آینده ویندوز چه خواهد بود؛ آیا «۱۰» برای مایکروسافت به معنای آخرین است؟


Jerry Nixon

Jerry Nixon

تور کیش

«اکنون صرفا برنامه ما عرضه گسترده ویندوز ۱۰ است، زیرا این نسخه، آخرین ورژن از این سیستم عامل ویندوز خواهد بود.»

یکی از کارمندان مایکروسافت به نام Jerry Nixon  که در تیم توسعه ویندوز مشغول است، در کنفرانس Ignite این جملات را بر زبان می آورد. Nixon در حال صحبت کردن در خصوص این موضوع بود که چگونه مایکروسافت سال گذشته ویندوز ۸.۱ را عرضه نمود اما در پشت پرده، سخت در حال تلاش برای آماده سازی ویندوز ۱۰ بود.

اکنون، کارمند مایکروسافت بدون هیچگونه نگرانی از بابت رازداری، و به راحتی در خصوص آپدیت بعدی ویندوز سخن می گوید؛ دلیل هم آنکه به طور کلی هیچ آپدیتی وجود نخواهد داشت. ویندوز ۱۰، همه آن چیزی است که به عنوان یک سیستم عامل سنتی خواهید شناخت. اگرچه به نظر می رسد مایکروسافت تمایل دارد به کار ویندوز پایان دهد و دیگر خبری از نسخه های بعدی نیست اما حقیقت ماجرا کمی پیچیده تر از آنچه تصور می کنیم است. آینده، متعلق به «ویندوز به عنوان یک سرویس» خواهد بود. با دیجیاتو همراه باشید.

مدت هاست که مایکروسافت از عبارت «ویندوز به عنوان یک سرویس» بهره می گیرد اما حقیقت آن است که هنوز هیچکس نمی داند منظور مدیران کمپانی ساکن ردموند دقیقا چیست و آینده بروز رسانی های ویندوز به کجا کشیده خواهند شد.

شرکت مورد بحث نحوه مهندسی و ارائه ویندوز را در نسخه دهم تغییر داده و از همین حالا می توان احساس کرد که مایکروسافت به سوی «ویندوز به عنوان یک سرویس» در حرکت است؛ به آن معنی که به جای آپدیت های حجیم و اساسی، شاهد بروز رسانی های جزیی اما مداوم خواهیم بود. بخشی از این ایده نیز حالا توسط جداسازی قسمت هایی از ویندوز نظیر منوی استارت و اپلیکیشن های یکپارچه از هسته اصلی ویندوز و قابلیت بروز رسانی جداگانه آنها، فراهم شده است. تعهد مایکروسافت با انجام چنین اقداماتی بسیار بزرگ است اما این همان کاریست که این شرکت برای داشتن اپلیکیشن های یکپارچه و فراگیر در تمام محصولاتش، تا کنون انجام داده و می توان گفت موفق نیز بوده است؛ مایکروسافت کلید موفقیت را در بروز رسانی نکردن  یکباره ی هسته اصلی ویندوز و ارائه آپدیت های جزیی اما منظم می بیند. ردموندی ها می خواهند به جای آنکه هر چند سال یکبار کاربران را با حجم زیادی از نوآوری شگفت زده کنند، نوآوری هایشان را به شکل آهسته و پیوسته به پلتفرمی که کاربران از آن بهره می جویند، تزریق نمایند.

ویندوز نخواهد مرد؛ ایده شماره بندی نسخه ها، شاید.

در حالی که نتیجه کلی در ماه های آینده به شکل کامل در برابرمان قرار خواهد گرفت، مایکروسافت همین حالا نیز برخی از اپلیکیشن و سرویس هایی که تجربه کامل ویندوز ۱۰ را تشکیل می دهند را [برای امتحان] در اختیار کاربران قرار داده است. شرکت مورد بحث حال نسخه های پیش نمایش را در اختیار کاربران علاقمند می گذارد تا هم آنها را خشنود کرده و هم بازخوردی مناسب از مشکلات ویندوز دریافت نماید. از طرف دیگر اپلیکیشن هایی نظیر Mail به گونه ای مهندسی گشته که آپدیت های ماهانه را دریافت نماید. حتی آفیس هم از این داستان مستثنی نیست و به شکل ماهانه بروز رسانی خواهد شد، دقیقا همانند یک نسخه و اپلیکیشن موبایل که در فواصل زمانی کوتاه آپدیت ها را دریافت می کند. کلیت ماجرا این خواهد بود که دیگر کاربران لازم نیست ماه ها برای دریافت یک بروز رسانی پربار، صبر به خرج دهند و یا برای تغییرات عظیم در نسخه های کامل، چند سال به انتظار بنشینند.

تام وارن، نویسنده ای که در سایت های مختلف به شکل تخصصی در مورد کمپانی مایکروسافت مقاله می نویسد، می گوید پس از اینکه در خصوص اظهار نظر نیکسون از شرکت یاد شده توضیح خواستم، آنها به هیچ عنوان کلیت موضوع را رد نکرده و توضیحاتی را نیز در اختیارمان قرار دادند:

مایکروسافت

مایکروسافت

نظراتی که اخیرا در کنفرانس Ignite از سوی کارمندان ما ارائه گشته، بازتابی از نقشه راه ما برای آینده ارائه ویندوز به عنوان یک سرویس است. با این شیوه می توانیم نوآوری و بروز رسانی های بسیار بیشتری را به شکل منظم و در فواصل زمانی کوتاه تر به کاربران خانگی، تجاری و سازمانی خود برسانیم. اکنون تمایلی به سخن گفتن در خصوص برندهای آینده خود نداریم اما کاربران می توانند اطمینان خاطر کامل داشته باشند که ویندوز ۱۰، همواره بروز باقی خواهد ماند و محصولات زیادی، از کامپیوترهای شخصی گرفته تا موبایل، سرفس هاب، هولولنز و حتی اکس باکس را پشتیبانی خواهد کرد. ما در حال حاضر به آینده ای نوآورانه برای ویندوز می اندیشیم.

اکنون گویا وقتش رسیده که به ویندوز ۱۰، به عنوان آخرین نسخه از سیستم عامل ویندوز نگاه کنید که دست خوش یک بروز رسانی کلی و «هر چند سال یکبار» می گردد. آنچه مایکروسافت حال به دنبالش است، بیشتر به رویکرد گوگل با مرورگر کروم شباهت دارد. غول جستجو مرورگر خود را به شکل پیوسته بروز رسانی کرده و قابلیت های جدید را به آن می افزاید؛ در این میان کسی هم توجه نمی کند که کرومش، چه نسخه ای دارد، ما صرفا یک «کروم» می شناسیم، آنها به عنوان مرورگری قدرتمند و سریع.

مایکروسافت نیز در پی رویکردی مشابه برای ویندوز بوده و ایده «ویندوز به عنوان یک سرویس» نیز دقیقا به همین معناست. شرکت مذکور شاید در آینده از شماره های ۱۱ یا ۱۲ نیز بهره گیرد اما اگر کاربران به بروز رسانی ها اهمیت داده و آنها را دریافت کنند و از سوی دیگر نیز آپدیت ها به اندازه کافی بی نقص باشند، دیگر شماره نسخه ویندوز چه اهمیتی خواهد داشت؟ کاربران صرفا از «ویندوز» بهره خواهند گرفت بدون نگرانی در مورد شماره نسخه ی آن.

مطالب مرتبط

معرفی چند ابزار رایگان که به شما در حل مشکلات ویندوز 10 کمک می‌کنند

ویندوز 10 به عنوان جدیدترین سیستم عامل مایکروسافت پلتفرمی همواره در حال تغییر و بهبود است و از زمان انتشارش در سال 2015 با هر آپدیت بر قدرت و کارایی آن افزوده می‌شود. شاید بد نباشد بدانید که در حال حاضر حدود 34 درصد سیستم‌های کامپیوتری در سراسر دنیا از این سیستم عامل استفاده می‌کنند.با... ادامه مطلب

برتری ویندوز 10 نسبت به مک او اس کاتالینا در چیست؟

مایکروسافت هنگام رونمایی از سرفیس Duo نسخه جدیدی از ویندوز به نام ویندوز 10 ایکس را هم معرفی کرد که برای دستگاه هایی با دو نمایشگر توسعه یافته است. این سیستم عامل شباهت زیادی به ویندوز 10 دارد، ولی رابط کاربری آن برای این کاربرد خاص بهینه شده است.ویندوز 10 ایکس بخشی از برنامه مایکروسافت... ادامه مطلب

گزارش نرم افزارهای امنیتی ویندوز منتشر شد؛ سیمانتک در صدر

مؤسسه OPSWAT جدیدترین آمار مربوط به نرم افزارهای امنیتی مبتنی بر ویندوز را منتشر کرده است. در این لیست به ترتیب شاهد حضور اپلیکیشن های سیمانتک، ESET و مک آفی به عنوان پرکاربرد ترین محصولات ضد بدافزار در سیستم عامل ویندوز هستیم.بیش از 5 سال است که شرکت OPSWAT اطلاعات ماهانه مربوط به سهم بازار... ادامه مطلب

تعمیر سرفیس پرو ۷ بسیار دشوار است؛ iFixit اعلام کرد

ماه گذشته مایکروسافت در جریان کنفرانس خبری خود از چندین عضو جدید خانواده سخت افزاری سرفیس رونمایی کرد و سرفیس پرو 7 یکی از این محصولات است که به روز رسانی چندانی نسبت به نسل قبل پیدا نکرده و علاوه بر امکانات ضعیف به خاطر طراحی قدیمی و دمده اش نیز مورد انتقاد قرار گرفته... ادامه مطلب

اولین حمله گسترده هکرها با اکسپلویت بلوکیپ به کامپیوترهای ویندوزی

محققین حوزه امنیت از اولین تلاش‌های هکرها برای آلوده کردن کامپیوتر‌های ویندوزی با استفاده از اکسپلویت بلوکیپ خبر می‌دهند. به گفته این محققین، هکرها با اجرا کردن کد ماینینگ قصد دارند از کامپیوتر‌های آسیب‌پذیر برای اهداف شرورانه استفاده کنند. البته این اکسپلویت به بدی آن چیزی که در ابتدا مایکروسافت فکر می‌کرد نیست زیرا بلوکیپ... ادامه مطلب

ویندوز 10X به لپتاپ‌های عادی خواهد آمد

مایکروسافت ناخواسته اسناد مهمی را درباره آینده ویندوز 10X منتشر کرده که از ارائه این سیستم عامل برای لپتاپ های معمولی حکایت دارد.ویندوز 10X که در رویداد سرفیس مایکروسافت شاهد رونمایی کجدار و مریز آن بودیم، برای دیوایس های تاشو طراحی شده است. در این نسخه منوی استارت و نوار وظیفه دچار بهینه سازی هایی شده اند... ادامه مطلب

نظرات ۶۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟