آیا شیائومی با الهام از اپل شرکتی ۴۶ میلیارد دلاری شده است؟

اخیرا و پس از افزایش ۱٫۱ میلیارد دلاری سرمایه شیائومی، ارزش این شرکت چینی به ۴۶ میلیارد دلار رسیده است. این رقم حتی از مجموع سرمایه گذاری ها روی Uber -که ۴۱ میلیارد دلار ارزش دارد- نیز بیشتر است و این شرکت را به یکی از ارزشمندترین شرکت های حوزه تکنولوژی تبدیل می کند.

البته این بحث چیزی جدا از رشد ۳۰۰ درصدی سال به سال فروش برای این شرکت است، اما تولید محصولات با سود بسیار کم به هر شکل در سال گذشته سودی ۵۶ میلیون دلاری را برای این شرکت ساخت.

در ادامه با دیجیاتو باشید تا بدانیم الهام گیری از محصولات اپل تا چه حد روی این میزان فروش و انباشت سرمایه برای شیائومی موثر بوده است.

اما مواردی نیز وجود دارند که این شرکت را به کپی برداری از اپل متهم می کنند. در واقع مدیران هر دو شرکت در این مورد اظهار نظر کرده اند. جانی آیو شباهت بیش از حد محصولات تولیدی شیائومی به طراحی های اپل را 'دزدی' تعبیر کرده است.

Apple's Magic Trackpad
Apple's Magic Trackpad
jpeg-1
Xiaomi Mi Router Mini

او در مصاحبه ای با سایت Vanity Fair گفته بود: 'وقتی شما برای اولین بار چیزی را می سازید، نمی دانید موفقیت آمیز خواهد بود یا خیر. شما ۷ تا ۸ سال را صرف کار بر روی آن می کنید و پس از نتیجه گیری سایرین آن را کپی می کنند. من فکر می کنم این چیزی به جز دزدی و تنبلی نیست.'

و در پاسخ Hugo Barra رئیس بخش جهانی شیائومی نیز به سایت The Verge با 'احساسی' خواندن این اتهامات گفت: «اگر شما دو طراح با مهارت های مشابه باشید بروز چنین حسی در نتیجه نهایی اجتناب ناپذیر است.»

iPhone 5s
iPhone 5s
Xiaomi Mi4
Xiaomi Mi4

به هر حال قضاوت پس از مقایسه تولیدات دو شرکت نگاه اتفاق می افتد. به سادگی می توان با تماشای محصولات اپل و شیائومی به شباهت آنها پی برد.

Apple TV
Apple TV
Mi Box
Mi Box

تلفن های هوشمند، تبلت ها و دستگاه های پخش آنلاین کاملا شبیه هم هستند. به طوری که می توان گفت کار از مرز 'الهام گیری' گذشته است.

iPhone 5c
iPhone 5c
Xiaomi's MiPad
Xiaomi's MiPad

البته اپل پیش از این در مقابله با سامسونگ در کپی برداری از محصولاتش کاهلی کرده و حالا سامسونگ بزرگترین فروشنده تلفن هوشمند در دنیاست. و شاید شیائومی نیز به سامسونگ نگاه کره و در فکر مبارزه با لنوو و هواوی باشد. اما نگرانی کلی تمامی تولید کنندگان تلفن هوشمند، طراحی محصولات نیست. بلکه کاهش میزان سود مارژینال در این بازار اشباع شده نگرانی اصلی آنهاست.

Screen Shot 2014-12-30 at 11.18.57

ویجیاتو

نظرات ۵۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟