سهام داران اپل از محصولات جدید راضی نیستند

سهام داران اپل از محصولات جدید راضی نیستند

سهام داران اپل از محصولات جدید راضی نیستند

ارزش سهام اپل همیشه قبل از مراسم معرفی محصول جدید شاهد رشد صعودی است و بعد از مراسم نزول می کند (به راستی چرا؟) اگر چه اپل نازک بودن آیپد های جدید را با غرور فراوان فریاد می زد، اما سهام داران چندان از این محصولات نازک راضی نیستند.

بعد از معرفی آیمک ها و آیپد های جدید در مراسم دیشب، ارزش سهام کمپانی اپل چیزی در حدود ۱ درصد افت کرد. در واقع ارزش سهام تقریبا با همان سرعتی که پیش از کنفرانس بالا رفته بود، بعد از آن پایین آمد و به مبلغ هر سهم ۹۶.۵۸ دلار رسید.

مراسم دیشب هیئت رئیسه ی شرکت اپل را در کوپرتینو دور هم جمع کرد تا شاید دومین مراسم مهم سال ۲۰۱۴ باشند. مراسمی که در آن محصولات رتبه دوم شرکت معرفی شدند.

در ادامه ی مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

عرضه ی محصول در ۲ سپتامبر به اوج خود رسید و تقریبا با پیش بینی ها برابری می کرد. رشد سهام اپل از سال ۲۰۱۲ با نواسان بسیار در حال پیشرفت بوده است و همین امر سبب شده تا خیلی ها تیم کوک را جانشین مناسبی برای بنیان گذار اپل ندانند. مخالفان تیم کوک معتقدند وی در توسعه و ارائه ی محصولات جدید ضعیف عمل کرده است.

نمودار تغییر ارزش سهام اپل در زمان کنفرانس دیشب
نمودار تغییر ارزش سهام اپل در زمان کنفرانس دیشب

اپل در طول سال های گذشته با افت و خیز در ارزش سهامش مواجه بوده است، اما به صورت میانگین همیشه در حال رشد بوده است، این شرکت از سال ۱۹۹۷ که استیو جابز شرکت را نیمه ورشکسته اعمال کرد، رشد صعودی خود را حفظ کرده است. در حال حاضر اپل با ارزش ترین برند دنیا و یکی از با ارزش ترین شرکت های جهان است. بازار هدف اپل چیزی در حدود ۵۷۷ میلیارد دلار ارزش دارد که یکی از بزرگ ترین بازار های مصرفی دنیا است.

نمودار ارزش سهام اپل از ابتدا تا کنون
نمودار ارزش سهام اپل از ابتدا تا کنون

اخیرا سیاست کلی شرکت بر این بوده است که پول بیشتری را به سهام داران بپردازد. در مال ژوئن شرکت اپل ۶ سهم بیشتر از محصولات را به سهام داران ارائه کرد. در آن زمان ارزش هر سهم چیزی حدود ۹۳ دلار بود.

تحت رهبری کوک، شرکت اپل پرداخت سود های سهام را که مبلغ کلانی می شد آغاز کرد. در این بین شرکت سهام ها را به تعداد بیشتری تقسیم کرد و اقدام به فروش مازاد سهام کرد. در زمان مذکور، شرکت اپل چیزی حدود ۱۳۰ میلیارد دلار را به سهام داران پرداخت کرد.

در سال مالی گذشته، که در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۳ به پایان رسید، شرکت اپل درآمدی ۱۷۰ میلیارد دلاری را کسب کرد که چیزی حدود ۳۷ میلیارد دلار سود را عاید شرکت کرد.

آیفون هنوز هم برگ برنده ی اپل است و در حدود نیمی از فروش شرکت را شامل می شود. اما اپل دوست دارد تجارت های دیگرش را هم تقویت کند. نزدیک ترین محصول، آیپد است. آیپد دومین محصول بزرگ شرکت اپل در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد فروش این شرکت را شامل می شود. اما آیپد در بازار فروش روزگار خوبی ندارد و با کاهش فروش مواجه شده است. کاهش فروش این محصول این سوال را برای سرمایه گذاران ایجاد کرده که آیا این اتفاق یک موج زور گذر است و یا یک سونامی در هم شکن.

apple oct 16 2014

کامپیوتر های مک هم برای اپل مهم هستند. مخصوصا به این دلیل که اکوسیستم اپل را کامل می کنند و نیاز به بیرون را به کلی از بین می برند. در حالی که اپل نسبت به تبلت ها و کامپیوتر های هیبریدی جبهه می گیرد، سیستم عامل Yosemite از قابلیت انجام وظایف "بدون دخالت دست" بهره می برد. اپل علاقه ی خاصی به هماهنگی دستگاه هایش دارد. به عنوان مثال اینک می توانید نوشتن یک متن را در آیفون خود آغاز کنید و سپس بدون دخالت مستقیم، آن را در مک خود به پایان برسانید.

apple oct 16 2014

گذشته ثابت کرده است که دنیای تکنولوژی همانند یک باتلاق است، هر شرکتی که در جا بزند، غرق خواهد شد. هنوز برای این که نتیجه بگیریم اپل در حال در جا زدن است قدری زود است. اما حقیقتاً تیم کوک و همکارانش تمام تلاش خود را کرده اند تا این شرکت پر آوازه را به جلو برانند. شما چطور فکر می کنید؟ آیا اپل می تواند کماکان سهام داران و مصرف کنندگان را راضی نگه دارد؟

نظرات ۶۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل