لزوم تصحیح مدیریت رباتیک در کشور

لزوم تصحیح مدیریت رباتیک در کشور

لزوم تصحیح مدیریت رباتیک در کشور

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اعلام کرده، فعالیت های رباتیک در کشور به سمت حوزه های سرگرم کننده رفته است و باید مدیریت این بخش تصحیح شود. موضوعی که به شدت در این سال ها توسط کارشناسان و متخصصان این حوزه بارها گوشزد شده بود.

سورنا ستاری معاون علمی ریاست جمهوری می گوید:ساخت یک ربات انسان نما، فناوری های زیادی را با خود همراه می آورد که همگی قابل تجاری سازی است.

وی می افزاید: در ایران نیز بسیاری از تکنولوژی ها توسط این ربات ها تولید شده اند که کاملا قابل تجاری سازی هستند. برای مثال می توان به فناوری تشخیص چهره در ربات ها اشاره کرد که به راحتی و در بسیاری از فعالیت های فناوری اطلاعات و ارتباطات ظرفیت پیاده سازی دارند.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

سورنا ستاری یک نکته را به پژوهشگران کشور گوشزد کرده و اظهار می کند: محققان باید توجه داشته باشند که دستیابی به فناوری و دانش تولید یک محصول با مبحث تولید انبوه و تجاری ساختن آن، دو موضوع کاملا متفاوت است.

وی از رایزنی و توافق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با دانشگاه آزاد قزوین برای تشکیل تیم مشترک برای تجاری سازی طرح های رباتیک خبر داده و توضیح می دهد: این واحد هم اکنون بیش از ۲۰ فناوری مناسب برای تجاری کردن دارد که باید آنها را گسترش داد.

شاید شما نیز یک پروژه علمی طراحی کرده اید و یا از محققان فعال در زمینه تولید محصول فناورانه هستید. اگر می خواهید بدانید چگونه باید اختراع خود را ثبت و تجاری سازی کنید، ادامه صحبت های معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به این نکات اشاره دارد.

سورنا ستاری

ستاری در مورد راه تجاری ساختن یک پروژه فناورانه بیان می کند: پژوهشگران باید ابتدا تاییدیه تکنولوژی مورد نظر خود را از ورزات و نهادهای مرتبط دریافت کنند. (مثلا وزارت بهداشت یا وزارت علوم) پس از آن اقدام به ثبت شرکت دانش بنیان کرده و سرمایه گذاری کنند که این مرحله ممکن است ۲ تا ۳ سال طول بکشد. در نهایت نیز محصول تجاری شده خود را توسط همین شرکت دانش بنیان تولید کرده و عرضه نمایند.

البته وی در مورد حمایت های معاونت تحت نظرش از طرح های علمی و شرکت های دانش بنیان کشور می گوید: ساختار حمایتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کاملا شفاف است. متولیان این شرکت ها با ارائه مدارک و مستندات لازم به صندوق نوآوری و شکوفایی، می توانند از تسهیلات و وام های در نظر گرفته شده، استفاده کنند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح می کند: روند تجاری سازی باید از طریق شرکت های دانش بنیان پیگیری شود و هیچ فردی به صورت مستقل نمی تواند توسط این معاونت تحت حمایت قرار گیرد. حمایت های فردی این سازمان تنها شامل اعضای بنیاد ملی نخبگان خواهد بود.

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل