لزوم تصحیح مدیریت رباتیک در کشور

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اعلام کرده، فعالیت های رباتیک در کشور به سمت حوزه های سرگرم کننده رفته است و باید مدیریت این بخش تصحیح شود. موضوعی که به شدت در این سال ها توسط کارشناسان و متخصصان این حوزه بارها گوشزد شده بود.

سورنا ستاری معاون علمی ریاست جمهوری می گوید:ساخت یک ربات انسان نما، فناوری های زیادی را با خود همراه می آورد که همگی قابل تجاری سازی است.

وی می افزاید: در ایران نیز بسیاری از تکنولوژی ها توسط این ربات ها تولید شده اند که کاملا قابل تجاری سازی هستند. برای مثال می توان به فناوری تشخیص چهره در ربات ها اشاره کرد که به راحتی و در بسیاری از فعالیت های فناوری اطلاعات و ارتباطات ظرفیت پیاده سازی دارند.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

سورنا ستاری یک نکته را به پژوهشگران کشور گوشزد کرده و اظهار می کند: محققان باید توجه داشته باشند که دستیابی به فناوری و دانش تولید یک محصول با مبحث تولید انبوه و تجاری ساختن آن، دو موضوع کاملا متفاوت است.

وی از رایزنی و توافق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با دانشگاه آزاد قزوین برای تشکیل تیم مشترک برای تجاری سازی طرح های رباتیک خبر داده و توضیح می دهد: این واحد هم اکنون بیش از 20 فناوری مناسب برای تجاری کردن دارد که باید آنها را گسترش داد.

شاید شما نیز یک پروژه علمی طراحی کرده اید و یا از محققان فعال در زمینه تولید محصول فناورانه هستید. اگر می خواهید بدانید چگونه باید اختراع خود را ثبت و تجاری سازی کنید، ادامه صحبت های معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به این نکات اشاره دارد.

سورنا ستاری

ستاری در مورد راه تجاری ساختن یک پروژه فناورانه بیان می کند: پژوهشگران باید ابتدا تاییدیه تکنولوژی مورد نظر خود را از ورزات و نهادهای مرتبط دریافت کنند. (مثلا وزارت بهداشت یا وزارت علوم) پس از آن اقدام به ثبت شرکت دانش بنیان کرده و سرمایه گذاری کنند که این مرحله ممکن است 2 تا 3 سال طول بکشد. در نهایت نیز محصول تجاری شده خود را توسط همین شرکت دانش بنیان تولید کرده و عرضه نمایند.

البته وی در مورد حمایت های معاونت تحت نظرش از طرح های علمی و شرکت های دانش بنیان کشور می گوید: ساختار حمایتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کاملا شفاف است. متولیان این شرکت ها با ارائه مدارک و مستندات لازم به صندوق نوآوری و شکوفایی، می توانند از تسهیلات و وام های در نظر گرفته شده، استفاده کنند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح می کند: روند تجاری سازی باید از طریق شرکت های دانش بنیان پیگیری شود و هیچ فردی به صورت مستقل نمی تواند توسط این معاونت تحت حمایت قرار گیرد. حمایت های فردی این سازمان تنها شامل اعضای بنیاد ملی نخبگان خواهد بود.

مطالب مرتبط

ربات Atlas توسط DARPA بازطراحی می شود

مسابقات مبارزه ربات های DARPA در ماه ژوئن برگزار خواهد شد و حال نمونه جدیدی از ربات اطلس معرفی گشته که دیگر خبری از سیم های ایمنی در آن نیست. DARPA تقریبا این ربات انسان نما را به شکل کامل بازطراحی نموده و نامش را نیز Atlas Unplugged نهاده است. در ادامه با دیجاتو همراه باشید. تیم طراحی با استفاده از... ادامه مطلب

ناسا قصد دارد با استفاده از یک مارماهی الکترونیکی به اکتشاف در «یوروپا» بپردازد

چندی پیش ناسا زیردریایی تازه اش را معرفی کرد که گفته می شود برای انجام عملیات های اکتشافاتی در تایتان (ماه زحل) ساخته بود اما این زیردریایی توانایی انجام ماموریت در بخش های یخی نظیر Europa در مشتری را ندارد. ربات کرم مانندی که در بالا می بینید در اصل نوعی کاوشگر است و تفاوت های... ادامه مطلب

عدم تصویب لایحه اصلاح قانون حمل‌ونقل عمومی؛ تاکسی‌های اینترنتی زیر نظر شهرداری نمی‌روند

لایحه اصلاح قانون توسعه حمل‌ونقل عمومی که مصوبه خود را از کمیسیون زیربنایی دولت دریافت کرده و به صحن دولت رسیده بود؛ روز گذشته با تلاش‌های «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به تصویب نرسید. «رضا الفت نسب» عضو هیات مدیره و سخنگوی اتحادیه کشوری کسب و کارهای اینترنتی در گفتگو با دیجیاتو ضمن تایید... ادامه مطلب

فاکسکان 60 هزار نیروی کار خود را با ربات ها جایگزین کرد

بر اساس گزارش ها، بزرگ ترین تولیدکننده قطعات الکترونیکی جهان، شرکت فاکسکان بیش از 60 هزار نیروی انسانی خود را از کار برکنار کرده تا ربات ها و ماشین ها را جایگزین شان کند و هزینه های خود را کاهش دهد. یکی از روزنامه های محلی کُنشان چین اخیرا خبر داده که تعداد نیروی کار کشور... ادامه مطلب

نگاهی به تصاویر منتخب از کنفرانس جهانی ربات در چین

همه ساله پکن، پایتخت چین، میزبان کنفرانس جهانی ربات است و شرکت های مختلف فعال در این عرصه را به خود می خواند تا به معرفی و عرضه جدیدترین دستاوردهای رباتیک و مهندسی شان بپردازند. این نمایشگاه در واقع امکانی را برای شرکت ها و دانشجویان فراهم می کند تا در راستای انسانی تر شدن ربات... ادامه مطلب

مارک زاکربرگ: هوش مصنوعی تا ده سال آینده برخی امور را بهتر از انسان انجام می دهد

«مهم ترین مبحث مرتبط با هوش مصنوعی که اکنون تمرکز کامل خود را بر آن معطوف ساخته ایم، توسعه کامپیوترهایی است که درکی فراتر از قدرت درک انسان داشته باشند. در نتیجه اموری نظیر شنیدن، دیدن، و درک گفتار در مرکزیت توجه ما قرار گرفته است. تصور می کنم در پنج الی ده سال آینده... ادامه مطلب

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x