باکتری های دستکاری شده ژنتیکی رنگ ادرار را جهت شناسایی بیماری تغییر می دهند

باکتری های دستکاری شده ژنتیکی رنگ ادرار را جهت شناسایی بیماری تغییر می دهند

قطعا پیشگیری بهتر از درمان است. چه پیشگیری از مرحله آزمایشگاهی باشد و چه مربوط به بدن انسان. محققین در آزمایشگاه ها موفق به تولید باکتری هایی شده اند که در صورت تشخیص بیماری های خاص، رنگ ادرار را تغییر می دهند تا بیمار سریعا متوجه حضور عوامل بیماری زا در بدن شود.

باکتری اشرشیا کلای که تحت عنوان E.Coli در تحقیقات مورد استفاده قرار می گیرد، این بار تغییراتی به خود دیده و به میزان بالای گلوکز در ادرار واکنش نشان می دهد، آن هم یک واکنش رنگی. اگر میزان گلوکز در ادرار از مقدار خاصی بالاتر باشد، ادرار به رنگ قرمز در می آید.

پژوهشگران دیگری از همین باکتری برای تشخیص سرطان کبد استفاده کرده. مطالعات نشان می دهد که باکتری های خاصی در محل تومور زندگی می کنند. در مرحله ای که تومورها برای شناسایی از طریق دستگاه MRI هنوز بسیار کوچک اند، این روش پاسخگو خواهد بود.

برای شروع کار، محققین باکتری های دستکاری شده را وارد بدن موش هایی که به سرطان کبد مبتلا بودند نمودند اما برای شناسایی سرطان کافی نبود. بنابراین باکتری دومی هم به خون اضافه شد تا در صورت وجود تومور، ادرار را به رنگ قرمز در آورد. در هر صورت شناسایی سرطان در مراحل ابتدایی اهمیت بالایی دارد و روش های فوق می تواند به سلامت کلی بدن انسان کمک شایانی کند.

نظرات ۸
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato