رایتل همچنان گران و محدود

حدود یک ماه و بیست روز از ارتقای شبکه دو اپراتور بزرگ مخابراتی کشور به نسل های سوم و چهارم (3G و 4G) می گذرد. این روزها همه جا بین مشترکان حرفه ای و نیمه حرفه ای تلفن همراه بحث بر سر انتخاب اینترنت پرسرعت ایرانسل و همراه اول است.

ایرانسل ازدو ماه پیش که ارائه آزمایشی نسل سوم و چهارم خود را آغاز کرد محدودیتی برای سرعت مشترکان قرار نداد و قیمت بسته های جدید و قدیم خود را بر مبنای حجم مصرفی قرار داد و سرعت دسترسی به اینترنت نسل سوم خود را باز گذاشت.

این بدین منظور است که هر کجا بار شبکه کم بود سرعت شما زیاد و هر جای حجم استفاده از شبکه زیاد بود سرعت شما کم خواهد شد.

اما همراه اول ابتدا قیمت های خود را بر مبنای دو سرعت 128 کیلو بیت بر ثانیه و 1 مگابیت بر ثانیه قرار داد. اما با استقبال مردم از سرعت و قیمت ایرانسل همراه اول طرح های خود را از سایت برداشت و چند روز قبل از نمایشگاه ایران تلکام محدودیت سرعت خود را نیز لغو کرد.

رایتل نه تنها به 3G و 4G شدن رقبا کاری ندارد بلکه هیچ توجهی به نظرات کاربران خود نداشته و به آنها نیز احترام نمی گذارد

در انسوی بازار اپراتورهای تلفن همراه، رایتل که هنوز در شوق و شعف اجرای رومینگ ملی و پوشش سراسری به کاربران خود مانده است، اصلا توجه به اتمام دوره انحصار خود و راه اندازی شبکه 3G و 4G  ایرانسل و همراه اول ندارد.

البته این شرکت نه تنها به 3G و 4G شدن رقبا کاری ندارد بلکه هیچ توجهی به نظرات کاربران خود نداشته و به آنها نیز احترام نمی گذارد. قیمت های این اپراتور که قبلا بر مبنای 3 سرعت 128، 512 و 1024 کیلوبیت بر ثانیه بود را از ماه های ابتدای سال به دو سرعت 128 و 1024 کیلوبیت بر ثانیه تغییر داد و هنوز نیز بر ارائه خدمات دیتای خود مبتنی بر میزان سرعت پافشاری می کند.

نکته دیگر این است که شما با 10 هزار تومان می توانید با حجم 2 و 2/5 گیگابایت در ماه به ترتیب از اینترنت بدون محدودیت سرعت ایرانسل و همراه اول استفاده کنید، اگر مشترک دائمی و اعتباری رایتل باشید برای استفاده از سرعت 128 کیلوبیت بر ثانیه (که از حداکثر سرعت تکنولوژی EDGE در نسل 2/75 نیز پایین تر است) با حجم 1/5 گیگابایت باید 12 هزار و 500تومان پرداخت کنید.

همراه اول مانند ایرانسل محدودیت سرعت خود را برداشته و در برخی مناطق می توان با سرعت ۴ مگابیت بر ثانیه به بالا از خدمات دیتا استفاده کرد

در حالی که خیلی از کارشناسان این حوزه فکر می کردند که همراه اول محدودیت سرعت خدمات دیتای خود را نگه دارد و در عرصه رقابت از رقیب جوان خود عقب بماند، اما این روزها شاهد این هستیم که همراه اول مانند ایرانسل ممحدودیت سرعت خدمات دیتای خود را برداشته و حتی در برخی مناطق می توان با سرعت 4 مگابیت بر ثانیه به بالا از خدمات دیتای این اپراتور استفاده کرد.

امیدواریم همانطور که ایرانسل و همراه اول به نظرات و حقوق کاربران خود احترام گذاشتند، رایتل نیز برای خود و کاربران خود ارزش قائل شده و در بازار 3G با دو اپراتور دیگر رقابت کند.

ویجیاتو

نظرات ۶۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟