جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

نگاهی نزدیک به اپلیکیشن های مایکروسافت برای اپل واچ

با اینکه مایکروسافت ساعت هوشمند مخصوص به خود را دارد، اما این امر به معنای کناره گیری این شرکت از رقابت اپلیکیشن سازی برای ساعت های هوشمند نیست. این غول نرم افزاری چند سالی است که با عرضه اپلیکیشن هایش برای اندروید و iOS، به منظور بازگشت به جایگاه خود در بازار نرم افزاری تلاش می کند و پشتیبانی آن از اپل واچ نیز در همین راستا است.

در حالی که هنوز بحث و جدل رسانه ای در مورد کاربردی بودن اپل واچ فروکش نکرده، مایکروسافت اقدام به معرفی و عرضه اپلیکیشن های خود برای این پوشیدنی جدید نموده است. در حال حاضر چهار اپلیکیشن پاورپوینت، وان‌درایو، وان‌نوت و اسکایپ برای اپل واچ عرضه شده اند که از لحاظ کیفیت و کاربرد با هم تفاوت هایی دارند.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید تا ببینیم اپلیکیشن های مایکروسافت در اپل واچ چگونه ظاهر شده اند. 

OneDrive

microsoftonapplewatch8_1020.0

اپلیکیشن وان‌درایو در iOS دقیقا همان چیزی است که انتظارش را دارید. در این اپ می توانید به مدیریت کلیه محتوای خود در فضای ابری بپردازید و ضمنا گزینه ای برای آپلود خودکار تصاویر از آیفون به وان‌درایو هم برای شما در نظر گرفته شده. وان‌درایو در صورتی که تمایلی به استفاده از آی‌کلاود یا سرویس های دیگر برای ذخیره یا پشتیبان گیری از تصاویر نداشته باشید، گزینه بی نقصی است.

اما اوضاع در مورد اپلیکیشن اپل واچ اینگونه نیست و نسخه ای بسیار ابتدایی از وان‌درایو را در این ساعت هوشمند شاهد هستید. در واقع وان‌درایو یکی از غیرضروری ترین اپلیکیشن هایی است که تاکنون برای اپل واچ عرضه شده. در این نسخه تنها قادرید تصاویر را (بدون در نظر گرفتن منبع) روی مچتان ببینید و وان‌درایو چیزی بیشتر از این به شما ارائه نمی کند.

microsoftonapplewatch1_1020.0

در نسخه اپل واچ امکان مشاهده تصاویر آلبوم، عکس های اخیر یا تگ ها فراهم شده، با این حال اپلیکیشن در گرفتن اطلاعات از آیفون بسیار کند عمل می کند؛ طوری که بیشتر اوقات تنها چیزی که می بینید جای خالی تصاویر بندانگشتی است.

مایکروسافت ضمنا در طراحی آیکن اپ نیز بسیار ضعیف عمل کرده، طوری که تعداد نسبتا زیادی پیسکل سفید را دور و بر لوگو مشاهده می کنید. این نسخه را شاید بتوان نسخه صفر اپ نامگذاری کرد، چرا که به غیر از باز کردن یک عکس و سپس حذف آن کار دیگری انجام نمی دهد.

شاید وان‌درایو اپل واچ در آینده و در بخش های دیگر به مراتب مفیدتر از نسخه کنونی ظاهر شود، ولی به طور کلی می توان گفت که وان‌درایو از آن دست اپلیکیشن هایی است که بهتر است به جای قرارگیری روی مچ، در همان صفحات نمایش موبایل بماند.

PowerPoint

microsoftonapplewatch4_1020.0

مایکروسافت در سال 2013 اقدام به انتشار مجموعه اپ های آفیس خود برای آیفون کرد، اما اخیرا آن را با قابلیت و کاربردهای بیشتر برای این پلتفرم بروزرسانی نموده است. تمامی این اپ ها رایگانند، و میلیون ها نفر از آنها برای ویرایش اسناد و فایل های متنی بهره می گیرند.

نسخه اپل واچ پاورپوینت در عمل بسیار خوب ظاهر شده. این اپ فقط برای تکرار اسلایدها روی مچ شما نیست و هنگام تجربه آن، ابدا احساس نمی کنید که در حال کار با اپی بیهوده هستید. مایکروسافت قابلیت کنترل از راه دور را در نسخه اپل واچ گنجانده که به شما توانایی کنترل پنجره اسلاید ها را از طریق اتصال به آیفون می دهد. متأسفانه نسخه کنونی به کنترل پنجره اسلایدها از طریق آیفون محدود شده و مطمئن نیستیم که در آینده بتواند پنجره اسلایدها را به روی نمایشگر ساعت هوشمند هم بیاورد.

microsoftonapplewatch3_1020.0

در اپل واچ شما اسلایدها را نمی بینید، اما گزینه هایی برای حرکت میان اسلایدها از روی مچ در نظر گرفته شده اند. احتمالا مایکروسافت این تجربه را با گسترش قابلیت کنترل از راه دور همچون نسخه های PC و Mac آفیس بهبود خواهد بخشید، ولی به طور کلی می توان پاورپوینت را شروعی جالب برای آفیس روی اپل واچ دانست.

در صورتی که اپل این امکان را در آینده محقق کند، شما با اپل واچ قادر خواهید بود تا یک فایل پاورپوینت را از طریق فرمان های حرکتی روی مچتان به طور کامل کنترل کنید. هر چند با توجه به قیمت بالای اپل واچ، این شیوه ممکن است چندان اقتصادی هم نباشد؛ چرا که همین حالا هم ریموت کنترل هایی برای هدایت ارائه ها در پاورپوینت با قیمتی به مراتب پایین تر در بازار به فروش می رسند.

Skype

Skype

مایکروسافت سال گذشته اسکایپ را برای آیفون مجددا از نو طراحی کرد تا شباهت بیشتری به نسخه ساده ویندوزفونی اش داشته باشد. اپ یادشده با عملکردی خوب، انیمیشن های زیبا و رابط کاربری ساده یکی از بهترین اپلیکیشن های حال حاضر آیفون محسوب می شود.

بهینه سازی اسکایپ برای کاربرد روی مچ مطمئنا یک چالش است. اسکایپ همواره با مشکلاتی در نمایش اعلان ها و رابط پیام رسانی اش مواجه بوده و بیشتر کاربرانش، آن را برای مکالمات صوتی و ویدئویی استفاده می کنند، نه چت های متنی. اپل واچ با وجود نداشتن دوربین، از یک میکروفون بهره می برد. اما متأسفانه در این نسخه استفاده چندانی از این میکروفون نشده.

microsoftonapplewatch7_1020.0

البته با آن می توانید پیام ها را برای اپ دیکته کنید، ولی هنوز توانایی ارسال صدا یا متن از طریق اپل واچ برای شما مهیا نشده است. این محدودیت احتمالا از سمت خود اپل اعمال شده تا زمانی که اپلیکیشن های بومی خود را روانه اپل واچ نماید. با این حال، همین محدودیت ها هدف عرضه چنین اپی را زیر سوال برده است. برای پاسخ متنی، تنها می توانید از پیام های از قبل آماده شده در اسکایپ استفاده کنید که تنها با دیکته کردن برای ساعت نمایان می شوند. ضمنا تعدادی از اموجی های اسکایپ را می توانید از روی مچ به دوستان خود بفرستید.

اگر اخیرا با کسی مکالمه داشته اید، قادرید آن را از سمت راست منوی خانه اسکایپ در اپل واچ ملاحظه کنید؛ در غیر این صورت به منوی مخاطبین محبوب و شروع مکالمه ای جدید راهنمایی خواهید شد. در کل اسکایپ اپل واچ بسیار ابتدایی بوده و اصلا نمی توان تجربه کار با نسخه های موبایلی آن را با نسخه مچی مقایسه کرد.

OneNote

microsoftonapplewatch5_1020.0

اگر تاکنون از وان‌نوت استفاده نکرده اید، بهتر است بدانید که این اپ به شما اجازه مدیریت فهرست کارهای انجام نشده و امکان یادداشت برداری را می دهد؛ مواردی که می توانید به آنها از طریق هر گجت ویندوزی، اندرویدی یا آیفون و مکینتاش دسترسی داشته باشید.

مثل بقیه اپ های مایکروسافت برای اپل واچ، این یکی نیز بسیار ابتدایی است. وان‌نوت اپل واچ کلیه یادداشت های اخیر شما را فهرست می کند و به آسانی می توانید با یک اشاره به خواندنشان اقدام کنید.

اگر در این نسخه خواستار یافتن یادداشت های آرشیو شده یا آنهایی که سالهاست به سراغشان نرفته اید باشید، یا باید آنقدر بگردید تا پیدایش کنید و یا بیخیال آن شوید. به نظر می رسد که وان‌نوت اپل واچ تنها برای دسترسی به یادداشت های اخیر شما طراحی شده. شاید همین برای وسیله ای که به مچتان بسته شده کافی باشد.

microsoftonapplewatch2_1020.0

متأسفانه یادداشت برداری در نسخه اپل واچ بسیار ابتدایی است و گزینه های زیادی برای آن در اختیار ندارید. تنها یک گزینه برای تایپ یادداشت در نظر گرفته شده و به هیچ عنوان امکان شخصی سازی و یا کنترلی بر جایگاه ذخیره آن در وان‌نوت ندارید. در این نسخه خبری از ارسال نقاشی و دست نوشته برای دوستان نیست و فقط قادرید با آن یک متن کوتاه بنویسید. به نظر می رسد این هم یکی دیگر از محدودیت های اعمالی اپل برای اپل واچ باشد.

اگر مایل به ویرایش یا اعمال تغییر روی یادداشت هایتان در نسخه اپل واچ هستید، بهتر است این کار را فراموش کنید. در این نسخه وان‌نوت تنها می توانید یادداشتی برداشته یا قبلی ها را ملاحظه کنید.

ضمنا فهرست های شماره گذاری شده یا تصاویر نیز در آن پشتیبانی نمی شوند، تنها چیزی که می بینید فقط حروف هستند. شاید وان‌نوت اپل واچ برای یادداشت برداری کافی به نظر برسد، اما برای کارهای دیگر احتمالا شما نیز موبایل را به ساعت هوشمند ترجیح خواهید داد.

این شرایط در مورد اغلب اپلیکیشن های عرضه شده برای اپل واچ نیز صادق بوده و مایکروسافت نیز با عرضه این اپ ها نتوانسته بر ارزش خرید این ساعت هوشمند بیفزاید.

مطالب مرتبط

ناسا از جزییات پروژه Sidekick خود به کمک هدست هولولنز مایکروسافت رونمایی کرد [تماشا کنید]

چند ماه پیش بود که مایکروسافت و ناسا از همکاری با یکدیگر برای ساخت پروژه ای به نام Sidekick روی هدست واقعیت افزوده هولولنز مایکروسافت خبر دارند؛ پروژه ای که به فضانوردان اجازه می داد تا از راه دور به کنترل تجهیزات پرداخته و اجسام سه بعدی را در قالب تصاویر هولوگرام مورد بررسی قرار... ادامه مطلب

مشکلات شرکت TSMC احتمالاً منجر به تعویق عرضه آیپدهای جدید می شود

گزارش های جدید از منابع خبری نزدیک به کمپانی TSMC حاکی از آن است که دشواری های متعددی جهت تامین نیاز شرکت های مختلف و همینطور رسیدن به بازدهی مناسب گریبان این تولیدکننده چیپست را گرفته است.در حالی که فعالان حوزه تکنولوژی مانند «اپل»، «های سیلیکون» و «مدیاتک» جزو اصلی ترین خریداران چیپ مجتمع 10... ادامه مطلب

اپل پارک در آستانه بهره برداری؛ کارکنان اواسط فروردین منتقل می شوند

همانطور که پیشتر در خبرها خواندید ایده ساخت مقر دوم اپل در زمان حیات استیو جابز مرحوم مطرح و با بودجه تقریبی 5 میلیارد دلاری در سال 2013 کلید خورد. قرار شد که شرکتی به نام فاستر اند پارتنرز این پروژه را در زمینی به مساحت 260 هزار متر مربع با 14200 جای پارک در... ادامه مطلب

به روز رسانی جدید مایکروسافت برای سرفس بوک برخی از مشکلات مهم تر این محصول را حل خواهد کرد

هنگامی که در ماه اکتبر سال گذشته سرفس بوک در اختیار رسانه ها قرار گرفت تا آنها این محصول را مورد نقد و بررسی قرار دهند بسیاری از سایت ها و منتقدین در نوشته های خود به برخی از اشکالات فنی عجیب آن اشاره کردند. عمده ی افرادی که دیوایس را تجربه نموده بودند می گفتند... ادامه مطلب

اسکار اپل برگزار شد؛ با برترین بازی ها و اپلیکیشن های آیتونز در سال 2015 آشنا شوید

تقریبا همزمان با معرفی برترین اپلیکیشن ها و بازی های سال توسط گوگل پلی، اپل هم به رسم همیشگی خود فهرستی از برترین های سال 2015 در آیتونز منتشر کرده. در فهرست امسال، در مجموع 50 بازی و اپلیکیشن استثنائی برگزیده شده اند.در اسکار امسال اپل، جایزه بازی سال به Lara Croft GO رسیده و Periscop... ادامه مطلب

تیم کوک خطاب به کارکنانش: اپل بدون حضور مهاجرین به وجود نمی آمد

با اجرایی شدن فرمان رییس جمهور ایالات متحده مبنی بر ممنوعیت مهاجرت از هفت کشور مسلمان (جمهوری اسلامی ایران، عراق، سومالی، سودان، لیبی، سوریه و یمن) تیم کوک مدیرعامل اپل در نامه ای به کارکنانش از موضع این کمپانی در رابطه با مهاجرین دفاع نمود و به افراد مشمول این قانون نیز پیشنهاد کرد از... ادامه مطلب

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x