همه چیز درباره آیفون 12

سیمانی که می تواند ترک های خود را ترمیم کند

سه سال پیش خبر رسید که یک تیم هلندی نوعی سیمان بیولوژیکی ساخته اند که می تواند ترک های خود را ترمیم نماید. آنها اعلام کردند برای استفاده از این سیمان در ساخت و سازهای واقعی دست کم به سه سال زمان نیاز دارند و حالا وقت آن رسیده که نگاهی به کاربرد این ماده در جهان حقیقی بیاندازیم.

این سیمان حاصل همکاری دو دانشمند به نام های اریک اشلنجن و هنک جانکرز است و نخستین بار در سال 2012 میلادی و با رونمایی از «سیمان زیستی» یا «biocement» خبر ساز شدند که در واقع با استفاده از باکتری ها ترک های موجود در خود را بر طرف می کند.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید تا بیشتر در این رابطه بدانید.

در این جا شما را با نحوه عملکرد این سیمان آشنا می کنیم: سیمان سنتی را با باکتری و کپسول هایی از لاکتات کلسیم ترکیب می کنند. زمانی که یک ترک در بافت سیمانی شکل می گیرد آب به داخل آن سازه نفوذ کرده و باکتری ها را «فعال» می کند و آن باکتری ها هم لاکتات کلسیم را می خورند.

با این کار کلسیت تولید می شود (که یکی از مواد تشکیل دهنده آهک است) و با انباشته شدن آن روی هم فضای خالی ایجاد شده میان لبه های ترک پر می شوند.

chydtucnlho3rdqzz22b

1253423780167320237

در سال 2012، این پروژه همچنان در مرحله تست به سر می برد و پس از سه سال امکان عملیاتی سازی آن در جهان واقعی فراهم گردید. جانکرز و همکارش از این ترکیب در یک ساختمان واقعی استفاده کردند (ایستگاه حفاظت از محیط زیست در نزدیکی یک دریاچه) و کارایی آن را به صورت عملی نشان دادند.

این دو نفر در صحبت های خود اظهار داشتند که چطور ترک های ریز ایجاد شده در این بنا با استفاده از آهک تولید شده توسط باکتری مذکور برطرف می شوند و در صحبت های خود این فرایند را به بهبود زخم در بدن انسان تشبیه کردند.

1253423780393392045

البته ناگفته نماند که ایده ساخت سیمانی که بتوند خود را ترمیم کند چندین دهه است که مطرح می شود (درست مانند کاربرد نانو تکنولوژی که ویلیام گیبسون، رمان نویس معروف، در داستان های خود برای آینده توکیو متصور می شود) و حالا با تلاش های این دو پژوهشگر رنگ واقعیت به خود گرفته است.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟