روسیه و چین قول دادند که یکدیگر را هک نکنند

در هفته ای که گذشت روسیه و چین بر مواضع دوستانه خود تاکید کردند و برای نشان دادن حسن نیت شان تصمیم گرفتند که قراردادی را در حوزه امنیت سایبری با یکدیگر به امضا برسانند.

براساس گزارش وال استریت ژورنال، دو کشور یاد شده متعهد گردیدند که هیچگونه حمله سایبری علیه یکدیگر انجام ندهند و در کنار آن توافق کردند که به تبادل تکنولوژی و اطلاعات خود (مثلا داده هایی که در مورد تهدیدات سایبری در اختیار دارند) در این رابطه بپردازند.

علاوه بر این، سران دو کشور مورد بحث وعده دادند که هوای یکدیگر را داشته باشند و از کاربرد هرگونه تکنولوژی که می تواند «جو سیاسی و اجتماعی-اقتصادی داخلی شان» را بی ثبات کند یا «باعث بر هم خوردن نظم عمومی» یا «دخالتشان در امور داخلی یکدیگر شود» بپرهیزند.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

گفتنی است که این دو کشور از زمان خاتمه جنگ جهانی دوم با یکدیگر دست دوستی داده اند اما گرایش پر رنگ تر روسیه به شرق و عملیات های نظامی آن در خاک اوکراین رابطه اش با ایالات متحده آمریکا و اروپا را تحت تاثیر قرار داده.

طبق گفته وال استریت ژورنال می توان این توافق جدید را حاکی از علاقمندی این دو کشور برای یکسویی با تغییرات به وجود آمده در حاکمیت اینترنت جهانی و در نتیجه کاهش نقش سنتی آمریکا در این حوزه دانست.

این اقدام همچنین در راستای اظهار نظر نیکلای نیکی واروف وزیر ارتباطات روسیه رخ می دهد که سال گذشته مدعی شد در صورت اقدام مشترک آمریکا و اروپا برای قطع کردن دسترسی روسیه به اینترنت جهانی، تدابیر ویژه را اتخاذ نموده و آنها را به کار می بندد.

در مورد چین هم باید بگوییم که این کشور هم دوست آمریکاست و هم دشمن آن و در کنار توافقش با روسیه، همکاری های تازه ای را با وزارت امنیت داخلی آمریکا شروع کرده تا با جرائم مربوط به حملات سایبری مقابله نماید.

نظرات ۱۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟