کاوشگر Opportunity پس از یازده سال از خط پایان اولین ماراتن فرازمینی عبور کرد

کاوشگر Opportunity پس از یازده سال از خط پایان اولین ماراتن فرازمینی عبور کرد

هم اکنون بیش از یک ربات بر پهنه ی مریخ وجود دارد و به کنکاش در این سیاره ی مرموز می پردازند. اخیراً ناسا تائید کرده یکی از این ربات ها یعنی کاوشگر "Opportunity" موفق گشته از اولین خط پایان مسابقه ی ماراتن فرازمینی عبور نماید (کاوشگر مذکور در ژانویه سال ۲۰۰۴ بر روی سطح مریخ فرود آمده).

سازمان ملی هوانوردی و فضایی ایالات متحده در هفته ی جاری تائید نموده که ربات ۶ چرخ آنها مسافتی برابر با ۲۶.۲۱۹ مایل (۴۲.۱۹۵ کیلومتر) را بر روی سطح مریخ پیموده و بدین ترتیب اولین رباتی محسوب می گردد که توانسته به یک ماراتن فرا زمینی خاتمه دهد.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

John Callas، مدیر پروژه ی کاوشگر "Opportunity" در این زمینه توضیح می دهد که "این اولین باری به حساب می آید که یک ساخته ی دست بشر توانسته بر روی سطح سیاره ای دیگر و به غیر از زمین چنین فاصله ای را طی نماید و نباید از خاطر برد نخستین دفعات تنها یکبار اتفاق می افتند."

کاوشگر مذکور تا به حال موفق گشته بسیار فراتر از انتظارات عمل کند. در ابتدا "Opportunity" قرار بود تنها پروژه ای برابر با ۹۰ روز مریخ را به سرانجام برساند، اما حالا نزدیک به ۱۰ سال است که در این سیاره حضور دارد و کشف های قابل توجهی را صورت داده که از جمله ی آنها می توان به یافتن آثاری از وجود آب بر سطح مریخ در گذشته های دور اشاره کرد.

مسیر طی شده توسط کاوشگر کنجکاوی بر روی سطح مریخ
مسیر طی شده توسط کاوشگر فرصت بر روی سطح مریخ

هر چند هنوز دقیقاً مشخص نیست کاوشگر مذکور تا چه زمانی می تواند به مریخ پیمایی خودش ادامه دهد اما نسخه ی دیگری از آن آن یعنی کاوشگر Spirit در سال ۲۰۱۰ از حرکت باز ایستاده و بدل به یک ایستگاه ثابت تحقیقاتی شده است.

"Opportunity" هم البته بدون مشکل نیست، این ربات دچار پوسیدگی تدریجی شده که این مسئله بر عملکرد سیستم های کامپیوتری اش اثرگذار بوده؛ حافظه ی فلش آن نیز به خاطر دفعات بالای نوشتن و خوانده شدن داده دچار نقص های فنی گشته و به درستی کار نمی کند.

Callas در دسامبر سال گذشته گفته بود: "بر حسب میزان استفاده ای که تا کنون از کاوشگر Opportunity کرده ایم به عقیده ی ما او در سلامت کامل قرار دارد ولی هر لحظه نیز این احتمال می رود که نقص فنی پیش آمده و عمرش خاتمه یابد."

وی می افزاید: "وضعیت این مریخ نورد مشابه افراد مسنی است که شرایط جسمانی و سلامت خوبی دارند، هر روز پیاده روی می کنند و به نظر سرحال می آیند اما همیشه احتمال دارد در نیمه های یک شب دچار حمله قلبی شده و جان خود را از دست بدهند. بنابراین ما هم برای رخ دادن چنین اتفاقی در مورد Opportunity آماده هستیم."

ویجیاتو

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato