رگ های خونی مصنوعی می تواند سبب رشد دوباره رگ های طبیعی شود

رگ های خونی مصنوعی می تواند سبب رشد دوباره رگ های طبیعی شود

رگ های خونی مصنوعی می تواند سبب رشد دوباره رگ های طبیعی شود

رگ های خونی مسدود شده توسط ترکیبات متعدد محلول در خون که به مرور زمان روی یکدیگر انباشته می شوند، ممکن است خطرات بسیاری برای انسان در پی داشته باشد. معمولا برای درمان این بیماران، دو راه بیشتر وجود ندارد، آنژیوپلاستی و یا برداشتن یک رگ از قسمت دیگر بدن و قرار دادن آن در قسمت مورد نظر.

محققین در کشور اتریش فکر می کنند که راه حلی بهتر یافته اند و می خواهند رگ های مصنوعی را وارد بدن کنند. نکته اینجاست که پلیمر استفاده شده در رگ های مصنوعی به گونه ای است که بدن را به رشد طبیعی و دوباره رگ های خونی تشویق می کند. وقتی دانشمندان این ترفند را روی موش های آزمایشگاهی آزمودند، حدودا ۶ ماه این فرآیند به طول انجامید.

تیم محققین دانشگاه های تکنولوژی و پزشکی وین، ماده ای به نام TPU (ترموپلاستیک پلی اورتانز) را در میدان الکتریکی قرار دادند تا ساختار رگ مانند را بسازند. از آنجایی که این ساختار منفذ دار است، سلول های بسیار ریز خونی قادر به گذر کردن از آن هستند که سبب رشد دوباره رگ می شود.

پس از آن، فقط بحث زمان مطرح است، اینکه چقدر طول بکشد بدن دوباره بتواند برای خود جایگزین بیولوژیکی بسازد. طبیعتا، هنوز تحقیقات بیشتری باید انجام شود اما تیم محققین باور دارند شیوه جدیدی که توسعه داده اند روزی می تواند به صورت گسترده در پزشکی کاربرد داشته باشد. نمونه ای از رگ های مصنوعی را که در بدن قرار گرفته اند در این عکس می توانید مشاهده کنید.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل