انقراض ماموت ها به سبب کاهش تنوع در میان آن ها بوده است

واکاوی ژنوم دو ماموت بزرگ نشان می دهد که چند نسل آخر ماموت ها شدیدا بی دفاع و مستاصل بوده اند. جمعیت شان رو به کاهش بوده و در برابر سرمای طاقت فرسا هم پاسخ مناسبی برای ارائه نداشته اند. بررسی ژنوم این دو ماموتی که ده ها هزار سال با یکدیگر فاصله زمانی داشته اند، به محققین نشان داد که در طول زمان، این موجودات تا چه حد دستخوش تغییرات زیست محیطی شده اند.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

تور کیش

ژنوم قدیمی تر، متعلق به ماموتی 45 هزار ساله از اهالی سیبری است و ژنوم دوم برای ماموتی 4300 ساله است که بقایای آن را در جزیره های قطب شمال یافته اند. دانشمندان معتقدند ماموت دوم جزو آخرین ماموت هایی است که روی کره خاکی نفس می کشیده.

البته ژنوم تنها از یک ماموت به دست نیامده و برای تکمیل پروژه از 10 نمونه مختلف کمک گرفته شده. دانشمندانی از روسیه، سوئد و ایالات متحده آمریکا گرد هم آمدند تا نمونه ها را بررسی کنند. اغلب نمونه ها از جزیره Wrangel به دست آمده، جزیره ای در سواحل شرقی روسیه که دانشمندان معتقدند خانه آخرین ماموت ها هم بوده.

نمونه ها به محققین کمک کرد تا متوجه شوند چگونه در دوران چهارم زمین شناسی، دوره پلیستوسین، ماموت ها به مرور زمان تغییر کردند و به نقطه ای رسیدند که بقا برای شان امکان پذیر نبود. هر چه به زمان حال نزدیک تر می شدیم، ژن ماموت ها تنوع کمتری می یافت و تنوع کمتر در زیست شناسی به معنای شانس پایین برای بقا است.

در مقابل، هر چقدر تنوع میان یک گونه جانوری بیشتر باشد، امکان بقا شدیدا افزایش می یابد. حتما شنیده ای که می گویند زرافه ها در تلاش برای رسیدن به غذا، گردن خود را می کشیدند تا به نوک درختان برسند. همین صفت هم به نسل های بعد منتقل شده.

اما یک جای کار می لنگد، صفات اکتسابی قرار نیست به نسل بعدی منتقل شود و جایگاهی هم در ژنوم موجود زنده ندارد. اما آن دسته از زرافه هایی که نسبت به دیگران گردن بلند تری داشتند، شانس بیشتری برای بقا یافتند. نتیجه این شد که زرافه بلند قد با زرافه بلند قد آمیزش جنسی انجام می دهد و فرزندان نیز به احتمال بالا گردن های بلندی دارند.

طی صدها، هزاران و شاید میلیون ها سال، این اتفاق تکرار می شود و با گونه ای کاملا اشتقاق یافته از جد اولیه طرف هستیم. رمز تکامل نیز در همین مسئله است. کاهش تنوع ژنی در ماموت ها به نقطه ای رسید که دیگر تمام جانوران این گونه قادر به محافظت از خود نبودند، در واقع یک فاجعه ژنی منجر به انقراض آن ها شده.

از آنجایی که ژنوم فیل های آفریقایی امروزی تقریبا 99 درصد مشابه ماموت ها بود، دانشمندان برای تکمیل ژنوم ناقص از فیل ها کمک گرفتند. این مدارک 10 سال پیش و در سال 2005 ارائه شدند اما امروز، موفقعیت هر ژن هم مشخص شده.

در مورد دایناسورها بعید به نظر می رسد که علت انقراض مشابه باشد. دایناسورها به قدر کافی متنوع بوده اند اما اگر به مرور زمان طی سال های متوالی این تنوع در میان شان از بین رفته باشد، شاید چنین مسئله ای سبب انقراض شان شده باشد.

منبع:
TheVerge
برچسب ها
تور کیش

مطالب مرتبط

کرگدن سفید شمالی یک قدم به رهایی از انقراض نزدیک‌تر شد

رویان آزمایشگاهی احتمالاً می تواند کرگدن سفید شمالی را از خطر انقراض نجات دهد.زمانی که «سودان»، آخرین کرگدن سفید شمالی نر در کنیا درگذشت دو کرگدن ماده به نام های «فاتو» و «ناجین» تنها باز مانده های این گونه در حال انقراض بودند. اما از آنجا که امکان تولید مثل نداشتند تنها گذر زمان بود که انقراض... ادامه مطلب

کشف فسیل یک پنگوئن غول پیکر با 1.6 متر قد و 80 کیلوگرم وزن

یکی از بامزه ترین جانداران زمین پنگوئن ها هستند. دانشمندان اخیراً فسیلی از یک پنگوئن عظیم الجثه پیدا کرده اند که نشان می دهد این جاندار در گذشته همانند امروز کوتاه قامت و دوست داشتنی نبوده است.دیرینه شناسان در حفاری های خود در شهر وایپارا (Waipara) در جنوب غربی نیوزلند فسیلی از یک گونه منقرض... ادامه مطلب

نگرانی جدید سازمان ملل: انقراض یک میلیون گونه جانوری در آینده نزدیک

نزدیک به یک میلیون گونه تنها به دلیل تاثیرات ما انسان‌ها بر اکوسیستم‌شان در معرض انقراض هستند. تدابیر انسان‌ها در جهت پیشبرد هر چه بهتر رفاه برای هر ملت باعث شده گونه‌های مختلف اندک اندک از سطح کره زمین حذف شوند.شهرسازی‌های بی‌امان منجر به استنشاق کمتر هوای پاک شد. همچنین جنگل‌های پراهمیت زیادی در سرتاسر... ادامه مطلب

تلاش موفق دانشمندان در احیای بافت زیستی یک ماموت

ماموت ها هزاران سال است که منقرض شده اند با این حال اما در سال های اخیر تلاش های زیادی برای بازگرداندن دوباره این موجودات به حیات انجام شده است و کشف گونه ای از ماموت ها تقریبا حدود یک دهه قبل، دانشمندان را بیشتر از قبل به این رویا نزدیک کرده است.این ماموت که... ادامه مطلب

موز در خطر انقراض قرار دارد

پیشتر دانشمندان متوجه شده‌ بودند که تولید موز خوراکی در دنیا دچار مشکل شده و این گونه‌ی گیاهی در حال انقراض است. در آن زمان تحقیقات زیادی صورت پذیرفت و مشخص شد یک نوع موز وحشی به خصوص در ماداگاسکار وجود دارد که می‌تواند به حفظ این میوه کمک کرده و از نابودی آن جلوگیری... ادامه مطلب

آیا تعیین ژنوم ببر تاسمانی به تجدید نسل این جانور منقرض شده منجر می شود؟

ببر تاسمانی پستاندار کیسه‌دار گوشت‌خوار بومی جزیره تاسمانی در استرالیا بود که در قرن بیستم منقرض شد، وحالا به لطف تعیین توالی ژنوم این جانور، برخی دانشمندان عقیده دارند که می توان به این گونه حیات دوباره بخشید.آخرین نمونه ببر تاسمانی که «بنجامین» نام داشت اوایل سپتامبر 1936 در باغ وحش مرد. علی رغم اینکه تا دهه 70 میلادی گزارشاتی از وجود این حیوان منتشر... ادامه مطلب

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟