سامسونگ در مانیتورهای UHD جدید خود از تکنولوژی FreeSync شرکت AMD پشتیبانی می کند

در یک همکاری غیر منتظره سامسونگ و AMD اعلام کرده اند قصد دارند تا تکنولوژی FreeSync کارت های گرافیکی AMD را به خط تولید مانیتورهای UHD سامسونگ که در سال آینده مورد بهره برداری قرار می گیرند بیاورند. بر مبنای این همکاری هدف دو شرکت جذب کاربرانی است که می خواهند کارت گرافیکی و نمایشگرشان علاوه بر نمایش دقیق رنگ ها و ارائه ی رزلوشن بالا در پردازش و نمایش تمامی فریم های مرتبط به یک بازی کامپیوتری نیز به درستی عمل نماید.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

FreeSync راه حلی است که AMD برای یک مشکل دیرینه تحت عنوان Screen Tearing ارائه کرده است. در اثر Screen Tearing کاربر ممکن است بر روی نمایشگر خود به صورت همزمان ترکیبی از دو فریم پردازش شده توسط کارت گرافیکی را مشاهده نماید، یا اینکه نیمی از دو فریم به صورت همزمان نمایش داده شوند، این موارد مواقعی رخ می دهند که خروجی کارت گرافیک سرعتش بالاتر یا ناهماهنگ با نرخ دوباره سازی (Refresh Rate) مانیتور باشد.

AMD قبلاً به کاربران خود توصیه می کرد تا اجازه دهند در صورت پشتیبانی مانیتورشان از DisplayPort Adaptive Sync کارت گرافیک مسئولیت تنظیم نرخ دوباره سازی نمایشگر را به عهده گیرد تا مشکل Screen Tearing برطرف شود، که این امر با توجه به عدم بهره گیری بخش اعظمی از کاربران از دیزپلی پورت (نوعی پورت خروجی مانیتور) راه حل کامل و جامعی محسوب نمی شد.

در سوی دیگر انویدیا برای رفع این مشکل به کاربران کارت های گرافیکی جی فورس قابلیت هماهنگ سازی با عنوان G-Sync را عرضه کرده بود و برای استفاده از آن لازم بود ماژول خاصی به مانیتور وصل شده و کار هماهنگ سازی تعداد فریم های خروجی با Refresh Rate مانیتور را عهده دار شود. از زمان معرفی این تکنولوژی توسط انویدیا تعداد محدودی از تولید کنندگان مانیتور ماژول یاد شده را در یک یا دو مدل از محصولاتشان به صورت داخلی به کار گرفتند، اما سامسونگ هرگز حاضر به تولید چنین مانیتوری نشد.

امروز دلیل این تصمیم برند کره ای که چند وقتی است رابطه ی خوبی با انویدیا ندارد و بر سر تعدادی پتنت کارشان به دادگاه نیز کشیده شده است، مشخص گردید. این شرکت قصد دارد در طول سال آینده ۵ مانیتور با پشتیبانی از تکنولوژی FreeSync کمپانی AMD که ساز و کارش مشابه G-Sync انویدیا است وارد بازار نماید.

مدل مانیتورهای یاد شده که همگی UHD هستند عبارتند از UD590 که در ابعاد ۲۳.۶ و ۲۸ اینچ عرضه خواهد شد و UE580 که ۲۳.۶، ۲۷ و ۳۱.۵ اینچی خواهد بود. سامسونگ می گوید احتمالاً تکنولوژی FreeSync را در کلیه محصولات خط تولید مانتیورهای UHD اش خواهد گنجاند و برای آشنایی بیشتر با مدل هایی که تازه معرفی شده اند و مشخص گشتن قیمتشان لازم است تا ماه مارس سال آینده منتظر بمانیم.

سرور ابری

نظرات ۱۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟