آیا اپل قصد استفاده از نمایشگرهای OLED در محصولات آینده اش را دارد؟

بر اساس گزارشی که خبرگزاری Nikkan Kogyo Shimbun شیمبون منتشر کرده، کمپانی چینی Foxconn قصد دارد تا به زودی تولید پانل های OLED را در یک کارخانه ی تازه تاسیسش آغاز نماید. گفته می شود قرار است خط تولید های این کارخانه به صورت اختصاصی قطعات مورد نیاز محصولات اپل را تولید نمایند و از همین رو احتمال می رود غول تکنولوژی ساکن کوپرتینو قصد داشته باشد تا به زودی این نوع از نمایشگرها را در محصول و یا محصولاتش به کار بندد.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

ظاهراً پانل های OLED مورد بحث قرار است در سال آینده و به صورت محدود مورد تولید قرار گیرند، که از همین رو احتمال می رود اپل فعلاً قصد آزمایش اینگونه نمایشگرها را داشته و شاید در آینده از آنها در یکی از محصولاتش استفاده نماید.

در حالی که هیچ سندی در رابطه با سفارش انبوه تولید پانل های OLED از جانب اهالی کوپرتینو وجود ندارد محصول هدف این نمایشگرها نامشخص هستند و برخی از منابع گمانه زنی نموده اند که شاید این کمپانی قصد داشته باشد در نسل بعدی آیفون هایش از آنها بهره بگیرد. البته احتمال به کار بستن پانل های مذکور در ساعت اپل و حتی آیپد های آتی نیز وجود دارد.

تفاوت بین نمایشگرهای LCD کنونی مورد استفاده در آیفون و پانل های صفحه نمایش OLED در چیست؟

در درون LCD های کنونی کریستال مایع به کار بسته شده که از طریق تابش یک بک لایت روشن گشته و رنگهای مختلف در آن تولید می گردد، در پانل های OLED عناصر تولید رنگ جداگانه ای به کار بسته شده و نور نیز توسط همین المان ها پدید می آید و دیگر نیازی به بک لایت مجزا وجود ندارد.

نمایشگرهای OLED تصاویر با کیفیت تر و دقیق تری را به نمایش در می آورند و این مزیت را دارند تا بخش هایی از صفحه نمایش که در حال نشان دادن مشکی خالص است را خاموش نموده و سبب صرفه جویی در مصرف انرژی شوند. در پانل های مورد بحث زاویه دید گسترده تری هم وجود دارد و بر خلاف LCD ها وقتی از کناره ها به آنها می نگرید دیگر خبری از اعوجاج تصاویر نیست.

شاید این سئوال را بپرسید که چرا هنوز محصولات برندی همانند اپل با تکنولوژی LCD تولید می شوند؟ پاسخ بسیار ساده است چون نمایشگرهای تحت این تکنولوژی به مراتب ارزان تر هستند و سبب کاهش قیمت نهایی محصول می گردند و البته در برخی موارد می توانند سود بیشتری را برای تولید کننده نیز به همراه داشته باشند.

هنوز دقیقاً مشخص نیست چرا کوپرتینویی ها تعداد محدودی OLED را به Foxconn سفارش داده اند ولی از شواهد اینطور به نظر می رسد که آنها قصد ساخت چند نمونه ی اولیه محصول با این تکنولوژی از نمایشگرها را داشته و شاید در آینده در صورتیکه آزمایشات به درستی پیش رود تولید انبوه و گسترده تر را آغاز نمایند، مسلماً با گذشت زمان جزئیات این امر بیشتر مشخص خواهد شد.

نظرات ۳۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟