آیا بیت کوین در انتظار روزهای روشن است؟

پیش از کاهش قیمت بیت کوین، اواخر سال گذشته میلادی ارزش هر سکه آن به ۱۰۰۰ دلار رسید. اما پس از نوسانات متعددی که در این ارز دیجیتال به وجود آمد در حال حاضر با قیمتی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار معامله می شود.

با وجود اینکه آن روزها گذشته به نظر می رسد برای بیت کوین همه چیز دوباره رو به رشد خواهد بود. در ادامه نگاهی به وضعیت بیت کوین در سال آتی میلادی خواهیم داشت. با دیجیاتو همراه باشید.

در دهه گذشته میلادی افراد زیادی در مورد بیت کوین -که در سال ۲۰۰۹ میلادی به دنیا شناسانده شد- چیزی نمی دانستند. این ارز دیجیتال اما مفاهیم زیادی را در همین چند سال تغییر داده است.

تا به حال داستان های فراوانی در مورد میلیونرهای بیت کوینی نقل شده است. با افزایش قیمت این ارز در سال گذشته، افراد بسیاری از اینکه پولی خرج خرید آن نکرده اند تاسف خوردند. با وجود قیمت ۱۰۰۰ دلاری آن در سال گذشته، بد نیست بدانید قیمت هر سکه از آن درست دو سال پیش (در اواخر ۲۰۱۲) حدود ۱۰ تا ۱۳ دلار بود.

برادران دوقلوی Winklevoss که یکی از صرافی های بیت کوین شناخته شده را در اختیار دارند پیش بینی کرده اند ارزش بیت کوین روزی به ۴۰ هزار دلار هم می رسد که ارزش بازار این ارز را به ۴۰۰ میلیارد دلار خواهد رساند. این پیش بینی البته چندان هم بعید به نظر نمی رسد.

کسب و کارهای بسیاری کم کم شروع به قبول کردن بیت کوین کرده اند. وردپرس از اواخر ۲۰۱۲ این ارز را به عنوان ارزی جهت دریافت پول از کاربران پذیرفت. اگر به خاطر داشته باشید Dell هم اخیرا پشتیبانی از این ارز را به سرویس ها و فروشگاه های آنلاینش اضافه کرد. استارتاپ ها و شتابدهنده های استارت آپ نیز بر روی بازارهای وابسته به بیت کوین تمرکز بیشتری کرده اند.

coindesk-bpi-chart-1

سرمایه گذاران اکنون در مورد بیت کوین اندکی نامطمئن هستند. آنها نمی دانند باید در خصوص این ارز چه کنند. ارزش سکه های بیت کوینی بر آنها محرز است اما پتانسیل این سکه های دیجیتال در کوتاه مدت حاشیه اطمینانی ندارد. سرمایه گذاران حتی شاید در میان مدت هم نتوانند سرمایه گذاری روی بیت کوین را عاقلانه به حساب آورند.

در مجموع اما تعداد کیف پول های بیت کوینی رو به افزایش است. چیزی که برای خریداران بالقوه جذابیت ایجاد می کند. این کیف پول ها در واقع حاوی کلیدهایی دیجیتال هستند که مقدار مشخصی از سکه های بیت کوین را آزاد می کنند و می توان آنها را خرج کرد. درست شبکه کیف پول فیزیکی که کارت های بانکی و اعتباری را در خود نگه می دارد.

تعداد کیف پول های بیت کوینی موجود، در پایان سه ماهه سوم سال جاری میلادی نزدیک به ۶٫۵ میلیون تخمین زده می شود. این عدد در مقایسه با سال گذشته ۵٫۲ میلیون افزایش نشان می دهد. البته بر اساس گزارشی که پیش از این توسط رویترز منتشر شده اغلب این کیف ها خالی هستند. تخمین زده می شود تنها بین ۲۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار کیف پول حاوی سکه باشند. این نشان می دهد افراد زیادی کیف پول خود را ایجاد کرده اما در واقع برای خرید سکه و نگهداری سکه ها در آن اقدام نکرده اند.

سرمایه گذاران و رسانه ها اخطار داده اند که امسال سرمایه گذاری روی بیت کوین با توجه به درصد کاهش قیمتش بدترین انتخاب بوده است. این واقعیتی است که حتی کسانی که کاملا به بیت کوین معتقدند هم تصدیق می کنند. افزایش قیمت بیت کوین بدون توجه به میزان هزینه های تامین تکنولوژی های مورد نیاز برای به دست آوردن آن، ارزش واقعی ایجاد نمی کند. البته قابلیت انتقال بیت کوین یکی از مهمترین عواملی است که توانسته ارزش آن را در معاملات بالا نگه دارد.

آدام دراپر -موسس شتابدهنده Boost VC- می گوید: من فکر می کنم در جایگاه یک دارایی [بیت کوین] کماکان بهترین بازدهی را دارد. ما در حال بهبود اوضاع هستیم. اوضاعی که در آن که کمترین تفکرات سرمایه گذاری روی بیت کوین وجود دارد.

با افزایش قیمت بیت کوین، اوضاع برای این ارز رو به راه است. بدون در نظر گرفتن اینکه کدام بخش از اکوسیستم بیت کوین می تواند مهمتر و موثرتر باشد، توجه و جذابیت عمومی به این ارز دیجیتال نمی تواند باری منفی داشته باشد. پس اگر ما رشد قیمت بیت کوین در ۲۰۱۵ را نبینیم، حتما افزایش میزان استفاده از آن را شاهد خواهیم بود.

مایکروسافت اخیرا در شراکتی با Bitpay اقدام به عرضه برخی خدماتش با واسطه بیت کوین کرده است. در واقع این دومین شرکت بزرگی است که به این بازار وارد شده و تصمیم می گیرد بیت کوین را -با وجود کاهش قیمتش- به ارزهای مورد قبولش وارد کند.

با این فرض که ارزش بیت کوین در سال ۲۰۱۵ افزایش واهد یافت شما باید از خود بپرسید چه رویداد یا رویدادهایی اتفاق خواهند افتاد.

آدام دراپر معتقد است تاثیر چنین اتفاقی می تواند ارز دیجیتال را برای ما قابل دسترس تر کند. به گفته او: «من هنوز هم سرسختانه و دیوانه وار به بیت کوین معتقدم و به نظر من شش ماه آینده بسیار هیجان انگیز خواهد بود.»

مرکز شتابدهنده آدام دو بار در سال بر روی ۲۰ تا ۳۰ شرکت سرمایه گذاری می کند. مرکز او تمام بودجه خود را بر روی استارت آپ های وابسته به بیت کوین هزینه کرده است.

معاملات بیت کوین به پایین ترین سطح خود در این موقع از سال رسیده اند و این بخش اعظمی از ارزش ایجاد شده در سال گذشته را کم کرده است. اما دراپر و سایر کسانی که به بیت کوین امید بسته اند معتقدند با توجه به اینکه حباب بیت کوین ترکیده است، آینده آن باید هیجان انگیز و مثبت باشد.

مطالب مرتبط

چرا سامسونگ و مایکروسافت حالا بیشتر از هر زمانی به یکدیگر نیاز دارند؟

گذشته از رونمایی‌هایی سخت‌افزاری‌اش، مراسم تازه سامسونگ نشان‌دهنده نزدیک‌ترین رابطه سامسونگ و مایکروسافت در تاریخچه این دو شرکت بود. دو کمپانی مورد بحث با یکدیگر وارد همکاری شده‌اند و این همکاری هرچیزی، از باندل‌های گیمینگ موبایل گرفته تا بهینه‌سازی اپلیکیشن‌ها و یکپارچه‌سازی‌های نرم‌افزاری را شامل می‌شود. این دو حتی اعلام کردند که بزودی می‌توانید چندین... ادامه مطلب

۲ حمله سایبری به «اتریوم کلاسیک» طی یک هفته؛ میلیون‌ها دلار به یغما رفت

هفته گذشته اتریوم کلاسیک با حمله ۵۱ درصد مواجه شد و حالا برای دومین بار، این شبکه مورد حمله مشابه قرار گرفته و حداقل ۴۰۰۰ بلاک بازنویسی شده‌اند.بر اساس گزارشی که توسط «الکسی استودنوف» از شرکت «Bitquery» منتشر شده، فرد مهاجم در حمله اول توانسته به ۸۰۷,۲۶۰ اتریوم دست پیدا کند. طبق تخمین این گزارش،... ادامه مطلب

گزارش عملکرد شرکت سرمایه‌گذاری توسعه کارآفرینی بهمن: یک راهنمای جذب سرمایه برای استارتاپ‌ها

شرکت سرمایه‌گذاری بهمن گزارش جامعی از عملکرد خود و سرمایه‌گذاری‌هایش در استارتاپ‌ها منتشر کرد. این شرکت که توسط جمعی از فعالان کارآفرینی فناورانه و نوآورانه به وجود آمده، گزارشی از وضعیت عملکرد منتشر ساخته که می‌تواند رهنمون بسیاری از تیم‌ها برای آشنا شدن با پروسه سرمایه‌گذاری و حواشی آن باشد. در این گزارش درباره این... ادامه مطلب

بیل گیتس: خرید تیک ‌تاک توسط مایکروسافت جام زهر است

مایکروسافت و توییتر به دنبال تصاحب بخشی از فعالیت‌های تیک تاک هستند و اخیرا هم‌بنیانگذار غول نرم افزار آمریکایی، بیل گیتس قرارداد میان این شرکت و پلتفرم اشتراک ویدیو را جام زهر توصیف کرده است.بیل گیتس اخیرا در مصاحبه‌ای با Wired، به این موضوع اشاره کرده که فروش بخشی از تیک تاک به مایکروسافت آسان... ادامه مطلب

انتقاد مایکروسافت از اپل به خاطر عدم انتشار xCloud در اپ استور: تبعیض قائل می‌شوید

سرویس استریم بازی xCloud که مایکروسافت ماه آینده آن را منتشر می‌کند، به خاطر محدودیت‌های اپ استور در دسترس کاربران آیفون و آیپد قرار نمی‌گیرد.سرویس Xbox Game Pass و قابلیت xCloud آن به کاربران اجازه استریم صدها بازی روی گوشی را می‌دهد. حال اپل می‌گوید چون امکان بررسی تمام بازی‌های موجود در Game Pass وجود... ادامه مطلب

چرا مایکروسافت به دنبال خرید تیک‌تاک است؟

تلاش مایکروسافت برای تصاحب تیک‌تاک در نگاه اولی کمی عجیب به نظر می‌رسد. ردموندی‌ها در این سال‌ها نه تنها به سرویس‌های کاربر محور چندان تمایلی نداشته‌اند، بلکه از خیر بعضی از آنها مثل سرویس استریم موسیقی «گروو موزیک»، لوازم جانبی «کینکت»، گجت مایکروسافت بند، ویندوز فون و سرویس «میکسر» گذشته است. این شرکت در عوض... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟