پرواز آزمایشی پهپادهای خورشیدی فیسبوک در آسمان برای ارسال سیگنال های اینترنت

پرواز آزمایشی پهپادهای خورشیدی فیسبوک در آسمان برای ارسال سیگنال های اینترنت

پرواز آزمایشی پهپادهای خورشیدی فیسبوک در آسمان برای ارسال سیگنال های اینترنت

فیسبوک طرح هایی بلند پروازانه را در سر دارد و می خواهد امکان اتصال به اینترنت را برای پنج میلیارد نفری که در حال حاضر از دسترسی به آن محروم هستند فراهم نماید و در همین راستا نیز تصمیم گرفته پهپادهای خورشیدی خود را که ابعادی به اندازه هواپیماهای تجاری دارند به آسمان ها بفرستد.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

این پهپادها به گونه ای طراحی شده اند که می تواند سیگنال های اینترنتی را برای نقاطی ارسال کنند که در حال حاضر شبکه های متعارف موبایل امکان دستیابی به آنها را ندارند.

شرکت مورد بحث از سال ۲۰۱۳ تاکنون روی پروژه Internet.org کار می کند و هدفش هم بالا بردن سطح دسترسی افراد به اینترنت است. در این پروژه قرار است که علاوه بر رفع محدودیت های دسترسی به شبکه های موبایل و اینترنت، هزینه بالای استفاده از اطلاعات و سخت افزار مورد نیاز برای این منظور نیز کاهش یافته و محدودیت های منابع گران قیمت برق و فقدان دستیابی به محتوی در زبان های اصلی هم مرتفع گردد.

فیسبوک در نظر دارد که به واسطه همکاری با بزرگانی همچون نوکیا و سامسونگ به این اهداف جامه عمل بپوشاند و امکان دسترسی همه انسان ها به اینترنت و شبکه های موبایل را فراهم نماید. یکی از راهکارهایی هم که در همین راستا ارائه گردیده، نوعی پهپاد خورشیدی است که سیگنال های اینترنتی را به اطراف ارسال می کند.

این پرنده در اصل یک هواپیمای بدون سرنشین هم اندازه با بوپینگ ۷۴۷ است که در سال گذشته نیز نمونه کوچکتری از آن با موفقیت آزمایش شد و حالا فیسبوک باور دارد که با توسعه بهتر تکنولوژی ها و باتری های خورشیدی وارد فاز تازه ای شده و آمادگی لازم برای استفاده از این هواپیماهای بدون سرنشین را دارد.

facebook-internet-drone-537x323

لازم است تاکید کنیم که پرواز این پرنده ها هم اکنون در مرحله تست قرار دارد اما می توانیم اطلاعاتی مختصر در رابطه با آنها را در اختیارتان قرار دهیم: برای نمونه این هواپیماها قادرند در ارتفاعات ۶۰ تا ۹۰ هزار پایی از سطح زمین پرواز کنند و با استفاده از لیزر سیگنال های اینترنت را برای نواحی دور افتاده دنیا ارسال کنند.

براساس خبری که در نیویورک تایمز منتشر شده فیسبوک در نظر دارد ناوگانی ۱۰۰۰ عددی از این پهپادها را به اقصی نقاط دنیا بفرستد با این همه جی پاریخ نایب رئیس واحد مهندسی این شرکت به وال استریت ژورنال گفته است که برحسب میزان موفقیت این پروازهای آزمایشی در مورد آینده این پروژه تصمیم گیری خواهند کرد.

نظرات ۱۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل