چگونه پردازش موبایلی در حال متحول کردن دنیاست

به لطف میل سیری ناپذیر بشر برای پیشرفت و ابداع، دنیای اطراف ما به طرز شگفت انگیزی در حال توسعه است. تکنولوژی های جدید دائماً متحول می شوند و بستر پیشرفت تمامی ابعاد زندگی ما را فراهم می کنند. از تجارت گرفته تا روابط اجتماعی، از پزشکی گرفته تا آموزش، همه و همه تحت تأثیر فناوری های نو قرار دارند.

صرف نظر از تمامی پیشرفت های تکنولوژی، پردازش موبایلی سهم زیادی در زندگی ما دارد. آن را چه در موبایل ها، چه در تبلت ها در نظر بگیریم، دنیا را طی دهه اخیر تحت تصرف خود در آورده است. اگر چه پردازش موبایلی هنوز سهم کاملی را در زمینه های مختلف در تسلط خود ندارد، با این حال در حال طی مسیر خود برای تأثیرگذاری بر بیشتر جنبه های زندگی است. می توانیم تبلت ها را در تجارت، بیمارستان ها، مدارس، خانه ها و هر جایی که انسان ها در آن حضور دارند بیابیم.

اما به راستی  این دستگاه های باریک با آن نمایشگر لمسی خود چگونه دنیای اطراف ما را متحول کرده اند؟

بلیط هواپیما

در ادامه مطلب با دیجیاتو همراه باشید تا به این سوال پاسخ دهیم.

تجارت

Employee-Business-Tablet-Smartphone-BYOD-w630

در دنیای کسب و کار، پردازش موبایلی در هر دو بخش تبلت و تلفن های هوشمند وظایف مختلفی را عهده دار شده است. برای مثال، هوشمندی و انعطاف پذیری تبلت ها برگزاری کنفرانس ها را با استفاده از تماس ویدئویی بسیار ساده تر کرده و می تواند افراد را از هر کجای دنیا به هم مرتبط کند.

از تغییرات بزرگ دیگر در تجارت می توان افزایش تولید محتوا و رواج روش های برخط را نام برد. سال هاست که اینترنت وجود داشته اما تا پیش از ظهور تبلت ها و تلفن های هوشمند نتوانسته بود تجارت برخط را اینگونه که امروز می بینیم، گسترش دهد. پردازش موبایلی بر ارائه قسمتی یا همه خدمات و محصولات شرکت ها به صورت برخط تأکید دارد. همچنین خلاقیت در تجارت SAP -که از سرواژه سازی کلمات Systems ،Applications و Products (سیستم ها، کاربردها و محصولات) ساخته شده- مستلزم ایجاد وبسایت هایی کاربرپسند و افزایش تعداد کاربران موبایل است.

آموزش

30193372-01_big

تصویری که همه ما از مدارس قدیمی در ذهن خود داریم، اتاقی است با تعدادی میز که ردیف شده اند و دانش آموزان با کتاب ها و دفترهای خود پشت آنها می نشینند. خوب، این محیط به لطف تبلت ها در حال تغییر است و بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان در کیف خود این وسیله را دارند. تا پیش از این، کیف هر دانش آموزی را که باز می کردید، کلی کتاب مثل ریاضی، ادبیات فارسی، زیست، تاریخ، جغرافی و ... پیدا می شد. دانش آموز مجبور بود کتاب های زیادی را هر روز بر دوش خود حمل کند اما امروز می تواند تمامی کتاب ها را در تبلت خود ذخیره کند؛ همگی در یک وسیله سبک وزن.

در ادامه، گزارش جالبی درباره راه های متعدد استفاده معلم ها از تبلت در کلاس های خود آورده ایم. در دبیرستان اَلگانکویان (نام یکی از قبایل سرخپوستان آمریکا)، یک معلم فیزیک و ستاره شناسی کلاس یازدهم استفاده از تبلت را در کلاسش آزاد گذاشته تا راه برای خلاقیت بیشتر دانش آموزان هموار شود. از از دانش آموزانش می خواهد تا به جای ارائه کنفرانس های معمولی و بدون خلاقیت، به گروه های کوچک تقسیم شوند و سپس از طریق تعامل با یکدیگر و استفاده از تبلت هایشان، مسیر دلخواه خود را برای یادگیری برگزینند.

در ابتدای کلاس، معلم یک هدف را مشخص می سازد؛ مثلاً تحقیق در مورد آینه ها و لنزها. سپس از دانش آموزان می خواهد تا ارائه دلخواه خود را آماده کنند و در صورت نیاز، طی انجام کار آنها را راهنمایی می کند. این روش به دانش آموزان اجازه می دهد تا با یکدیگر تعامل داشته باشند و از هم بازخورد بگیرند، یکدیگر را مورد نقد و بررسی قرار دهند و یادگیری عمیق تر و خلاقانه تری داشته باشند.

فروش و تبلیغات

tablet-pos-market-heats-up-with-ncr-silver-update

فروشگاه ها از زمان قدیم به همین شکل امروزی بوده اند؛ خریدارها وارد می شوند، به دنبال کالای مورد نظر خود می گردند و در نهایت برای تسویه حساب به صندوق مراجعه می کنند. تنها تفاوت ایجاد شده در طول قرن ها، اندازه فروشگاه ها و تعداد کارمندان آنها است. اکنون تبلت ها آمده اند تا روش خرید و خدمات مشتریان را تغییر دهند. خریداران قادر خواهند بود تا با استفاده از تبلت های مجهز به سیستم POS (کارت خوان)، خرید خود را نهایی و مبلغ آن را پرداخت کنند.

Business News Daily گزارش داده که حتی در بعضی فروشگاه، صندوق دار حذف شده و مشتری برای حساب کردن کافیست به تبلت مجهز به POS که نزدیک درب فروشگاه نصب شده مراجعه کند. علاوه بر این، تبلت ها به خدمات مشتریان نیز کمک شایانی می کنند. مثلاً اگر خریداری نیاز به خدمات فوری داشته باشد، کارمند فروشگاه می تواند با تبلت خود به او مراجعه و نیازش را برطرف کند. اینگونه دیگر نیازی به مراجعه به صندوق نخواهد بود.

پزشکی

suarez_BIDC_iPads_H&S

پزشکی طی سالیان اخیر دچار تحولات بزرگی شده است. تبلتی ها نیز توانسته اند راه خود را به بیمارستان ها و درمانگاه ها باز کنند تا فرآیند خدمت رسانی را برای هم برای پزشکان و هم برای بیماران سرعت می بخشد. اپلیکیشن های مختلفی به این منظور مخصوصاً برای درمان های سرپایی ساخته شده اند تا آنها را از اقدامات لازم پیش از معاینه شدن توسط دکتر آگاه کنند. یکی از این اپلیکیشن ها SmartClinic نام دارد که زمان و مکان ویزیت را به بیمار اطلاع می دهد و دستورالعمل هایی را پیش از مراجعه به دکتر در اختیار او می گذارد.

•••

مواردی که به اطلاع شما رسید، تنها بخش کوچکی از تغییرات ایجاد شده توسط پردازش موبایلی است و در آینده شاهد کاربردهای وسیع تر اینگونه فناوری ها خواهیم بود. از موج ایجاد شده با عنوان «پویایی و انعطاف پذیری در عملکرد» یاد می شود و تبلت ها و تلفن های هوشمند با گسترش موج پردازش موبایلی در دنیا، در حال ایفای نقش هستند.

شما در زندگی خود چگونه با پردازش موبایلی مواجه شده اید؟ از تجربه خود در رابطه با کاربردهای تلفن های هوشمند و تبلت ها در امور روزمره خود با ما بگویید.

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

مقایسه گوگل پیکسل 5 و 4a با نسل قبل

گوگل در مراسم «Launch Night In» از جدیدترین محصولات خود شامل پیکسل ۵ و پیکسل 4a 5G رونمایی کرد که در این مطلب آن‌ها را با نسل‌های قبلی مقایسه می‌کنیم. گوگل در مراسم امشب خود همانطور که وعده داده بود از نسل جدید گوشی‌های سری پیکسل رونمایی کرد که تفاوت بزرگی با نسل گذشته خود دارد که... ادامه مطلب

گوگل از پیکسل 4a 5G رونمایی کرد

گوگل امشب در مراسم «Launch Night In» از گوشی هوشمند پیکسل 4a 5G رونمایی کرد. این گوشی هوشمند از چیپست اسنپدراگون 765G بهره می‌برد و دوربین اصلی دوگانه دارد. جدیدترین محصول گوگل بخشی از گوشی‌های سری پیکسل 4a محسوب می‌شود و فاصله میان گوشی‌های پیکسل 4a و پیکسل ۵ را پر می‌کند. پیکسل 4a 5G بزرگترین... ادامه مطلب

شیائومی می ۱۰ تی لایت با اسنپدراگون 750G و نمایشگر ۱۲۰ هرتزی معرفی شد

شیائومی علاوه بر رونمایی از می ۱۰ تی و می ۱۰ تی پرو، گوشی می ۱۰ تی لایت را نیز معرفی کرد. این گوشی هوشمند به دوربین اصلی چهارگانه مجهز شده است. شیائومی می ۱۰ تی لایت از نمایشگر ۶.۶۷ اینچی از نوع امولد بهره می‌برد که رفرش ریت آن به ۱۲۰ هرتز می‌رسد که کمتر... ادامه مطلب

شیائومی از گوشی‌های می ۱۰ تی 5G و می ۱۰ تی پرو 5G رونمایی کرد

شیائومی از گوشی‌های پرچمدار می ۱۰ تی 5G و می ۱۰ تی پرو 5G رونمایی کرد. این دو گوشی به غیر از دوربین مشخصات یکسانی داشته و از مهم‌ترین ویژگی‌های آن‌ها می‌توان به نمایشگر ۱۴۴ هرتز، چیپست پرچمدار کوالکام و باتری حجیم اشاره کرد. می ۱۰ تی 5G و می ۱۰ تی پرو 5G از بسیاری... ادامه مطلب

پرچم‌دارها باعث افزایش متوسط قیمت موبایل‌ها شده‌اند

گجت‌هایی مانند گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها نیاز روزانه افراد هستند؛ به ویژه وقتی کاربران هنوز در خانه مشغول تحصیل و کار باشند. با این حال، بازار جهانی تلفن همراه به دلیل مشلات همه‌گیری کرونا در مقایسه با سال ۲۰۱۹ با افت روبرو شد و احتمالا تا سال ۲۰۲۲ دوباره احیا خواهد شد. بر همین اساس،... ادامه مطلب

قیمت «پیکسل 5» و رندرهای رسمی «پیکسل 4a 5G» افشا شد

با وجودی که کمتر از چند روز به تاریخ رونمایی گوشی‌های هوشمند جدید گوگل باقی‌ نمانده است، رندرهای با کیفیتی از «پیکسل 4a 5G» و همچنین قیمت احتمالی «پیکسل 5» به اشتراک گذاشته شد. «جان پروسر» افشاگر معروف اعلام کرد که گوشی هوشمند پیکسل 5 با ظرفیت حافظه داخلی 128 گیگابایتی، با قیمت 699 دلار به... ادامه مطلب

نظرات ۲۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟