۱۱ موردی که اکنون درباره نحوه کارکرد اپل واچ می دانیم

همانطور که می دانید، توسعه اپلیکیشن های اپل واچ روز گذشته، با عرضه WatchKit آغاز شد. انتظار می رود اپلیکیشن های منتشر شده، بیشتر الحاقاتی باشند برای اپ های فعلی آیفون و تا سال آینده و تغییر انعطاف پذیری کیت توسعه ی مرتبط به ساعت هوشمند مورد بحث شاهد اپ های مستقل نباشیم.

ما با مطالعه مستندات عمومی منتشر شده توسط اپل، و مشاهده ویدیوی معرفی WatchKit، این مقاله را جمع آوری کرده ایم. در ادامه می توانید ۱۱ موردی که درباره نحوه کارکرد اپل واچ می دانیم را مطالعه نمایید.

تقریبا همیشه، به آیفون نیاز است

طبق گفته اپل، اپلیکیشن های این ساعت هوشمند، الحاقات یا اکستنشن هایی تکمیلی هستند برای اپ های آیفون. "شما توسعه اپلیکیشن مخصوص ساعت خود را با اپلیکیشن iOS تان آغاز می کنید که باید از آیفون نیز پشتیبانی کند." این موضوع به این دلیل است پردازش های مورد نیاز اپلیکیشن های اپل واچ، توسط آیفون صورت می گیرد و بین ساعت و تلفن هوشمند اپل اطلاعات دائماً در حال رد و بدل شدن است.

یک عبارت کلیدی دیگر در مستندات اپل می گوید: یک اپلیکیشن ساعت، برنامه iOS شما را کامل خواهد کرد و به هیچ وجه جایگزین آن نخواهد شد. اگر تعامل کاربران با اپلیکیشن iOS را در مقیاس دقیقه اندازه می گیرید، باید این کار را در مقیاس ثانیه برای اپلیکیشن های اپل واچ انجام دهید. تنها مواردی که به ارتباط با آیفون نیاز نخواهد داشت، اپلیکیشن های نمایش تاریخ و زمان و تایمر ها هستند.

این موارد به این معنی استکه ساعت هوشمند مورد بخث، نیازی به بروزرسانی و ارتقا نرم افزاری نخواهد داشت و تنها کافیست آیفون را به نسخه جدید به روز کنیم؛ البته فعلاً با قاطعیت نمی توان این تئوری را تائید کرد.

اپلیکیشن های مقیم، سال آینده منتشر خواهند شد

طبق گزارش رسانه ها، توسعه دهندگان از سال آینده قادر خواهند بود اپلیکیشن هایی کاملا مقیمبرای اپل واچ بسازند. البته هنوز نمی دانم اپلیکیشن های مقیم آتی محدودیت های فعلی را خواهند داشت یا شرایط برایشان کاملاً دگرگون می شود.

apple_watch_size_fixed.0

کیفیت صفحات نمایش رتینای دو مدل اپل واچ

با مطالعه مستندات رابط کاربری، دریافتیم که که مدل کوچک تر ۳۸ میلی متری، کیفیتی معادل ۲۷۲ در ۳۴۰ پیکسل و مدل بزرگ تر (۴۲ میلی متری)، کیفیت تصویری معادل ۳۱۲ در ۳۹۰ پیکسل خواهد داشت. هر دو صفحه نمایش از نسبت منظر 4:5 بهره می برند.

ممکن است اندازه های دیگری نیز در آینده اضافه شوند

به گفته اپل، بر خلاف iOS که موارد مختلف در مختصات خاصی روی صفحه نمایش داده می شوند، با WatchKit، اشیاء به صورت خودکار از گوشه بالا و سمت چپ صفحه به سمت پایین حرکت کرده و فضای خالی را پر می کنند. نحوه گروه بندی و نمایش موارد مختلف در اپلیکیشن های مخصوص ساعت هوشمند اپل، انعطاف پذیری بسیاری دارد. در واقع، این موضوع به این معنی است که اپلیکیشن ها مانند وبسایتی واکنش گرا عمل کرده و می توانند در هر اندازه و کیفیتی به خوبی نمایش داده شوند. این ویژگی منحصر به فرد، اعمال تغییرات مختلف در آینده توسط توسعه دهندگان را آسان می کند.

apple_watch_notifications.0

دو نوع اعلان (Notification) وجود دارد

صفحه Short Look تنها وقتی نمایان می شود که مچ خود را بالا بیاورید؛ این صفحه شامل یک آیکن، نام اپلیکیشن و توضیحاتی مختصر است. پس از لحظه ای، این صفحه به Long Look تبدیل شده که اطلاعات بیشتری را نمایش داده و امکان شخصی سازی بیشتری نیز دارد. در این صفحه، نام و آیکن اپ به بالای صفحه منتقل شده و کاربر می تواند برای انجام کار های مختلف -مانند کامنت گذاشتن یا اضافه کردن به علاقه مندی ها- اسکرول کند.

نگاه های سریع (Glance)

ما پیش از این نیز در مورد قابلیت Glance اطلاع داشتیم، اما حالا به طور کامل مستنداتش منتشر شده است. در کنار اپلیکیشن و اعلان ها، توسعه دهندگان می توانند Glance هایی برای نمایش سریع اطلاعات (مانند زمان، آب و هوا و تسک های باقی مانده) بسازند. تمام اطلاعات در یک صفحه جای گرفته و تنها قابلیت خواندن خواهند داشت، اما می توانید با تپ کردن، وارد اپلیکیشن مربوطه شوید.

Gesture های اختصاصی وجود نخواهد داشت

رابط کاربری اپل واچ، به نظرات و منطق اپل محدود است: سوایپ های عمودی در طول صفحه، سوایپ های افقی برای جا به جا شدن بین صفحات، انتخاب موارد مختلف به وسیله تپ کردن، باز کردن فهرست زمینه توسط لمس محکم صفحه و اسکرول سریع تر در صفحات به وسیله چرخنده ی کنار دستگاه موسوم به Digital Crown. با سوایپ به سمت چپ در کناره های ساعت، می توانید به صفحه قبل بازگشته و اسکرول رو به بالا در کناره ها، صفحه Glance را نمایش خواهد داد.

قابلیت لمس محکم یا طولانی صفحه

لمس محکم یا طولانی صفحه، فهرستی ساده متشکل از یک الی چهار آیتم را نمایش خواهد داد. به نظر می رسد یکی از موارد پشتیبانی شده، AirPlay است که با توجه به وجود این امکان در آیفون و نقش مهمش در عملکرد ساعت عدم پشتیبانی از آن قدری عجب به نظر می رسید.

mappppssss.0

نقشه ثابت و غیر تعاملی

ابزار پیشفرض نقشه، تصاویری غیر تعاملی با بیش از ۵ امکان برای حاشیه نویسی، از جمله Pinهایی با رنگ های مختلف و تصاویر مختلف، می سازد. امکان اسکرول در این ابزار وجود نداشته و تصویر نیز اندازه ای معادل ابعاد صفحه نمایش دارند. با تپ کردن روی نقشه، اپلیکیشن Apple Maps باز خواهد شد.

امکان ذخیره ویدیو ها مانند تصاویر وجود ندارد

امکان ذخیره تصاویر، تا سایز ۲۰ مگابایت در منابع اپلیکیشن ها وجود دارد؛ اما تمام فایل های دیگر، از گسترش دهنده WatchKit (یا به عبارتی دیگر، آیفون) سرچشمه می گیرند. شما می توانید با ترکیب تصاویر ثابت، انیمیشن هایی با قابلیت تکرار تا بی نهایت یا محدوده ای مشخص بسازید. خلاصه بگوییم، هیچ پشتیبانی یی از ویدیو ها به عمل نمی آید. اما سوال اینجاست که واقعا کسی علاقه ای به مشاهده ویدیو در صفحه نمایشی با این اندازه دارد؟

استفاده از فونتی جدید در رابط کاربری

یکی از زیبایی های چشمگیر رابط کاربری ساعت هوشمند منحصر به فرد اپل، فونت جدید آن است. نام این فونت San Francisco بوده و مورد تایید اپل قرار دارد.

مطالب مرتبط

رهگیری مخفیانه موقعیت مکانی کاربر توسط آیفون ۱۱ پرو

پرچمدار جدید اپل حتی زمانی که کاربر مکان یابی را غیرفعال می کند، به جمع آوری و مخابره این اطلاعات ادامه می دهد. مشکلی که به صورت بالقوه خطرت امنیتی را برای کاربران آیفون به همراه دارد.یک متخصص امنیت به نام «برایان کربس»، با انتشار فایلی ویدیویی مدعی شده آیفون ۱۱ پرو برای جمع آوری... ادامه مطلب

احتمال تغییر گسترده استراتژی اپل: معرفی دو سری آیفون در هر سال

تحلیلگران به تازگی گزارشی منتشر کرده اند که از تغییر اساسی برنامه های اپل برای عرضه محصول در سال 2021 خبر می دهد.بر اساس گزارش سایت CNBC، تحلیلگران مؤسسه «جی پی مورگان» پیش بینی کرده اند که اپل در استراتژی های خود برای عرضه محصولات در سال 2021 تغییراتی ایجاد خواهد کرد. تحلیلگران این مؤسسه... ادامه مطلب

نمایش کریمه درون مرزهای روسیه روی اپلیکیشن نقشه اپل جنجال آفرین شد

اوایل این هفته خبر رسید که اپل در نسخه های بومی از اپلیکیشن Maps خود از کریمه به عنوان بخشی از خاک روسیه یاد کرده است که این مساله اعتراض وزیر امور خارجه اکراین را برانگیخت.این اقدام اپل بعد از توافقی صورت می گیرد که میان این شرکت و دولت روسیه در رابطه با معرفی منطقه... ادامه مطلب

مدل 5.4 اینچی آیفون 12 از نمایشگر گرانقیمت سامسونگ بهره می برد

طبق جدیدترین گزارشی که در یک سایت کره ای منتشر شده، آیفون 12 در سه مدل با نمایشگر 6.7 اینچی، 6.1 اینچی و 5.4 اینچی به بازار عرضه خواهد شد.«مینگ چی-کو»، تحلیلگر با سابقه اپل تا پیش از این پیش بینی کرده بود که آیفون 5G سال 2020 از راه می رسد. حال سایت کره ای... ادامه مطلب

آیفون ۱۲ با ۶ گیگابایت رم و دوربین ۴ گانه معرفی خواهد شد

هنوز چند ماه از معرفی آیفون ۱۱ نگذشته ولی با این حال شاهد اخبار مربوط به آیفون ۱۲ هستیم. جدیدترین جزئیاتی که از پرچمدار سال ۲۰۲۰ کمپانی اپل منتشر شده، خبر از رم ۶ گیگابایت و دوربین ۴ گانه می‌دهند. همچنین گفته می‌شود که آیفون‌های جدید از تکنولوژی 5G پشتیبانی خواهند کرد.ابتدا بگذارید به افزایش... ادامه مطلب

اپل می خواهد خاطره تلخ مشکلات iOS 13 دیگر تکرار نشود

اپل می خواهد روش جدیدی را برای تست قابلیت های جدید سیستم عامل iOS و iPadOS در پیش بگیرد تا از خاطره تلخ iOS 13 را به دست فراموشی سپرده و از دست باگ های بی پایان خلاص شود.به گزارش بلومبرگ این شرکت می خواهد نسخه های آزمایشی یا «بیلد های روزانه» را با قابلیت... ادامه مطلب

نظرات ۲۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟