نگاهی آماری به دنیای کنسول های بازی در ماه سپتامبر و 3 ماه انتهایی سال 2014

نگاهی آماری به دنیای کنسول های بازی در ماه سپتامبر و 3 ماه انتهایی سال 2014

مایکل پکتر چند روز قبل، پیش بینی کرده بود که مایکروسافت با ارائه ی یک بازی مجانی روی هر اکس باکس وان در ماه سپتامبر، توانسته پلی استیشن ۹ را پس از مدتی طولانی پشت سر بگذارد و به مقام اول فروش برسد اما همانند گذشته، این بار هم آمار و ارقام، پکتر را که به واسطه برنامه ویدیویی اش، Pach-Attack! شهرت فراوانی دارد یاری نکردند.

پلی استیشن ۴ برای نهمین ماه پیاپی، پر فروش ترین کنسول منطقه آمریکای شمالی شد و با دست خالی وارد ماه اکتبر گشت، ماهی که به زعم بسیاری، می تواند سکوی پرشی برای اکس باکس وان باشد. فورتزا هورایزن ۲، هیلو: مجموعه ی مستر چیف و سانست اووردرایو، سه بازی بزرگی هستند که هر گیمری را برای خرید کنسول وسوسه می کند.

در حالی که سونی در برابر این سه عنوان، تنها LittleBigPlanet 3 را دارد و مهره های تاثیرگذارش را برای ۳ ماهه ی ابتدایی ۲۰۱۵ آماده کرده، عناوینی مانند BloodBorne و The Order. نبرد کنسول ها در ۳ ماهه ی انتهایی سال شدیدا غیر قابل پیش بینی است اما اقبال عمومی مردم نشان می دهد که اکس باکس وان حتی با وجود بازی های انحصاری بیشتر، باز هم ممکن است به سونی و پلی استیشن ۴ ببازد.

در ادامه مطلب نگاهی جامع داریم بر آمار ماه سپتامبر و تحلیل بازار بازی در ماهی که گذشت.

037118ac655e43b5c6d1bb074ec0c90a-destiny-the-official-dorkly-review

نرم افزار

شاید تحلیل های پکتر خیلی دقیق نباشند اما در مورد افت فروش نرم افزار حق با او بود. سپتامبر ۲۰۱۳ مهره ی بزرگی به نام GTAV داشت و مقایسه آن با دستینی عاقلانه نیست. در مجموع، فروش نرم افزار در سپتامبر ۲۰۱۴، به نسبت زمانی مشابه سال گذشته ۳۶ درصد سقوط را تجربه کرده و به ۴۸۱.۲ میلیون دلار رسیده است.

آنالیزور NPD، لیام کالاهان می گوید اگر لیست ۱۰ برتر این ماه بر اساس فروش روی تک پلتفرم بررسی می شد و نه مجموع فروش روی همه کنسول ها، Hyrule Warriors برای Wii U هم در جدول قرار می گرفت (عنوانی که فعلا در رتبه یازدهم قرار دارد).

2538377-hyrule2

فیفا ۱۵ و Madden NFL 15 اواخر ماه عرضه شدند، بنابراین هیچ عجیب نیست که دستینی بتواند بالاتر از این عناوین قرار بگیرد. نکته عجیب دیگر در مورد میزان فروش دستینی روی پلتفرم های مختلف است. فشار اصلی این نبرد روی اکس باکس وان و پلی استیشن ۴ بوده اما کدام یک تا به امروز برنده بوده؟ می شود گفت هر دو.

اما بگذارید نگاهی دقیق به زمان عرضه دستینی و رقابت دو کمپانی برای فروش بیشتر بازی بیاندازیم.

بر اساس آمار نرم افزاری، دستینی روی اکس باکس وان فروش بیشتری نسبت به پلی استیشن ۴ داشته اما از آنجایی که این چارت تنها گزارش بازار فیزیکی را منتشر می کند، باید در نظر داشته باشیم که ورژن دیجیتالی و البته نسخه های باندل شده روی کنسول حساب نشده اند. پلی استیشن ۴، بازار دیجیتالی را در اختیار داشته که این به معنای عدم تمایل دارندگان اکس باکس وان به نسخه های غیر فیزیکی است.

D_9

کالین موریارتی، نویسنده و تحلیلگر IGN می گوید: "آمار فوق العاده ای است: دستینی نه تنها بیشترین میزان بازی کردن را در پلی استیشن ۴ به خود اختصاص داده، بلکه نسبت به هر بازی دیگری روی این کنسول، ۵ بار بیشتر بازی شده."

Destiny، نهم سپتامبر منتشر شد. پیشنهاد یک بازی مجانی روی خرید اکس باکس وان از هفتم همین ماه شروع شد و تا سیزدهم ادامه داشت. یک ضربه ی جانانه به سونی و ماه ها تبلیغاتش روی این عنوان.

تصویر باندل سفید رنگ پلی استیشن ۴ برای دستینی را در ابتدای مطلب مشاهده کردید. حالا شما بگویید، یک بازی مجانی ۶۰ دلاری را ترجیح می دهید یا یک کنسول سفید رنگ نایاب را می خرید؟

fifa15_chelsea_header_850

اکانت پلی استیشن در توییتر می گوید: "PS4 پرفروش ترین کنسول ماه بود و فروش فیفا ۱۴، Madden NFL15 و NFL 15 روی این پلتفرم بیشتر بوده. از شما متشکریم."

بازاری که برای دورانی طولانی در اختیار مایکروسافت و اکس باکس بود حالا به تصرف ژاپنی ها درآمده. اگرچه دستینی بیشترین میزان فروش را روی پلی استیشن ۴ نداشت اما سونی می تواند خوشحال باشد که سهمش از بازار بازی های ورزشی از ۱۰ الی ۲۰ درصد به بیش از ۵۰ درصد رسیده.

لیست زیر، ۱۰ بازی پرفروش ماه سپتامبر هستند. میزان فروش رو هر پلتفرم بر اساس ترتیب قرار گرفتن آن ها مشخص شده است. یعنی دستینی بیشترین فروش را روی اکس باکس وان داشته و کمترین فروش روی پلی استیشن ۳ بوده.

  1. Destiny - Xbox One, PS4, Xbox 360, PS3
  2. Madden NFL 15 - Xbox 360, PS4, PS3, Xbox One
  3. FIFA 15 - PS4, Xbox 360, PS3, Xbox One, Wii, Vita, 3DS
  4. Super Smash Bros. - ۳DS
  5. Middle Earth: Shadow of Mordor - PS4, Xbox One, PC
  6. NHL 15 - PS4, Xbox One, Xbox 360, PS3
  7. Minecraft - Xbox 360, PS3
  8. The Sims 4 - PC
  9. Disney Infinity 2.0 - Xbox 360, PS3, Wii U, PS4, Xbox One
  10. Diablo 3: Reaper of Souls - PS4, Xbox 360, PS3, Xbox One, PC

main_thumbnail

نینتندو اما در حاشیه می تازد. Super Smash Bros تنها دو روز از عرضه اش می گذشت که این ماه به پایان رسید اما در همین مدت اندک توانست بازی هایی چون Shadow of Mordor، دیزنی اینفینیتی ۲ و NHL 15 را پشت سر بگذارد و با مجموع فروش ۷۰۵ هزار نسخه ای که ۱۳۵ هزار واحد آن دیجیتالی بوده، در رتبه چهارم، پشت سر عناوینی چون Destiny و فیفا ۱۵ قرار گرفته.

Hyrule Warriors که پیش تر به جایگاه یازدهمی آن در جدول فوق اشاره کردیم، ۱۹۰ هزار نسخه فروخته و ماریو کارت ۸ همچنان با ۶۰ هزار واحد فروش در جدول ۲۰ تایی قرار می گیرد.

 

سخت افزار

131120094325-xbox-one-console-story-top

این نهمین ماه پیاپی است که اکس باکس وان کمتر از پلی استیشن ۴ در آمریکای شمالی می فروشد و این غم انگیزترین چیزی است که بخش سرگرمی های مایکروسافت می تواند تجربه کند.

به طور قطع، دستینی تاثیر بسیاری در فروش کنسول ها داشته و این غیر قابل انکار است. پلی استیشن ۴، سه برابر بیشتر از ماه گذشته فروش داشته، تقریبا ۵۵۰ هزار واحد، بیش از نیم میلیون! فروش اکس باکس وان هم ۲۸۴ هزار واحد (۱/۲ پلی استیشن ۴) تخمین زده شده.

طبق آماری که یکی از کاربران معتبر NeoGaf منتشر کرده، می توان به این نتیجه رسید که بیش از ۶۰ درصد پلی استیشن ۴ های فروخته شده، برابر با ۳۰۰ هزار واحد، باندل دستینی بوده اند. سهم فروش دستینی روی هر پلتفرم و در نتیجه آمار کلی را مشاهده می کنید:

X1 ~ 35%
PS4 ~ 32%
X360 ~ 23%
PS3 ~ 10%
Total > 2.5M
PS4 bundle ~ 300k

اگر به ۳۲ درصد سهم PS4، این ۳۰۰ هزار واحد را هم اضافه کنیم (بدون احتساب فروش دیجیتالی روی هر پلتفرم) می توان نتیجه گرفت که دستینی دست آخر بیشترین فروش را روی پلتفرم های سونی داشته.

NGL3---Wii

برای اثبات مقبولیت بی حد و حصر پلی استیشن ۴ باید به آمار زیر هم نگاهی بیاندازیم. ماه سپتامبر برای برای کنسول های تازه وارد می تواند حیاتی باشد و ۳ ماه بعدی را تا انتهای سال تحت الشعاع خود قرار دهد. لیست زیر، پرفروش ترین ماه سپتامبر برای هر کنسول را با میزان عددی نشان می دهد.

Wii - 687K - September 2008
PS4 - 550K - September 2014
PS2 - 532K - September 2002
X360 - 528K - September 2007
PS3 - 492K - September 2009

Wii پرفروش ترین کنسول خانگی نسل پیش بود و در عمر ۵ ساله ی خود بیش از ۱۰۰ میلیون واحد فروخت. این کنسول سال ۲۰۰۸، اوج فروش سپتامبر خود را با ۶۸۷ هزار واحد تجربه کرد. پلی استیشن ۲ با اختلاف ۵۰ میلیونی، پرفروش ترین کنسول خانگی تاریخ محسوب می شود و سپتامبر سال ۲۰۰۲، با ۵۳۲ هزار واحد در صدر بود.

newps2slimBig

حالا، پلی استیشن ۴، در اولین سپتامبر خود، حتی بیشتر از خوش اقبال ترین کنسول تاریخ فروخته و این معنایی ندارد جز اینکه سونی می تواند رکورد خودش را با PS4 جا به جا کند. در حالی که کنسول Wii نهایتا ۵ سال عمر داشت، پلی استیشن ۴ به راحتی می تواند تا ۶ الی ۷ سال در بازار حضور موثر داشته باشد.

تا به امروز، تقریبا ۱۱ ماه از عرضه کنسول ها به بازار گذشته و آنچه در زیر می بینید، مقایسه فروش شان در ۱۱ ماه ابتدایی است:

Wii: 4.53m
PS4: 4.49m
PS2: 3.75m
XBO: 3.49m

ترتیب رتبه ها باز هم رعایت شده. Wii و پس از آن دو کنسول سونی. پلی استیشن ۲ در ۱۱ ماه اول ۳.۷۵ میلیون فروخت در حالی که تا سال ۲۰۱۲ فروش کلی آن از مرز ۱۵۵ میلیون گذشته بود. از سوی دیگر، Wii به طور کل کمتر از ۱۰۵ میلیون فروخته اما نینتندو تا اکتبر ۲۰۰۵، ۴.۵۳ میلیون واحد از کنسولش به دست مردم رسانده.

ps4

سرنوشت PS4 دقیقا چگونه خواهد بود؟ در یک سال اول بدون هیچ انحصاری و مهره بزرگی، تا به این حد موفق بوده در حالی که اکس باکس وان با عملکرد بهتر، حداقل یک میلیون کمتر تا به الان در آمریکای شمالی فروش داشته.

با توجه به گفته های فوق، باید توقع داشت که کل پلی استیشن های فروخته شده به مرز ۱۳ میلیون (جهانی) نزدیک شده باشد.

در سوی دیگر میدان، بازار کنسول های دستی به شکل بی رحمانه ای علیه سونی است. چارت زیر را با یکدیگر مرور می کنیم:

43084331931886561276

از عمر ویتا ۳۱ ماه (۲ سال و ۷ ماه) می گذرد وکمتر از ۲ میلیون آمریکایی علاقه خود را نسبت به خرید کنسول نشان داده اند. اگر با دقت آمار را دنبال کنیم، متوجه می شویم که تقریبا طی ۶ ماه گذشته، شیب فروش کنسول در حالت افقی قرار دارد.

GBA: 26.40m
DS: 19.95m
GBC: 17.01m
PSP: 12.68m
۳DS: 12.64m

حتی نینتندو هم به مانند گذشته شانس زیادی در بازار آمریکا ندارد. مردم علاقه کمتری به خرید ۳DS نشان داده اند و همانطور که می بینید در ۳ سال و ۸ ماه، ۳DS کمترین میزان فروش را میان تمامی کنسول های گذشته نینتندو داشته، حتی PSP هم در همین بازه زمانی نسبت به ۳DS بهتر فروخته.

B009AGXH64hardware

فروش هر دو کنسول نینتندو، به لطف عرضه بازی های Super Smash Bros و Hyrule Warriors پیشرفت چشم گیری نسبت به ماه گذشته داشته. ۳DS تنها در آمریکای شمالی ۱۴۰ هزار واحد فروخته که نسبت به ماه آگوست شاهد رشد فروش ۵۵ درصدی هستیم. از سمت دیگر، Wii U هم بدون ذکر عدد، ۵۰ درصد نسبت به ماه گذشته بهتر فروش داشته.

Wii U هیچگاه نمی تواند جایگاه Wii را به دست آورد اما بازی های متعدد و باکیفیتی که برای این کنسول عرضه می شود آن را تبدیل به یک مهره ارزشمند در بازار کنسول ها کرده.

 

برآیند

maxresdefault

اما با احتساب تمامی آمار و ارقام، بازار بازی های ویدیویی نسبت به سال گذشته شاهد ۲% پیشرفت بوده. سال گذشته فروش نرم افزاری عالی بود و سخت افزار کم کم رو به افول می رفت در صورتی که آمار سپتامبر ۲۰۱۴ کاملا برعکس شده. کنسول های تازه وارد هنوز یک ساله نشده اند و مردم شوق فراوانی برای خرید آن ها در خود می بینند.

فروش وسایل جانبی با ۳۳ درصد افزایش رو به رو بوده و مجموعا باید گفت که با احتساب تمامی سود و ضررها، سرمایه داران این حوزه در ماه سپتامبر، ۱.۱ میلیارد دلار درآمد کسب کرده اند.

نظرات ۴۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato