اپل به خاطر نقض پتنتی که به سال 1997 باز می گردد به دادگاه کشیده شد

اپل به خاطر نقض پتنتی که به سال 1997 باز می گردد به دادگاه کشیده شد

مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT)، اپل و تأمین کنندگانش را به خاطر نقض پتنتی که گفته می شود به سال 1997 باز می گردد تحت پیگرد قانونی قرار داده است.

این مؤسسه مدعی شده که در کامپیوترها و دستگاه های موبایل شرکت مورد بحث از نوعی قرص سیلیکونی (یک برش نازک از یک نیمه‌رسانا مانند بلورهای سیلسیم است که در ساخت تراشه‌های الکترونیکی و دیگر ریزابزارها کاربرد دارد) بهره گرفته شده که با استفاده از نوعی تکنیک برش لیزری تولید گردیده اند و این روش نیز 15 سال قبل توسط دو مرد به ثبت رسید.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

مؤسسه مذکور شکایت خود را در دادگاه فدرال بوستون مطرح کرده و ادعا می کند که شرکت میکرون تکنولوژی زمانی که از این تکنیک برای تولید چیپ های نیمه رسانای دی رم برای محصولاتی چون آی فون و آی پد بهره می گرفت، از این حقیقت آگاه بود.

این پتنت همانگونه که در ابتدا گفته شد، شامل روشی برای برش پیوند میان دو مدار متصل به یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرد. گفتنی است صاحبین امتیاز پتنت یاد شده پرونده مربوط به آن را در سال 1997 میلادی تسلیم اداره ثبت امتیازها و علائم تجاری ایالات متحده آمریکا نمودند.

با این همه، MIT حقوق مربوط به امتیاز یاد شده را متعلق به خود دانسته و در پرونده قضایی اش خواهان دریافت خسارات ناشی از کاربرد چیپ هایی گشته که با استفاده از تکنیک یاد شده تولید گردیده اند.

در موردی مشابه، در سال 2013 میلادی، دانشگاه بوستون نیز اپل را به خاطر نقض پتنتی که در سال 1997 میلادی به ثبت رسیده بود، مورد پیگرد قانونی قرار داد.

آن پتنت به یک قطعه الکترونیکی بسیار کوچک مربوط می شد و دانشگاه بوستون نیز یک شرکت حقوقی در تگزاس را به خدمت گرفت تا در ازای دریافت مبلغی، اپل و دیگر شرکت های حوزه فناوری را به خاطر نقض امتیاز مذکور تحت پیگرد قرار دهد.

شرکت حقوقی یاد شده نیز به دنبال دریافت حکم ممنوعیت فروش آی فون 5 بود و یکی از تحلیلگران حوزه فناوری پیش بینی کرده بود که دانشگاه بوستون می تواند با دریافت 75 میلیون دلار از پیگیری پرونده خود صرف نظر نماید و با یک سازش دو طرفه آن را مختومه کند.

patent-apple

نظرات ۱۹
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.