اتومبیل های خودران چگونه حمل و نقل را برای همیشه تغییر خواهند داد؟

اتومبیل های خودران امروزه چیزهایی لوکس به حساب می آیند و حتی شاید ما را به یاد فیلم های علمی تخیلی بیاندازند. اما با ورود به سال ۲۰۱۵ اوضاع احتمالا اندکی متفاوت می شود. ممکن است اتومبیل های خودران نتوانند به سرعت جایگزین ماشین های معمولی و راننده ها شوند، اما این خودروها در این سال و سال های آینده با چه سرعتی وارد زندگی ما خواهند شد؟

در این مطلب گفته ها و ناگفته ها در خصوص این خودروها و تغییری که می توانند در حمل و نقل و سبک زندگی ما داشته باشند پرداخته شده. با دیجیاتو در ادامه همراه باشید.

چرا اتومبیل های خودران باید وارد زندگی مان شوند؟

2-Jurvetson_Google_driverless_car_trimmed-640x426

بیایید ابتدا از خود سوال کنیم که اصولا چرا این خودروهای رباتیک باید به خیابان ها و جاده ها وارد شوند؟ پاسخ ساده است: این خودروها فاقد قید و بندها و محدودیت های انسانی هستند.

همه می دانیم که ما آدم ها در کل راننده های بی نقصی نیستیم. ما تحت شرایط جاده و خیابان و ترافیک عصبانی می شویم، بیش از توجه به مسیر به تلفن هوشمند یا سایر چیزها توجه داریم و اگر ما با عابر یا اتومبیل تصادف نکنیم احتمال اینکه راننده ای دیگر با ما تصادف کند وجود دارد. گاهی اوقات حتی ما با اجسام و اشیاء ثابت هم تصادف می کنیم! بد نیست بدانید در آمریکا سالانه ۳۰ هزار نفر در تصادفات خودرو کشته می شوند. آمار های کشور عزیز خودمان را هم که بارها خوانده و شنیده اید.

اما در مقابل، اتومبیل های خودران در قیاس با ما راننده های پر از ایراد، به مراتب امن تر هستند. آنها خوابالوده نمی شوند، حواسشان به چیز دیگری پرت نمی شود، هیچ نقطه کوری در اطراف ماشین ندارند و هیچ فکر و خیالی ذهنشان را درگیر نمی کند. تنها چیزی که این ربات ها به آن می اندیشند رسیدن از نقطه الف به نقطه ب در بالاترین حد امنیت است. این خودروها حتی ممکن است با یکدیگر مکالماتی برقرار کنند تا بتوانند با سرعت و امنیتی بیشتر مسافران خود را به مقصد برسانند.

اتومبیل های خودران گوگل پس از طی هزاران کیلومتر مسیر آزمایشی تنها دو تصادف بسیار ناچیز داشته اند که مقصر آن تصادف ها هم رانندگان انسانی بوده اند.

البته نباید مزایای حمل و نقل انسانی را هم دست کم گرفت. اما در حال حاضر حداقل برخی وسائل حمل و نقل خودکار را می توان در بسیاری از کارخانه ها، انبارها و معادن به کار گرفت.

تکنولوژی اتومبیل های خودران چگونه است؟

3-Googles_Lexus_RX_450h_Self-Driving_Car-620x500

خودروهای گوگل از یک چشک لیزری که بر روی سقفشان نصب شده برای ترسیم یک نقشه سه بعدی از محیط اطرافشان استفاده می کنند. اطلاعات دریافتی با نقشه هایی که از پیش به ماشین داده شده ترکیب می شوند تا مجموعه این داده ها برای راندن امن ماشین و گذر از موانع مورد استفاده قرار گیرد.

اغلب این خودروها سنسورهای دیگری نیز با خود دارند که از جمله آنها ۴ رادار در جلو، عقب و طرفین ماشین است که دید کافی را به ماشین می دهد. همچنین یک دوربین در کنار آینه عقب قرار گرفته تا علائم و چراغ های راهنمایی را تشخیص دهد. به علاوه یک GPS، واحدی برای اندازه گیری اینرسی و ابزاری برای شناسایی وضعیت چرخ ها نیز در این خودروها وجود دارد که وضعیت مکانی و حرکتی خودرو قابل تشخیص باشد.

در ویدئوی زیر که در واقع پرزنتیشنی از دانشگاه استنفورد است، پروفسور سباستین ترون و کرسی اورمسون که مهندس گوگل است پروژه اتومبیل خودران گوگل را تشریح می کنند.

[videojs mp4="http://cdn.digiato.com/How+Google's+Self-Driving+Car+Works%20copy.mp4"]

درون خودروی گوگل چگونه است؟

در ویدئوی زیر که مربوط به سال ۲۰۱۲ است، یکی از اولین نمونه های خودروهای گوگل توسط استیو ماهان برای گشت زنی مورد آزمایش قرار می گیرد.

[videojs mp4="http://cdn.digiato.com/Self-Driving+Car+Test_+Steve+Mahan.mp4"]

جالب ترین بخش داستان این است که استیو با ۹۵ درصد فقدان بینایی، از نظر قانون فردی نابینا محسوب می شود. و این خودرو خودران گوگل نشان می دهد که زندگی او می تواند به طور چشمگیری تغییر یابد.

همچنین اخیر گوگل از گروهی کوچک از خبرنگاران مانتن ویو نیز دعوت کرد تا ماشین خودرانش را تجربه کنند. کِیسی نیوتون از سایت ورج این تجربه را اینگونه بیان کرده است:

«اسپینوزا روی صندلی راننده نشست و ماشین به آرامی حرکت کرده و در مسیر قرار گرفت. تنها چیزی که می توان گفت این است که یک کامپیوتر واقعا داشت رانندگی می کرد؛ چرخ ها به صورت مستقل و بدون دخالت جانبی در حال حرکت بودند و فرمان هم مستقل حرکت می کرد، انگار که در دیزنی لند باشی.»

در واقع اتومبیل های خودران گوگل با سیستم خودکار و نیمه خودکار (که توسط راننده قابل کنترل باشند) تجهیز شده اند. اما امسال سرگئی برین از نمونه تازه ای از ماشین های خودران گوگل را رونمایی کرد که حداقل به ظاهر جذاب تر از نمونه های قبلی بود. این نمونه تازه کاملا خودکار بود. هیچ فرمان، پدال گاز یا ترمزی در کار نبود و حتی اگه می خواستید نمی توانستید آن را برانید.

در ویدئوی زیر حرکت این نمونه را تماشا کنید.

[videojs mp4="http://cdn.digiato.com/A+First+Drive.mp4"]

پتانسیل های بالقوه

ماشین های خودکار حالا اینجا هستند و در حال کار کردن. نباید شکی داشته باشیم که ما آنها را در سال های آتی در خیابان ها و جاده ها خواهیم دید. البته در این برهه گوگل چند مشکل قانونی برای عرضه آنها بازار دارد.

برای مثال یک وکیل در این باره می گوید قانونی برای استفاده از این تکنولوژی در برخی ایالت ها و کشورها نیست و در برخی مناطق دیگر فعل 'رانندگی' در قانون تنها به انسان ها اطلاق شده. استفاده از این ماشین ها به اعمال تغییر در برخی قوانین هم نیاز دارد.

در همین زمینه برخی قوانین در برخی مناطق اصلاح شده اند. در آمریکا، ایالت های کالیفرنیا، نوادا، میشیگان و فلوریدا قوانینی که ورود اتومبیل های خودران به جاده ها را محدود می کرده اصلاح کرده اند.

4-Driverless_Car_States-640x396

آینده حمل و نقل چه خواهد بود؟

به نظر می رسد آینده حمل و نقل برای همیشه متفاوت از امروز خواهد شد. از لحاظ قانونی طی سه تا پنج سال آینده همه موانع برداشته خواهند شد و این خودروها به واسطه پتانسیلی که در امنیت و عملکرد بهتر دارند می توانند ظرف یک تا دو دهه بسیار تا بسیار بهتر از رانندگان انسانی باشند. بله؛ تعجب نکنید. کار به جایی می رسد که باید در مورد اجازه رانندگی دادن به آدم ها بازنگری شود. البته باز هم مسائلی وجود دارند که جابجا کردن ما توسط ربات ها را به چالش می کشند.


شما چه فکر می کنید؟ آیا با توصیف هایی که در بالا شد، دوست دارید ماشین های فعلی با نمونه های کامپیوتری و خودکار تعویض شوند؟

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

گوگل فایبر اینترنت ۲ گیگابیت بر ثانیه را با قیمت ماهانه ۱۰۰ دلار ارائه می‌کند

گوگل اعلام کرد سرویس اینترنت پرسرعت این شرکت به نام «فایبر» از اواخر سال جاری میلادی اینترنت ۲ گیگابیت بر ثانیه را با هزینه ماهانه ۱۰۰ دلار در برخی از شهرهای آمریکا ارائه می‌کند.گوگل اعلام کرد از اواخر سال جاری میلادی سرویس «گوگل فایبر» اینترنت ۲ گیگابیت بر ثانیه (۲۵۰ مگابایت بر ثانیه) را به... ادامه مطلب

رونمایی گوگل از باندل سخت افزاری Series One برای اتاق‌های جلسات

گوگل از محصولات «Google Meet Series One» رونمایی کرد که مجموعه‌ای از سخت افزارهای ویدیو کنفرانس برای اتاق‌های جلسه محسوب می‌شود.این دستگاه‌ها که با همکاری لنوو ساخته شده‌اند، از دوربین‌ها و میکروفن‌های قدرتمندی استفاده می‌کنند که به علت وجود ماژول‌های شتاب‌دهنده «Coral M.2» و واحدهای پردازشی تنسور «Edge» از هوش مصنوعی بهره می‌برند.تلاش‌های سخت افزاری... ادامه مطلب

شکایت ۳ میلیارد دلاری از گوگل به اتهام سواستفاده یوتیوب از داده‌های کودکان

یک گروه مدافع حقوق بشر به اتهام ردیابی غیرقانونی کودکان بریتانیایی توسط یوتیوب از گوگل شکایت کرد.این شکایت از طرف بیش از پنج میلیون کودک بریتانیایی زیر ۱۳ سال و خانواده آنها تنظیم شده و از گوگل درخواست غرامت ۲ میلیارد پوندی (تقریبا ۳ میلیارد دلار) کرده است. «Duncan McCann»، محقق و مدافع حریم خصوصی... ادامه مطلب

گوگل می‌خواهد تا سال ۲۰۳۰ تماما از انرژی پاک استفاده کند

گوگل مدعی شد به عنوان اولین کمپانی بزرگ در دنیا تمام کربن دی اکسید تولید شده در طول تاریخ این شرکت را متوازن سازی (Offset) کرده است.گوگل می‌گوید با اتخاذ سیاست آفست کربن (carbon offset) مثل کاشت درخت تمام کربن دی اکسید تولید شده توسط دیتاسنترها و ساختمان‌های این شرکت در طول تاریخ را جبران... ادامه مطلب

گوگل تاریخ معرفی گوشی‌های پیکسل 5 و 4a 5G را مشخص کرد

گوشی‌های هوشمند «گوگل پیکسل 5»، «پیکسل 4a 5G»، «کروم کست» جدید و  اسپیکر هوشمند جدید گوگل روز چهارشنبه ۹ مهرماه ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران ( ۳۰ سپتامبر) رسما معرفی می‌شوند.گوگل دعوت نامه رویداد رونمایی محصولات جدید خود را برای اصحاب رسانه ارسال کرده است. در بخشی از متن ارسال شده، نام محصولات جدید گوگل... ادامه مطلب

چین مدعی دستیابی به برتری کوانتومی شد؛ ساخت کامپیوتری قوی‌تر از Sycamore گوگل

یک فیزیکدان چینی مدعی ساخت یک کامپیوتر کوانتومی با عملکرد بسیار بالاتر نسبت به رقبای غربی شده که البته در آینده باید چنین ادعایی مورد تایید قرار بگیرد.«پن جیانوی»، فیزیکدان دانشگاه «علم و فناوری چین» در تاریخ ۱۵ شهریور در سخنرانی خود در دانشگاه «Westlake» از دستیابی به برتری کوانتومی خبر داد. این فیزیکدان ادعا... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۳۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟