنها به ۳٫۲ ثانیه زمان نیاز دارد. در این صورت می توان آن را با بسیاری از سوپرماشین های بازار مقایسه کرد.

DSCF8360.0

هر چند که شتاب فاکتوری بسیار تاثیرگذار نیست اما به طور قطع مهم است. در واقع شتاب اهمیت زیادی دارد. این مدل به طرز غیرقابل باوری سریع است. در واقع شتاب این خودرو در رتبه دوم پرشتاب ترین خودروهایی است که تا به حال ساخته شده اند.

این مدل چندان هم ارزان نیست. همانطور که اشاره شد قیمت مدل جدید از ۱۲۰ هزار و ۱۷۰ دلار شروع می شود. با این وجود، این مدل کماکان تا حدودی ارزان تر از بسیاری از خودروهای پرشتاب است.

در ادامه چند مدل از خودروهایی که از لحاظ شتاب همرده P85D هستند، لیست شده اند.

1-911-turbo.0
پورشه ۹۱۱ توربو با قیمت ۱۵۱ هزار و ۱۰۰ دلار. شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر: ۳٫۲ ثانیه
Ferrari 458 با قیمت ۲۳۳ هزار و ۵۰۰ دلار. شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر: ۳٫۴ ثانیه
Ferrari 458 با قیمت ۲۳۳ هزار و ۵۰۰ دلار. شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر: ۳٫۴ ثانیه
لامبورگینی Huracán LP 610-4 با قیمت ۲۳۷ هزار و ۲۵۰ دلار. شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیومتر: ۳٫۲ ثانیه
لامبورگینی Huracán LP 610-4 با قیمت ۲۳۷ هزار و ۲۵۰ دلار. شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیومتر: ۳٫۲ ثانیه
شورولت کوروِت Z06 با قیمت ۷۸ هزار و ۹۹۵ دلار. شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیومتر: ۲٫۹۵ ثانیه
شورولت کوروِت Z06 با قیمت ۷۸ هزار و ۹۹۵ دلار. شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیومتر: ۲٫۹۵ ثانیه
DOdge Charger Hellcat با شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیومتر ۲٫۹ ثانیه
DOdge Charger Hellcat با شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیومتر ۲٫۹ ثانیه
پورشه پاناراما Turbo S با قیمت ۱۸۳ هزار و ۳۰۰ دلار. شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیومتر: ۳٫۶ ثانیه
پورشه پاناراما Turbo S با قیمت ۱۸۳ هزار و ۳۰۰ دلار. شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیومتر: ۳٫۶ ثانیه
آئودی RS7 با قیمت ۱۰۶ هزار و ۵۰۰ دلار. شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیومتر: ۳٫۷ ثانیه
آئودی RS7 با قیمت ۱۰۶ هزار و ۵۰۰ دلار. شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیومتر: ۳٫۷ ثانیه

در ادامه تصاویری از مراسم معرفی این مدل های تازه مشاهده کنید.


DSCF8520_verge_super_wide DSCF8558_verge_super_wide DSCF8778_verge_super_wide DSCF8745_verge_super_wide DSCF8735_verge_super_wide DSCF8697_verge_super_wide DSCF8685_verge_super_wide DSCF8595_verge_super_wide

 

نظرات ۳۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato