کاهش زیان سونی به خاطر فروش خوب حسگرهای تصویری و PS4

کاهش زیان سونی به خاطر فروش خوب حسگرهای تصویری و PS4

بدنبال فروش بیش از انتظار حسگرهای تصویری و کنسول های بازی PS4 سونی، مدیران این شرکت ژاپنی پیش بینی کرده اند که میزان زیان خالص آن برای سال ۲۰۱۴ کمتر از رقم برآورد شده باشد.

براساس نتایج اولیه ای که امروز پیرامون عملکرد مالی سونی به انتشار رسید، این غول فناوری و سرگرمی احتمالا زیان خالصی معادل با ۱۷۰ میلیارد ین (۱.۴ میلیارد دلار) را برای سال ۲۰۱۴ میلادی به ثبت خواهد رساند.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

لازم به ذکر است که رقم اعلام شده در حدود ۲۶ درصد کمتر از زیان ۲۳۰ میلیارد ینی است که این کمپانی در سال گذشته میلادی برای خود پیش بینی کرده بود.

همچنین انتظار می رفت که سود عملیاتی سه ماهه سوم این شرکت به رقم ۱۷۸.۳ میلیارد ین (۱.۵۱ میلیارد دلار) برسد و این در حالی است که درآمد آن در سه ماهه منتهی به ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۴ با افزایشی ۶ درصدی به رقم ۲.۵۶ تریلیون ین رسید.

این نتایج نخستین نشانه های رسمی از سلامت مالی شرکت یاد شده پس از مورد حمله قرار گرفتن توسط هکرها است که آنها را مجبور نمود برای چندین هفته شبکه کامپیوتری خود را تعطیل کرده و نتایج عملکرد مالی سه ماهه شان را با کمی تأخیر منتشر نمایند.

از سوی دیگر چندی است که فشارها روی سونی موبایل که در زمینه ساخت اسمارت فون، تبلت و دیگر گجت های موبایل فعالیت می کند، افزایش یافته. سود اندک سونی در این واحد مدیران کمپانی یاد شده را بر آن داشته که تا ماه مارس ۲۰۱۶ (اسفند ۱۳۹۴) ۱۱۰۰ نفر دیگر از نیروهای خود را اخراج نمایند.

پیشتر نیز اعلام شده بود که ۱۰۰۰ فرصت شغلی از این واحد حذف خواهند شد که با احتساب ۱۱۰۰ جایگاه شغلی ذکر شده، مجموعا ۲۱۰۰ نفر از کارکنان واحد موبایل سونی ظرف یک سال آینده کار خود را از دست داده و شمار کارکنان آن با کاهشی ۲۸ درصدی به رقم ۵۰۰۰ نفر تقلیل می یابد (البته باید یادآور شویم که دفتر سونی موبایل در ایران این خبر را تکذیب کرد).

گفتنی است که در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۴، سونی مجموعا ۱۲ میلیون اسمارت فون اکسپریا را به فروش رساند و سود عملیاتی واحد موبایل آن در حدود ۸۰ میلیون دلار اعلام شد.

این در حالی است که میزان فروش گجت های موبایل این کمپانی در مدت مشابه سال قبل برابر با ۸ میلیون و در طول سه ماهه تابستان نیز ۹.۹ میلیون عدد اعلام شده بود که این مسأله می تواند نشان دهنده رشد خوب سونی در واحد موبایل باشد.

کازو هیرای مدیر عامل کمپانی یاد شده نیز این تصمیم را نکته ای کلیدی در تلاش هایش برای حفظ این بخش بحران زده خواند.

پیش بینی ها همچنین حکایت از آن دارد که درآمد سه ماهه سوم سونی از بخش بازی و خدمات شبکه افزایشی ۱۷ درصدی را نسبت به سال قبل تجربه کرده و رقمی برابر با ۵۳۱.۵ میلیارد ین باشد که این افزایش در وهله نخست به خاطر فروش خوب PS4 در تعطیلات سال جدید بوده است.

از کل مبلغ یاد شده ۲۹۲.۹ میلیارد ین آن (۲.۴۲ میلیارد دلار) به فروش حسگرهای تصویری این کمپانی مربوط می شود که افزایشی برابر با ۳۸.۶ درصد را تجربه کرده.

سونی در نظر داشت که نتایج مربوط به درآمدهای خود در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۴ را امروز منتشر کند اما در اواخر ماه ژانویه امسال درخواستی را جهت تمدید مهلت ارائه اطلاعات مالی خود (از ۲۷ بهمن ۹۳ به ۱۱ فروردین ۹۴) تقدیم آژانس خدمات مالی ژاپن نمود.

این درخواست نشان می دهد که شرکت مذکور پس از «بروز یک اختلال جدی در سیستم های شبکه [سونی پیکچرز] از جمله تخریب سخت افزار شبکه و درز حجم بالایی از داده های این سیستم ها» همچنان مشغول کار روی اپلیکیشن های کامپیوتری بسیار مهمی بوده است.

گروهی که خود را #GOP می خوانند مسئولیت این حملات را بر عهده گرفته و اظهار داشته اند که به اطلاعات داخلی سونی دست یافته اند.

این موارد نقض امنیت ظاهرا جدی تر و فراتر از چیزی است که در وهله نخست به نظر می آمد. در جریان حملات سایبری علیه سونی پیکچرز، هکرها اطلاعات شخصی ۴۷۰۰۰ هنرمند معروف و کارکنان فعلی و سابق سونی را منتشر نمودند.

این گروه همچنین فیلم های اکران نشده و ایمیل های رد و بدل شده میان مدیران سونی پیکچرز را نیز انتشار دادند. با این همه، علیرغم توجهی که به دنبال این حملات هکی به سونی معطوف شد، کمپانی مورد بحث انتظار ندارد که این موراد تأثیری بر درآمدهایش بگذارد.

برخی گزارشات نیز هزینه ای که در نتیجه این حملات بر سونی تحمیل شد را حتی تا ۱۰۰ میلیون دلار تخمین زده اند اما مایکل لینتون مدیر عامل کمپانی مورد بحث در ماه گذشته میلادی اظهار داشت که این رقم «کمتر از میزانی است که حتی تصورش را نمایید». وی در ادامه گفت که بیمه کلیه خسارت های ناشی از این هک را متقبل خواهد شد.

سونی اعلام داشته که مبلغ ۱۵ میلیون دلار را برای «بررسی علل این حملات و جبران خسارات ناشی از آن» تخصیص خواهد داد.

نظرات ۳۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato