ساخت نوعی شیشه ضد گلوله با استفاده از خاک رُس توسط پژوهشگران آمریکایی

ساخت نوعی شیشه ضد گلوله با استفاده از خاک رُس توسط پژوهشگران آمریکایی

آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا پیشتر از دستیابی به پیشرفتی قابل توجه در علم مواد خبر داد. این آزمایشگاه، پس از چندین دهه آزمایش و تحقیق موفق به ساخت نوعی ماده شفاف و ضد گلوله شده است که می تواند هر شکلی را به خود بگیرد.

این ماده که با عنوان اسپینل (Spinel) از آن یاد می شود از خاک رُس ترکیبی ساخته شده که در محیط خلا گرم و فشرده گشته و به شکل صفحات شفاف در آمده.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

به گفته دکتر جاس سانگرا سرپرست تیم تحقیقاتی سازنده این گوی، اسپینل در اصل یک ماده معدنی (آلومینات منیزیم) است و مزیت اصلی آن را می توان در استحکام و دوام به مراتب بالاترش در قیاس با شیشه دانست.

علاوه بر این گفته می شود که این محصول در محیط های خشن، سطح حفاظتی بالاتری را از خود به نمایش می گذارد و به همین دلیل می تواند در برابر شن و بارش های شدید مقاومت کند.

37-15r_hotpress_3000x1997

اما نکته جالبی که این ماده در قیاس با شیشه های ضد گلوله (که با فشرده سازی لایه های مختلف شیشه و پلاستیک ساخته می شوند) دارد این است که اسپینل طول موج های مادون قرمز را مسدود نمی کند؛ به بیان دیگر این ماده می تواند اجسام داخلی خود را در برابر دوربین های مراقبتی UAV و یا لنزهای لیزری HEL-MD محافظت کند بی آنکه عملکردشان را تحت تاثیر قرار دهد.

نکته دیگر در رابطه با این ماده وزن بسیار کم آن در قیاس با شیشه های ضد گلوله است. ناگفته نماند که تیم تحقیقاتی سازنده این شیشه هم اکنون در حال برنامه ریزی است تا فرایند تولید اسپینل را با کمک صنعت دفاعی آمریکا عملیاتی نماید.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato