اختراعی ساده اما خلاقانه، تزریق و تهیه نمونه خون را آسان تر می کند

اختراعی ساده اما خلاقانه، تزریق و تهیه نمونه خون را آسان تر می کند

اختراعی ساده اما خلاقانه، تزریق و تهیه نمونه خون را آسان تر می کند

فرو رفتن سوزن نوک تیز درون پوست و گوشت و سپس بیرون کشیدن محتویات درون رگ های خونی، نه تنها برای کودکان، بلکه برای بزرگسالان هم تجربه ای دردآور است. اما اختراع جدید دانشجویان دانشگاه رایس منجر به پدید آمدن دستگاهی شده که محل تزریق را حین برداشت خون، کاملا بی حس می کند.

این تیم ۳ نفره دستگاهی توسعه داده اند که متشکل از یک سیلندر کوچک پرینت شده با کفه ای فلزی در یک انتهایش است. درون سیلند یک بار مصرف، دو محفظه وجود دارد، درون یکی آب قرار کرده و درون دیگری آمونیوم نیترات.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

زمانی که آب و آمونیوم نیترات با یکدیگر ترکیب می شوند، یک واکنش شیمیایی رخ می دهد و محلولی بسیار سرد به وجود می آید. سرمای ایجاد شده از طریق کفه فلزی به پوست منتقل می شود و فرآیند تزریق را آسان تر می کند.

اما چرا پزشکان باید استفاده از این دستگاه را به کمپرس های یخ (آیس پک ها) ترجیح دهند؟ دانشجویان معتقدند که دستگاه آن ها فرآیند بی حس سازی و تزریق را در یک آن انجام می دهد و بسیار تکامل یافته تر از شیوه های قدیمی است.

اما از آنجایی که توسعه دهندگان وسیله مذکور، دانشجویان سال اولی هستند و هنوز واحد درسی دانش پیشرفته مواد را پشت سر نگذاشته اند، محلولی که در انتها درون دستگاه ساخته می شود بسیار ابتدایی است.

گرگ آلیسون در بیانیه ای گفت: "به این دلیل که ما مهارت های لازم در برخی از بخش ها را نداریم، مجبور بودیم که به راه حلی بسیار ساده تر فکر کنیم. محدود بودن، ما را به راهی بسیار خلاقانه و در عین حال ساده و ظریف رساند."

آلیسون که دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر است در کنار اندی ژانگ، دانشجوی زیست مهندسی و مایک هوآ، دانشجوی مهندسی مکانیک این دستگاه را ساخته اند که می تواند در عرض ۶۰ ثانیه محل مورد نظر را بی حس کند؛ پیشرفت قابل ملاحظه ای نسبت به دیگر راه های سنتی است.

این تیم حالا در پی ثبت پتنت دستگاه شان است. آن ها می گویند اگرچه وسیله ای که ساخته اند می تواند در حوزه های دیگر هم مورد استفاده قرار بگیرد اما استانداردهای آن ها برای استفاده های پزشکی است.

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل