اپل می خواهد جیلبریک آیفون را غیر ممکن سازد

مارک گورمن از وب سایت 9to5Mac گزارش های جالبی در خصوص iOS 9 به رشته تحریر در آورده است. همانگونه که امروز صبح هم برایتان نوشتیم، در این نسخه از پلتفرم موبایل اپل، نوعی هسته مرکزی به کار گرفته خواهد شد تا بر روی محصولات قدیمی تر نیز قابل اجرا گردد.

اما قابلیت دیگری که گورمن از آن خبر داده، «Rootless» است. گفته شده که این ویژگی در iOS و OS X حضور خواهد داشت و قادر است تا از فعالیت هر گونه بد افزار جلوگیری به عمل آورد. از سوی دیگر Rootless دسترسی به فایل های سیستمی را نیز به شدت کاهش خواهد داد، در نتیجه، می توانید کم کم با جیلبریک خداحافظی کنید. در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

کاربران برای مقاصد مختلف محصولات اپل را جیلبرک می کنند؛ برخی تمایل دارند تا دسترسی های بالاتری داشته و شخصی سازی بیشتری در iOS انجام دهند. برخی دیگر نیز می خواهند اپ ها را به شکل رایگان از طریق منابع دیگر به دست آورده و آنها را به شیوه غیر قانونی مورد استفاده قرار دهند.

حال در گزارش جدید آمده که Rootless، به عنوان یک ویژگی امنیتی جدید، به iOS اضافه می گردد تا در کنار جلوگیری از فعالیت بدافزارها، چنین دسترسی های را نیز مختل نماید که البته این موضوع، جوامع جیلبرک را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

اپل پیشتر عنوان نموده بود که جیلبرک کردن محصولاتش، منجر به باطل شدن گارانتی آنها می شود و از طرف دیگر نیز تلاش نموده بود تا انجام چنین پروسه ای را در نسخه های iOS جدید، مشکل تر سازد. اما این بار و توسط Rootless، کمپانی مورد بحث می تواند با آسانی بیشتری از این کار جلوگیری به عمل آورد.

برخی از کاربران ترجیح می دهند که آیفون، آیپد یا Apple Tv خود را جیلبرک کنند تا از این طریق امکان استفاده از اپلیکیشن ها یا امکاناتی را بیابند که استفاده از آنها روی سیستم عامل این شرکت امکان پذیر نیست یا قانونی به حساب نمی آید.

برخی دیگر نیز برای دانلود نسخه های رایگان مدیا و اپلیکیشن های پولی به صورت غیر قانونی اقدام به چنین کاری می کنند.

اما با عرضه Rootless کار اپل برای کم کردن علاقمندی کاربران به جیلبریک و پیشگیری از این کار راحت تر شده و حتی آن دسته از کاربرانی که دسترسی شان در سطوح مدیریتی است هم نمی توانند به برخی فایل های حفاظت شده مشخص روی محصولات اپل دست پیدا کنند.

برای جیلبریک کردن یکی از محصولات اپل، دسترسی به فایل های حفاظت شده مذکور ضروری است و به همین دلیل ظاهرا اهالی کوپرتینو تصمیم گرفته اند که امنیت فایل های یاد شده را بالا برده و شانس موفقیت آمیز بودن این عمل را به حداقل میزان ممکن برسانند.

گارمین در گزارش خود آورده است که «برخی منابع در داخل اپل علاقه خاصی به Rootless دارند» اما جامعه هکرها سیستم جدید را قطعا به عنوان جدیدترین مانع پیش روی خود قلمداد خواهند کرد.

براساس این گزارش انتظار می رود که اپل، سیستم Rootless را در کنار iOS 9 و Mac OS X 10.11 در کنفرانس توسعه دهندگان خود در تاریخ 8 ژوئن رونمایی کند.

ویجیاتو

نظرات ۲۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟