ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

بتسدا به چه قصدی در E3 امسال کنفرانس برگزار می کند؟

بتسدا امسال قرار است در کنار سونی، مایکروسافت، الکترونیک آرتز، یوبیسافت و شاید نینتندو، در E3 کنفرانس برگزار کند! جسورانه ترین تصمیمی که یک ناشر بزرک می تواند در حین برگزاری بزرگترین رویداد خبری سال بگیرد، ...

محسن وفانژاد
نوشته شده توسط محسن وفانژاد | ۷ فروردین ۱۳۹۴ | ۲۱:۰۰

بتسدا امسال قرار است در کنار سونی، مایکروسافت، الکترونیک آرتز، یوبیسافت و شاید نینتندو، در E3 کنفرانس برگزار کند! جسورانه ترین تصمیمی که یک ناشر بزرک می تواند در حین برگزاری بزرگترین رویداد خبری سال بگیرد، شاخ به شاخ شدن با کنسول سازهای بزرگ است. درست زمانی که سونی و مایکروسافت تا به دندان مسلح شده اند تا یکدیگر را قتل عام کنند، ناشر بزرگ دیگری از راه می رسد.

کنفرانس های چند سال اخیر را اگر تماشا کرده باشید، مسلما متوجه شده اید که سونی و مایکروسافت بیش از اینکه بر نمایشی جذاب برای کاربران توجه داشته باشند، به شکستن استخوان یکدیگر فکر می کنند. در این میان، یوبیسافت هر از گاهی یک پروژه بلند پروازانه و از پیش شکست خورده معرفی می کند و الکترونیک آرتز هم به بدترین شکل ممکن، رسانه ها را با اجراهای فوق العاده ضعیف خود خشمگین می کند.

بتسدا از جان E3 چه می خواهد و در دل این بلبشو چه برای ارائه دارد؟

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

چندی پیش به اطلاع تان رساندیم که ناشر بازی Elder Scrolls و Fallout، قرار است در E3 امسال کنفرانسی مخصوص به خودش برگزار کند. پس از شنیدن این خبر، همه ما چند لحظه مکث کردیم و سریعا نامی آشنا را به یاد آوردیم: Fallout 4. عنوانی که اگر در E3 امسال هم رونمایی نشود باید آن را در کنار Half Life 3 قرار داد.

در هر حال، یک کنفرانس E3 به قدری بزرگ هست که بتسدا یا هر شرکت دیگری قصد معرفی چندین بازی در آن را داشته باشد و نه یک بازی بزرگ. بنابراین اصلا بعید نیست که اولین بار تصاویر گیم پلی Doom جدید را ببینیم، بسته های الحاقی The Elder Scrolls Online معرفی شود و بسیاری اتفاقات دیگر رخ دهد.

تنها می دانیم که شانس معرفی Fallout 4 بسیار بالاست و در کنار این خبر خوش، بتسدا عناوین دیگری هم برای نمایش دارد. نباید فراموش کرد که سال هاست E3 جولان گاه سونی و مایکروسافت با کنسول های شان بوده و بتسدا برای اینکه تاب مقاومت داشته باشد، باید با دست پر حاضر شود.

پا در کفش بزرگان

E3 تنها زمانی است که بتسدا می تواند بزرگی خود را به تمام دنیا ثابت کند. می خواهند مردم آن ها را در حد و اندازه یوبیسافت و الکترونیک آرتز ببینند (هر دو شرکت نامبرده کنفرانس های خود را بین دو کنفرانس اصلی مایکروسافت و سونی می گنجانند.

بتسدا عملا می خواهد بگوید که بازی های ما در حد و اندازه فیفا، Assassin's Creed، بتلفیلد و فار کرای خوب است.

مسلما بتسدا خودش را با الکترونیک آرتز و یوبیسافت در یک سطح می بیند، همانطور که بسیاری دیگر اینگونه فکر می کنند اما E3 واقعا جایگاه بزرگان است. E3 فقط یک دور همی برای اهالی گیم نیست. میلیون ها نفر وقتی که فیل اسپنسر روی استیج می رود وی را تماشا می کنند.

صدها خبرنگار و وبلاگ نویس از تاثیراتی که گرفتند می نویسند و سرنوشت بازار را برای یک سال مشخص می کنند. سرمایه گذاران به دنبال ایده های خلاق اند و توسعه دهندگان تازه کار به دنبال سرمایه. کافیست ایده خود را در E3 به نمایش در آورید تا دنیای سرگرمی به شما بنگرد.

اگر اولین نیستی، آخرین که هستی

Nights600

ریکی بابی راست می گفت. نمایش بتسدا در روز یکشنبه پیش از E3 رخ خواهد داد، یعنی دو روز قبل از شروع رسمی نمایشگاه و یک روز قبل از کنفرانس های اصلی. طبق سنت گذشته، مایکروسافت اولین کنفرانس روز دوشنبه را برگزار می کند، کنفرانسی که دو ساعت به طول خواهد انجامید و سپس نوبت به الکترونیک آرتز، یوبیسافت و سونی می رسد.

اما بتسدا نقشه هایش را برای یک شنبه شب کشیده، تنها چند ساعت پیش از کنفرانس مایکروسافت. باید اعتماد به نفس بالایی داشته باشند، چرا که درست پس از شروع توفان، اخبار بتسدا ممکن است به سرعت فراموش شوند.

با پیوستن بتسدا به الکترونیک آرتز و یوبیسافت، باید خوشحال بود که یک ناشر دیگر هم از کنفرانس های مایکروسافت و سونی خارج می شود. البته این را باید بدانید که یوبیسافت و الکترونیک آرتز هم همیشه در کنفرانس های مایکروسافت و سونی حضور دارند اما عمدتا نمایش های اصلی در کنفرانس های خودشان صورت می گیرد و برای نمایش ثانویه نوبت به کنسول سازها می رسد.

بنابراین شاید کنفرانس مایکروسافت و سونی هم پر باشد از نمایش های بتسدا. برای مثال Doom در کنفرانس مایکروسافت نمایش دومی خواهد داشت و Fallout 4 در کنفرانس سونی. کسی چه می داند.

با حضور در E3، بتسدا خودش را ضعیف هم خواهد کرد. وقتی که می تواند در شرایطی مناسب تر و دور از هیاهوی E3 غوغای تبلیغاتی به پا کند، چرا باید خودش را در مرکز شلوغی قرار دهد؟

باید خاطر نشان کرد که بتسدا وارد جایگاهی می شود که سال ها پیش، نینتندو و اکتیویژن با آن بدرود گفتند. نینتندو دیگر کنفرانس های پر هزینه برگزار نمی کند و به یک ویدیوی از پیش ضبط شده کفایت می کند. اکتیویژن هم با وجود اینکه نمایش خاصی برگزار نمی کرد اما باید هزینه های گزافی را متقبل می شد تا آشر، امینم و فارل ویلیامز را به لس آنجلس بکشاند.

مبالغ بسیار هنگفتی است که از جیب صاحبین سرمایه خارج می شود تا یک نمایش درخور توجه به وجود آورند. این ارقام حتی برای اکتیویژن هم با سرمایه میلیارد دلاری اش سنگین است.

نمایش

با برگزاری این کنفرانس، بتسدا به سونی و مایکروسافت می گوید که بدون کمک آن ها هم می تواند راه خود را بپیماید. این پیام مهمی است که برای شرکت های کنسول ساز مخابره می شود.

بالاتر از همه چیز، یک نمایش با این ابعاد، به صرف تبلیغ بازی ها برگزار می شود، نه یک بازی، چندین و چند بازی که قرار است طی ۱-۲ سال آینده منتشر شوند. نمی توانید یک ساعت کنفرانس داشته باشید و و فقط Fallout 4 و Doom به خورد ملت دهید.

اینجا E3 است و همه در حال آتش بازی اند. زنیمکس مدیا، صاحب بتسدا است و رابط های هالیوودی بسیاری دارد. بنابراین هیچ بعید نیست که در کنفرانس بتسدا، چهره های آشنای هالیوودی را ببینیم که به تبلیغ بازی ها می پردازند.

اما بگذارید به سراغ بازی هایی برویم که احتمال معرفی شان وجود دارد.

Fallout 4

fallout3

این بزرگترین اتفاقی است که همه آرزویش را دارند. حتی با یک تیز ساده و چند ثانیه ای، بتسدا می تواند هوش از سر رسانه ها و دنیای سرگرمی بپراند. هر چه قدر حجم این رویداد بزرگتر باشد، شور و اشتیاقی که مردم نشان می دهند هم طبیعتا بیشتر خواهد شد. هیچ کس نمی داند که تیم توسعه دهنده اسکایریم، پس از اتمام پروژه کار روی چه عنوانی را آغاز کرده.

بارها و بارها شایعاتی در مورد Fallout 4 منتشر شده اما هیچ کدام به واقعیت نپیوستند. مسئله دیگری که باید مد نظر داشت این است که زنیمکس سال ها برای The Elder Scrolls Online نقشه کشید و سرمایه برای آن گذاشت اما آنطور که باید می شد، نشد.

آیا تجربه ها و همچنین هزینه هایی که شده پایه و اساس Fallout MMO را گذاشته؟ شاید دقیقا آن چیزی نباشد که طرفداران دوست داشته باشند بشنوند اما به هر حال بتسدا چنین گزینه ای را هم پیش روی خود دارد.

Dishonored 2

dishonored

ساخت این پروژه تقریبا تائید شده و می دانیم که نسخه دوم در حال ساخت است اما هیچ خبر رسمی و معتبری در ارتباط با آن منتشر نشده. بتسدا پس از موفقیت نسخه اول اعلام کرد که حتما به فکر نسخه های بعدی خواهند بود و حالا تقریبا دو سالی می شود که تولید بازی و بسته های الحاقی آن به اتمام رسیده.

DisHonored 2 کجاست؟ آیا در کنفرانس E3 شاهد رونمایی این عنوان خواهیم بود؟

Battlecry

1401291368-cossack-gadgeteer-redband

بتل کرای یکی از دو عنوانی است که بتسدا در E3 سال گذشته به نمایش در آورد. عنوانی که قرار است اولین تجربه این شرکت در فضای بازی های آنلاین رایگان باشد.

چندین قهرمان با قابلیت های مختلف دوشادوش یکدیگر قرار می گیرند تا تیم حریف را از پای در بیاورند. به جز بتل کرای، شرکت هایی چون GearBox و Blizzard هم در حال توسعه عناوین مشابهی هستند که عرصه را به بتسدا تنگ می کند.

Doom

 DOOM__Teaser_Trailer_Still_1_1405510680

Doom در Quakcon سال گذشته به صورت خصوصی نمایش داده شد و چند رسانه محدود توانستند بازی را مشاهده کنند. در E3 هم تیزر کوتاهی از بازی به نمایش در آمد و جز اعلام حضور دوباره، هیچ چیز جدیدی برای گفتن نداشت.

۱-۲ سال دیگر سالگرد معرفی Doom خواهد بود و هنوز این بازی منتشر نشده. البته بارها گزارش شده که Doom چندین بار از ابتدا ساخته شده و وقتی مورد پسند قرار نگرفته به طور کل فراموش شده اما این بار دیگر قضیه به حدی جدی است که بتسدا جرات نمایش آن به رسانه ها را داشته.

به طور قطع می توان گفت بتسدا در این کنفرانس چیزهای زیادی برای نمایش خواهد داشت.

The Elder Scrolls franchise

skyrim_dragonborn

The Elder Scrolls جدید؟ بعید به نظر می آید. احتمالا تمام تیم مشغول ساخت Fallout 4 باشند و زمانی برای TES نباشد.

اما به هر حال این سری بزرگ تر از این حرف هاست. The Elder Scrolls Online قرار است یک هفته پیش از E3 برای کنسول ها هم منتشر شود و چند هفته پیش اشتراک ماهانه آن برداشته شد. یعنی هر کاربر با پرداخت ۶۰ دلار و خرید بازی می تواند به صورت نامحدود این بازی را انجام دهد.

حرفی از بسته های الحاقی تا به حال به میان نیامده اما می دانیم که درآمدزایی زنیمکس از بازار بازی های MMO قطعا فراتر از ۶۰ دلار ابتدایی و البته خریدهای درون بازی است.

احتمال دیگر اینکه اسکایریم ممکن است برای پلی استیشن ۴ و اکس باکس وان بازسازی شود. تقریبا یک سال پیش این خبر شنیده شد اما هیچ وقت به تایید نرسید و حالا زمان خوبی است که بتسدا هر چه در چنته دارد را نشان مان دهد.

یک بازی کاملا جدید

mgk1dks17350aeck4yyc1

بتسدا به قدر کافی جرات دارد که هر از چند گاهی بازی های جدید را امتحان کند. سال گذشته با The Evil Within و سال ۲۰۱۲ با Dishonored بسیار موفق بود اما نباید عناوینی چون Wet، برینک یا Rogue Warrior را فراموش کرد.

بعدی چه خواهد بود و چه کسانی می خواهند آن را بسازند. هر دو عنوان موفق اخیر بتسدا را بازی سازان صاحب نام ساخته اند اما آیا چیز جدیدی هم برای معرفی باقی مانده؟ باید منتظر ماند و دید.

شما از E3 2015 چه می خواهید؟

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (5 مورد)
 • amirhossein
  amirhossein | ۸ فروردین ۱۳۹۴

  امیدوارم بازی های خوبی باشن، نباید روی اسم بازی حساب کرد ، امیدوارم محتوا (داستان و گرافیک و صداپردازی) این بازی ها هم مثل اسم هاشون عالی باشن.

 • Envy
  Envy | ۸ فروردین ۱۳۹۴

  محسن جان دست به قلمت عالیه یعنی یه دونه ای .
  من از بازی های بتسدا فقط عاشق Dishonred ,Fallout , Doom و The Evil Within هستم بقیه رو نمی تونم باهاشون ارتباط برقرار کنم ولی خیلی دوست دارم Dishonored 2 هرچه زودتر معرفی بشه چونکه تم و فضای دوران ویکتوریایی داره و خیلی جذاب و زیباست دوست داری فقط به بناها نگاه کنی فقط گرافیکش رو بالاتر ببره که خیلی رو مخ بود .

 • TROOL
  TROOL | ۸ فروردین ۱۳۹۴

  خیلی خوب بودن

 • poory_gamer
  poory_gamer | ۷ فروردین ۱۳۹۴

  با توجه به این که من با dishonored خیلی نتونستم ارتباط برقرار کنم فقط منتظر fallout 4 هستم.
  درباره ی skyrim هم واقعا فکر نمیکنم تا وقتی بازی هایی مثل dark souls هست و البته bloodborn شرکت بتسدا تو فکر ساختش باشه.

 • HosseinZa
  HosseinZa | ۷ فروردین ۱۳۹۴

  چه بازی هایی خوبی احتمال داره معرفی شه...ممنون آقای وفانژاد
  با Doom موافقم
  ________________
  یه چیزی میخواستم بگم:
  با خودم قبل عید میگفتم دیجی شاید هر شب تو عید تا سیزده یدونه بررسی نهایتا هر یه شب در میون رو میزاره یا برنامه های ویژه اما خبری نیست؟؟!!!؟؟
  نمیدونم من چیزسی نمییبینم یا اصن وجود نداره....
  امیدوارم صدام به گوش مدیر برسه...

مطالب پیشنهادی