شماره سوم ماهنامه تخصصی سلام‌دنیا منتشر شد

شماره سوم ماهنامه تخصصی سلام‌دنیا منتشر شد

پیش از این با نشریه سلام‌دنیا در دیجیاتو آشنا شده اید. این ماهنامه تخصصی در حوزه دنیای نرم افزارهای آزاد و بازمتن به پوشش اخبار و اطلاعات مفید می پردازد.

سلام دنیا به صورت الکترونیک و رایگان ارائه می شود. هم اکنون شماره سوم آن منتشر شده است. در ادامه در کنار دریافت لینک دانلود رایگان این شماره نگاهی اجمالی به بخش های آن داشته باشید.

در سومین شماره که با عنوان «قلم آزاد فارسی، سخت افزار آزاد» منتشر شده، گزارش ویژه ای در خصوص محدودیت ها و کمبودهای قلم فارسی دیجیتال به چاپ رسیده است. در این گزارش به عدم وجود فونت های فارسی استاندارد، مصاحبه ای با دامون خانجانزاده در این رابطه می خوانید، در خصوص حمایت های حقوقی از قلم فارسی دیجیتال، تاریخچه فونت های فارسی و ویژگی های یک قلم فارسی استاندارد نیز گزارش هایی در این پرونده ویژه منتشر شده است.

در بخش معرفی در رابطه با سیستم عامل های آزاد موبایل، دنیای بازمتن اینترنت اشیاء، معرفی ابزاری برای مدیریت پروژه و ... می خوانید.

گزارشی از جشن انتشار اوبونتو ۱۴٫۱۰، به همراه مقالاتی در رابطه با چهارمین همایش نرم افزارهای آزادی استان البرز، معرفی گروه کاربران لینوکس مشهد و چندین مقاله دیگر در بخش جامعه کاربردی از این شماره در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

پرونده این شماره نیز به معرفی ربات پاپی، سخت افزار بازمتن آردوینو، ابزارهای بازمتن برای توسعه سیستم های امبدد صنعتی و مقاله ای در رابطه با رزبری پای پرداخته است.

در بخش مقالات تخصصی این شماره نیز به معرفی پایتون و مقایسه ویژگی های نسخه های ۲ و ۳ آن پرداخته شده. همچنین در رابطه با پیش نیازهای پشتیبان گیری از اطلاعات، رمزگذاری با کمک GnuPGP، ابزارهای مدیریت کنترل تغییرات و ساخت وبسایت در گیت هاب مقالات مفیدی وجود دارند.

در انتها نیز داستانی تخیلی از هارلن الیسون آمده که خواندن آن برای علاقمندان به داستان های تخیلی جذابیت خواهد داشت.

cover[3]

برای دانلود این شماره به سایت سلام دنیا و این صفحه مراجعه کنید.

نظرات ۱۹
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato