طرح مفهومی که در آن تلفن های ماژولار تبدیل به ابر رایانه می شوند

طرح مفهومی که در آن تلفن های ماژولار تبدیل به ابر رایانه می شوند

یکی از مزایا یا در واقع نقاط قوت اسمارت فون های ماژولار نظیر پروژه آرا یا پازل فون این است که ضایعات را کاهش می دهند. اما تا به امروز کمتر در مورد اینکه چگونه می توان از ماژول های معدوم شده این تلفن ها استفاده نمود، حرفی به میان آمده است.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

در فنلاند شرکتی به نام Circular Devices فعالیت می کند که پروژه ساخت پازل فون را نیز دنبال می کند. پاسخ این کمپانی به پرسشی که در بالا مطرح شد پازل کلاستر یا نوعی ابر رایانه مقیاس پذیر است.

ساختار این ابر رایانه بسیار ساده است: زمانی که مالک یکی از همین پازل فون ها تصمیم می گیرد تا «مغز» تلفن ماژولار خود (یا در واقع همان واحد پردازشی اش) را ارتقاء دهد، می توان ماژول قدیمی را به نوعی تغییر کاربری داد و از آن در یک کامپیوتر همه کاره استفاده نمود.

مجموعه ای از چیپست های قدیمی اسمارت فون ها که توان پردازشی کافی برای تبدیل نمودن پازل کلاستر به یک ابر رایانه قدرتمند را دارند در کنار یکدیگر قرار می گیرند و از این طریق عمری دوباره به آن ماژول ها بخشیده می شود.

در این طرح مفهومی برای تأمین انرژی علاوه بر امکان استفاده از منابع تغذیه معمول، امکان استفاده از ماژول باتری پازل فون ها نیز فراهم آمده است.

کمپانی سازنده این ابر رایانه اعلام کرده که «موارد مصارف پازل کلاستر بسیار گسترده است و از تحقیق و تحلیل داده گرفته تا سرویس های کلاود خانگی و موارد دیگری که نیاز به پردازش موازی دارند همه را در بر می گیرد.»

در تصاویر اولیه منتشر شده از این ابر رایانه، ظاهر آن شبیه به یک مکعب کوچک به نظر می آید که در وهله نخست قادر است تنها چند ماژول را بپذیرد اما در ادامه می توان واحدهای متعددی را با یکدیگر ترکیب نمود تا یک کامپیوتر قدرتمندتر را ایجاد کرد.

در حال حاضر پازل کلاستر تنها یک مدل مفهومی است با این حال به نظر می آید که فراتر از تعدادی ایده خام روی یک تخته سفید باشد.

PuzzleCluster-A4-rev3-flatten_lr.0

نظرات ۱۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato