مک بوک جدید اپل تا چه حد از آرمان های استیو جابز فاصله گرفته است؟


استیو جابز

استیو جابز

سبک زندگی ما به واسطه استفاده از گجت های الکتریکی و انفجار آنها در اطرافمان، در حال تغییری فراتر از حد تصور است. باور داریم PC، یا مهم تر از آن Mac، می تواند تبدیل به مرکز ارتباط دیجیتالی در سبک زندگی نوین گردد. این مرکز ارتباطی، ارزش گجت های الکتریکی ما را بیش از پیش بالا برده و استفاده از آنها را نیز آسان تر خواهد کرد.

در سال ۲۰۰۱ استیو جابز دیدگاه های خود را در خصوص پردازش کامپیوتری با جهانیان در کنفرانس MacWorld تقسیم کرد؛ موسس اپل گفت که کامپیوترهای شخصی با توجه به «انفجار گجت های دیجیتالی جدید» در حال وارد شدن به عصری طلایی هستند. همه به «مک» متصل گشته و به شما اجازه می دهند تا به اطلاعات خود دسترسی آسان تری داشته باشید. کامپیوترها، تبدیل به مرکز ارتباط دیجیتالی در زندگی ما خواهند شد.

چهارده سال پس از این سخنان از سوی موسس با ارزش ترین کمپانی جهان، تیم کوک به روی صحنه می آید و با خونسردی مثال زدنی اش «مک بوک جدید» را در دست گرفته و دیدگاه جابز و مرکز ارتباط دیجیتالی اش را بر باد می دهد.

نوت بوک جدید اپل تغییر جهتی بنیادین دارد. دیگر خبری از آن مرکز ارتباطاتی که جابز آن را در ذهن می پروراند نیست؛ همه امور بر فراز ابرهای رخ می دهند. حتی دیگر نیازی به آن پردازنده و چیپست های پر قدرت و پورت های دست و پاگیر هم نیست. حالا اینترنتی تواناتر از ۱۴ سال پیش در اختیار داریم که محتوای رسانه ای و اطلاعات شخصی ما را مدیریت می کند و ظرفیتش هم در طول زمان، دائما در حال گسترش است.

مک بوک می آید تا رویای چنین کاربردی را به حقیقت بدل سازد، می خواهد گجتی خودمختار باشد و از تعامل با سایر دستگاه ها نیز چندان استقبال نمی کند. با دیجیاتو همراه باشید.

دیگر خبری از مرکز ارتباط دیجیتالی نیست

steve-jobs-apple so proud of his products

۶ سال پیش از اینکه آیفون را معرفی کند، می پنداشت که کامپیوترها در مرکزیت همه گجت های دیجیتال خواهند بود. او متصور بود که دوربین، موزیک پلیر، دوربین های فیلم برداری و سایر وسایل الکتریکی همه مستلزم استفاده از یک کامپیوتر شخصی به عنوان مرکزیت خود هستند.

در نتیجه اپل، ماموریتی بزرگ به مک و مک بوک هایش داد و آنها را به پورت و درایو های نوری مجهز کرد تا بتوانند یک مرکزیت بوده و بدل به مدیری توانا گردند. در طول زمان اما سبک زندگی دیجیتالی دست خوش تغییر شد. تغییری که از معرفی برخی از محصولاتی که توسط خود استیو جابز معرفی شدند، سرچشمه می گرفت.

MTI5MzkwMDQzODMwNzMyODEw

آیپاد، آیفون و آیپد (و البته نمونه های اندرویدیشان) توانستند جایگزین بسیاری از گجت های دیگر (نظیر دوربین و موزیک پلیرها) شوند. در ادامه نیز سرویس های آنلاین، سینک شدن iTunes به شکل بی سیم، و البته iCloud توانستند گجت های یاد شده را حتی از قید و بند «کابل» رها سازند. کاربران قادر گشتند تا به سادگی حساب های کاربری، سرویس ها و همچین داده های خود را بدون انجام عملیات فیزیکی و اتصال آنها به مک، در همه دستگاه ها به شکل یکسال داشته باشند.

با دانستن چنین تاریخچه ای، می توان گفت اپل پس از سال ها برنامه ریزی توانسته یک مک بوک ۱ کیلویی را در دستان تیم کوک قرار دهد تا وی نیز با افتخار، بر روی صحنه آمده و تک پورت این نوت بوک را در برابر دیدگان حیرت زده ی ما بگذارد. اپل، راه خود را به سوی آینده می پیماید، دلیل اینکه این محصول نوت بوکی «ناتوان» برای نیازهای امروزی قلمداد می گردد نیز همین موضوع است. به بررسی های مختلف از مک بوک که بنگرید، همه به اتفاق می گویند که نوت بوک جدید از آینده آمده، و برای آینده است. وال استریت ژورنال به آن لقب «ماشین زمان» می دهد در حالی که CNET از مک بوک اپل به عنوان «فصل بعدی در دفتر لپ تاپ ها» یاد می کند.

حق دارند؛ اما نه به خاطر دلایلی که ذکر کرده اند. بلکه بیشتر به این دلیل که پورت USB-C آینده ی همه محصولات الکتریک است؛ از نمایشگرها گرفته تا کابل های شارژ تا کابل های خود آیفون و سایر گجت ها.

داستان به طور کلی اینگونه خلاصه می شود که اپل سطل زباله ای بزرگ ساخته و USB 2.0، USB 1.0، اتصال FireWire، درایوهای نوری و سایر استاندارد های رایج را درون آن پرتاب کرده است.

MTI5MzkwMDk1MzcwMzAwMDM1

در این میان اما نکته ای ظریف وجود داشته که توجه کسی را به خود جلب ننموده: اپل بالاخره قید استاندارد شارژ MagSafe خود را هم زده. این موضوع درب هایی را به سوی سازندگان لوازم جانبی باز خواهد کرد تا بالاخره بتوانند باتری هایی اکسترنال و پشتیبان برای مک بوک بسازند. تا به حال سازندگان شخص ثالث با محدودیت های بسیار زیادی در این خصوص رو به رو بوده اند.

در نگاهی گسترده تر، می توان گفت نوع شارژر مک بوک دیگر برای اپل آن اهمیت سابق را ندارد زیرا این شرکت متوجه این موضوع گشته که پورت و سیم ها، سهمی از آینده به ارث نخواهند برد. هرچقدر به سوی آینده ای آنلاین تر در حرکت هستیم، اهمیت کابل ها و نوع اتصال آنها نیز کمتر خواهد شد.

مک بوک، بدل به کروم بوک اپل شده است

MTIyMzAzNTc3MzA0NjI0NDA5

در عصری زندگی می کنیم که می توان از Word و فوتوشاب بدون نصب اپلیکیشن هایشان، استفاده کرد.

نباید به مک بوک همانند لپ تاپی تمام عیار نگریست. به گونه ای به آن بنگرید که گویی یک «کروم بوک پلاس» در برابرتان قرار گرفته و می تواند اپلیکیشن ها را اجرا نموده و اگر بخواهید، لباسی طلایی هم بر تن کند.

همانگونه که مشخص است، مک بوک جدید از پردازنده ای کم قدرت تر از استانداردهای امروزی بهره برده که از فن نیز در آن خبری نیست - احتمالا دیدگاه اپل چنین بوده که تعداد زیادی از کاربران این نوت بوک، نیازی به پردازشگرهای پر قدرت ندارند؛ در عصری زندگی می کنیم که می توان از Word و فوتوشاب بدون نصب اپلیکیشن هایشان، استفاده کرد.

MTI5MzkwMTYxNjczOTA4MTk0

مک بوک جدید، سوژه ای عالی برای حضور در تصاویر اینستاگرام شماست. 

متاسفانه مک بوک از قدرت بسیار اندک پردازنده اش رنج برده و حتی وظایف ساده اش، نظیر وب گردی را هم نمی تواند به درستی به سرانجام رساند. از آنجایی که نوت بوک مورد بحث می آید تا به سادگی آشنایی ما را با وب و قابلیت هایش بیشتر نماید، نمی توان پذیرفت که همین امر، یعنی استفاده از اینترنت در آن به درستی و راحتی کامل شکل نگیرد. خوشبختانه، بروز رسانی های نرم افزاری می توانند کلیدی بر حل دست کم این یک مشکل باشند.

اما بایید کمی هم خوشبینانه به ماجرا نگاه کنیم. نسخه فعلی مک بوک از همه ی مک های ساخته شده تا به امروز سبک و نازک تر است؛ حتی از محصولی که به دلیل سبکی و باریکی بیش از حدش، جابز نام Air بر آن نهاد و هنگام معرفی، آن را از یک پاکت نامه اداری خارج کرد. عمر باتری مک بوک نیز قابل قبول بوده و ۹ ساعت است؛ چنین عمر باتری در یک نوت بوک به این باریکی، صرفا توسط مهندسی اپل و پر کردن تمام فضاهای داخلی با باتری به دست می آید؛ فضاهایی که به واسطه حذف شدن پورت های مک بوک ایجاد گشته اند.

MTI5MzkwNzU0NjQ3ODMwNDk4

ترکپد Force Touch نیز به مک بوک اضافه شده تا از این بعد، مک بوک بتواند حس کند تا چه حد به آن فشار وارد می کنید. اگرچه در ابتدا استفاده از آن کمی عجیب به نظر می رسد اما به زودی این فناوری در تمام محصولات اپل به شکل یکسان به کار گرفته خواهد شد.

مانند کروم بوک رقیب، مک بوک جدید نیامده تا پویایی و قدرت خود را به نمایش بگذارد، این محصول از یک کیبورد با سطح صاف و هم ردیف با سطح خود لپ تاپ و همچنین نمایشگر رتینای اپل بهره می گیرد که نشان از رزولوشن و کیفیت بالای تصاویر در محصولات این شرکت دارد. همه این قابلیت ها در کنار هم لپ تاپی را به شما ارائه می دهند که برای حضور در تصاویر اینستاگرام و استریم ویدیوهای HD، بسیار عالیست.

جاده پیش رو

MTI5MzkwMjM4OTgzMjk3NTAy

اپل به واسطه فروش بالای موبایل هایش، بر قله ای از پول ایستاده؛ از بالای همین قطه هم بود که دیدگاهی جدید پیدا کرد و تصمیم گرفت محصولی تازه بسازد. مدیران این شرکت می دیدند که حال دیگر اینترنت بر همه دستگاه های الکتریکی حکم رانی می کند؛ حتی کامپیوترها.

این کمپانی شبکه های اجتماعی فیسبوک و توئیتر را در هسته های iOS و OS X قرار داده؛ برخی اپلیکیشن های خود را نیز به فضای ابری فرستاده و به زودی iWork نیز به این دسته از اپلیکیشن های ابری اضافه خواهد شد. اما هنوز خود سیستم پردازش ابری اپل از مشکلات فراوانی برخوردار است.

مک بوک صرفا «یک» حرکت است به سوی داشتن دنیایی دیجیتالی تر.

اپل اگرچه در حال کار بر روی مشکلات این سرویس است و  iCloud Drive که در سال گذشته معرفی شد نیز آمده تا همین مشکلات را کم رنگ تر نماید اما در هر صورت، کاربران صرفا از ۵ گیگابایت فضای رایگان برخوردار هستند؛ در این میان دریافت فضای بیشتر هزینه زیادی داشته و نگرانی های امنیتی نیز، کسب کار اپل در حوزه فضای ابری و آنلاین را تبدیل به یک بهم ریختگی اساسی کرده است. اگر این شرکت می خواهد آینده اش را در پردازش ابری ببیند، نمی تواند چشم خود را از روی مشکلات این بخش ببندد.

و البته که نخواهد بست. کوک و یارانش اگرچه خود را در میان ابتکارات جدیدی نظیر HealthKit، HomeKit، ResearchKit، CarPlay، اپل واچ و حتی Apple TV (هدست واقعیت مجازی و خودروی بدون راننده؟) غرق کرده اند اما می دانند که کلید اتصال تمام این نوآوری ها، کلاود و پردازش ابری صحیح است.

چهارده سال پیش، جابز گفت که کامپیوترهای شخصی مرکز ارتباط دیجیتالی هستند اما حال، چنین گفته ای دیگر چندان نمود ندارد. حالا کاربران زیادی صرفا از موبایل خود برای انجام امور کامپیوتریشان بهره می گیرند و با خوشبینی بیشتر، برخی دیگر ترجیح می دهند تا جای ممکن توسط موبایل خود، فعالیت های دیجیتالیشان را به سرانجام رسانند.

در هر صورت، کامپیوترها را دیگر نمی توان به عنوان یک مرکزیت ارتباط دیجیتالی در میان گجت ها خواند. مک بوک هم صرفا یک حرکت است؛ حرکتی به سوی داشتن دنیایی دیجیتالی تر در زندگیمان. گوگل پیش از اپل این ایده را با کروم بوک هایش در آغوش گرفت و حال نوبت به اپل رسیده تا مک بوک کم توان اما زیبای خود را برای داشتن یک زندگی آینده نگرانه به بازارها روانه سازد.

Mobit

نظرات ۲۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟